I morgon, lördag, slår Stil & Ting upp portarna igen efter en veckas förberedelser av de nya ägarna Malin Erlandsson och Gina Ringvall. Det är mor och dotter som tillsammans tar över och nu utvecklar en av Lindesbergs populära nischbutiker.- Vi kommer att fortsätta det framgångsrika konceptet med en fullmatad livsstilsbutik, säger Malin Erlandsson. Kunderna kommer att känna igen sig även om vi nu satt vår egen prägel på butiken.
Efter en lång process kan nu äntligen Stil & Tings nya ägarduo Malin Erlandsson och Gina Ringvall öppna sin allra första butik. Och det är ingen slump att det blev inredning och design som står i fokus. Malin har utbildat sig inom inredningsområdet och ska ansvara för försäljning och leverantörskontakter.
– Det här är en dröm för mig, säger Malin Erlandsson. Jag är oerhört intresserad av inredning och när tillfället kom att ta över Stil & Ting var det inte svårt att bestämma sig.
Både Gina och Malin jobbade tidigare på samma företag och är vana att arbeta tillsammans. Gina kommer nu att ta hand om den administrativa delen av företaget.
– Jag trivs bäst med att arbeta på kontor och därför kompletterar Malin och jag varandra väldigt bra.
Nu har ägarna tillsammans med Lina Axelsson som är anställd, arbetat hårt i en vecka för att möblera om för att sätta sin egen prägel på affären. Än så länge avvaktar de med att byta märken eller att ändra för mycket i sortimentet. Den uppskattade underklädesavdelningen kommer att finnas kvar.
– Lindesbergarna har olika smak och vi vill kunna erbjuda bra produkter för alla, säger Lina Axelsson, som arbetat på Stil & Ting i åtta år. Det är en livsstilsbutik som där man fortsättningsvis ska kunna hitta allt från underkläder, presenter till olivolja.
Lina, som nu får två nya chefer, tycker att omställningen är rolig och ser ägarbytet som en nystart.
– Det här ska bli så roligt. Allt har klaffat inför öppningen i morgon förutom en enda detalj- vår betalkortmaskin har inte hunnit levereras ännu. Så de första dagarna uppmanar vi alla kunder att ta med kontanter. Och vi erbjuder 10% rabatt på hela sortimentet som öppningserbjudande!
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.