Travsäsongen anno 2016 är härmed öppnad! Först ut att locka folk till Fornaboda Travbana var lunchtravet, med totalt tio lopp och gott om skrällar bland startfälten. Från första startskott 12.20 bjöds publiken på rafflande lopp och härlig försommarvärme.
På måndagen slog Fornaboda Travbana upp sina portar för säsongen. Travåret 2016 skulle ta sin början, något det gjorde med lunchtrav och tio lopp på schemat.
Första start gick 12.20 och trots den något omaka tiden var det gott om åskådare som hade sökt sig till Bergslagens sommarpärla. Vädret var även det bästa tänkbara, med solsken och en skön värme som förde tankarna till högsommaren. Några exakta publiksiffror har Fornaboda inte presenterat, men ordförande Roland Berg uppskattar det till 600.
– Jag får ändå säga att det är en bra siffra. Det är trots allt måndag och lunch, då kan man inte kräva mer. Men vi hade ett riktigt fint väder och det hjälpte säkert till, resonerar Berg.
Arrangerar breddlopp på söndag
Måndagens tävlingar startade alltså vid 12.20 och pågick därefter fram till 15.39, då det avslutande loppet kördes. Allra först ut på lunchtravets program var ett namnkunnigt startfält med Dream Trotter som vinnare. I övrigt noterades nio ytterligare hästar i segerkolumnen, samtidigt som Jorma Kontio tog dubbla segrar.
– Det var en bra nivå på loppen, ganska så svårspelat skulle jag tro. Det var många lopp som var jämna ända in på slutet, summerar Roland Berg dagens tävlingar.
Fornabodas ordförande gladde sig även åt Charming Soldiers framfart i lopp åtta. Den snart treåriga valacken ägs och tränas av Kåre Axelsson, hemmahörande i Lindesberg.
– Riktigt kul att vi fick en hemmaseger också! Det är alltid något som sticker ut, konstaterar Berg.
Med premiären avverkad håller nu Fornaboda ångan uppe, med ny tävling redan på söndag. Då ser Roland Berg fram emot de breddlopp som drar igång på förmiddagen.
– Japp, vi har breddlopp på söndag. Då är det hästar med lite mindre poäng, men det brukar vara mycket populärt. Vi hoppas på ett liknande väder och mycket publik.
Samtliga vinnare på lunchtravet:
Lopp 1: Dream Trotter – Oskar J Andersson
Lopp 2: Tia Maria Lescaux – Jorma Kontio
Lopp 3: Höwings Tiffany – Kim Eriksson
Lopp 4: Cupidon For Ever – Hans R Strömberg
Lopp 5: Kingen – Per Fromell
Lopp 6: Sharp Value – Jennifer Persson
Lopp 7: Glenn Close – Bengt-Erik Daggert
Lopp 8: Charming Soldier – Petter Karlsson
Lopp 9: Raj’s Linda Jo – Sofia Adolfsson
Lopp 10: Galaxy Arriba – Jorma Kontio
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.