Seger för tredje matchen i rad och nu vädrar LIF Lindesberg morgonluft i jakten på positivt kvalspel. Formstarka Rimbo kördes över hemma i Arenan, där LIF skickade 46 bollar i nät och som första lag passerade 600-målsgränsen.
– Det är inte första gången som vi möter Rimbo, man förväntar sig alltid en sån här matchbild. Att det skulle bli målrikt var vi inställda på. Det handlar bara om att försöka göra mer mål än motståndaren. Självklart blir det speciellt, men vi spelar bra med mycket tempo i anfallen, summerar Fatlum Ahmeti.
LIF Lindesberg vann det fullständigt galna söndagsmötet med 46-29 och klättrade i tabellen. Med 19 poäng placerar sig laget som åtta, fyra poäng ovanför negativt kvalspel och även fyra poäng bakom fjärdeplatsen som betyder kval uppåt. En mycket spännande vår väntar brandgult och laget har samtliga topp fyralag kvar att möta. Den tunga säsongen är på väg att förvandlas till en häftig kvaljakt, och visst känner spelarna till tabelläget.
– Det är svårt att inte tänka på det, så är det ju. Men vi kan inte börja sväva iväg, för vi hade en period i höstas där vi inte vann matcher. Nu gör vi det, men vi kan ändå inte börja drömma, menar Fatlum och utvecklar;
– Vi måste koncentrera oss på vår uppgift inför varje match. Nu är det fyra poäng upp, men också fyra poäng ner till kval. Vi har sju viktiga matcher kvar.
Matchfakta LIF Lindesberg-Rimbo HK:
Resultat: 46-29 (26-13)
Publik: 604
Mål LIF: Fatlum Ahmeti 8, Albin Järlstam 8, Bashkim Gashi 8, Jesper Nilsson 6, Oskar Erixon 6, Christoffer Thor 4, Jesper Jakobsson 3, Karl Zetterlund 2, Gustaf Ekström
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.