Många ville kika in i Mejks nya livsmedelsavdelning. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Kevin Söder och hans kompisar besökte butiken. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Lyckad premiäröppning för Mejks livs
Många ville kika in i Mejks nya livsmedelsavdelning. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Kevin Söder och hans kompisar besökte butiken. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Lyckad premiäröppning för Mejks livs
Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanför, spända på att få se Lindesbergs nyaste livsmedelsbutik. När klockan slog 10:00 fylldes butiken snabbt av köpsugna kunder som fyllde sina varukorgar.
– Många reagerade på att det var så stort, de hade förväntat sig att vår mjölkkyl skulle vara som en liten låda ungefär, så det är jättekul, säger vd Mikael Karlsson glatt.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade Mejk sin hett efterlängtade livsmedelsavdelning, något som många kunder varit nyfikna på. Innanför entrédörrarna stod vd Mikael Karlsson och hälsade alla köpsugna kunder välkomna och delade ut kundkorgar till de som behövde.
– Välkomna in, säger han med ett stort leende.
Bland hyllorna står gymnasieeleverna Kevin Söder och hans kompisar och diskuterar inköp när LindeNytt kommer förbi.
– Det ser jättebra ut, det ser ut som en matbutik. Nytt och fräscht, jättekul, säger han glatt.
Islamdin Abulkhariyev träffade Mejken som delade ut godis. Foto: Camilla Lagerman
Vid en av frysdiskarna står Islamdin Abulkhariyev och pratar med Therese Larsson som är ansvarig för den nya livsmedelsavdelningen.
– Det här känns faktiskt mycket bättre än andra matbutiker. Jag som köper mycket kyckling tycker det är bra, eftersom de har bra priser på det, säger han nöjt.
Medan några kunder följer en medhavd inköpslista tar andra tillfället i akt och flanerar runt bland produkterna för att få en överblick av utbudet.
Pär-Ove Lindqvist (M) passade på att premiärshoppa. Foto: Camilla Lagerman
– Det här är fantastiskt kul, nu har vi fem livsmedelsaffärer i Lindesberg. Handel föder handel så det är jättekul, det är roligt att det händer saker i stan, säger Pär-Ove Lindqvist (M) som är på shoppingtur.
Knappt en halvtimme efter öppning är vd Mikael Karlsson mycket nöjd med de första reaktionerna från kunderna.
– Det känns bra, sen är det lite barnsjukdomar, alla artiklar gå inte in och alla skyltar har inte kommit upp, men det hör väl till. Många reagerade på att det var så stort, de hade förväntat sig att vår mjölkkyl skulle vara som en liten låda ungefär, så det är jättekul, säger han glatt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den norska partysuccén Kuselofte gästar Vårfesten i maj. Foto: Pressbild
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförä...
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.