Foto: Jennie Einarsson

Massmordet i Örebro – den gripande berättelsen från en som väntade på att dö

Attentatet på Campus Risbergska i Örebro har satt djupa spår nationellt och internationellt. Många vittnesmål och röster har hörts i media sedan i tisdags – dock kan ord sällan beskriva det trauma som uppstår för den som har upplevt skräcken på riktigt. LindeNytt har varit i kontakt med en person från Lindesberg, som var en av de som blev fast mitt i mardrömmen den här dagen. Gömd inne på en toalett hör vederbörande vad som sker utanför – och väntar bara på att bli nästa offer.

Läs dennes gripande berättelse med sina egna ord nedan. Texten är ursprungligen publicerad på personens sociala medier. Personen har godkänt att texten publiceras.

Jag har stöd av familj, vänner och psykiatrin och hör av mig om jag behöver hjälp.

Många har skrivit och frågat hur jag mår, jag har dock inte svarat alla. Det går inte, men ni får gärna fortsätta visa att ni bryr er. Även mkt längre fram.

Just nu är jag fortfarande i chock. Min kropp reagerar på det jag utsatts för, genom att på olika sätt inte riktigt fungera. Jag förstår inte riktigt än, och hakar upp mig på saker troligtvis för att hjärnan inte orkar hantera allt.

Jag tänker skriva här vad som hände just för mig. Men jag kommer troligtvis inte orka svara på frågor om det.

Kl 12 tog våran lektion slut, i C05. Vi var fyra stycken som var kvar i lektionsrummet och pratade om våra liv och barn. Sen lämnar vi P i klassrummet, K går år vänster och jag och C går åt höger för jag skulle hämta min matlåda. Vi går mot utgången, men jag behöver kissa så vi kramas och C går mot utgången och hon kommer ut precis när det börjar skjuta.

Jag gör det jag ska på toaletten, drar upp trosorna men inte byxorna. För så brukar jag göra, dra upp byxorna sist. Jag spolar och tvättar händerna när jag hör en duns. Jag hinner tänka att någon blivit arg och kastat en möbel i golvet. Sen hör jag dunsar, flera på en gång och att folk springer och skriker och tänker att nån skjuter. Men det är ju helt galet för jag måste ju till jobbet. Jag står där med byxorna i knävecket och får fram telefonen och påbörjar en konversation med mina klasskompisar för nån måste ju ringa polisen och jag tordes inte eftersom jag hörde att någon var utanför min toalett. Jag hade kontakt med mina klasskompisar under hela tiden och polisen har fått tillgång till alla chattar.

Jag kryper ihop på golvet bredvid toaletten med huvudet i en toaborste som jag inte klarade av att flytta på ifall den skulle låta. Det knackades på min dörr, det slets i min dörr, det pratade om min dörr. En annan dörr öppnades och det sköts. Jag VISSTE att jag skulle dö. Jag trodde inte, jag visste. Och detta visste jag i över en timmes tid. Jag kommer inte skriva om allt jag upplevde på toaletten, jag har suttit i förhör hos polisen, och pratar jag om exakt vad jag hört så blir det fel.

Jag kan bara prata om min känsla, vilket också är svårt. Jag började känns att mina ben domnade bort men kunde inte röra mig för jag ville inte att någon skulle höra mig. Jag blev då rädd att benen skulle börja skaka och att jag skulle avslöja mig. För varje gång jag hörde ett skott så var jag övertygad om att det var min tur. Det är en känsla som inte går att förklara eller förstå. Det är knappt jag själv förstår.

Efter en timme bankade det på min dörr och nån skriker POLISEN. Du måste öppna, det brinner. ”Jag heter Johannes”. Och denna gång kände jag att jag var tvungen att lita på att det var polisen. Jag låste upp men i samma ögonblick som han öppnade dörren kastade jag mig ner på backen för jag var fortfarande övertygad om att jag skulle dö. Han får mig att öppna ögonen och när jag ser poliskläderna skriker jag rakt ut.

Han säger att han ska ta mig på ryggen och springa ut med mig, jag säger att jag väger 100 kilo och att det inte går. Sen försöker kan stå upp men vänsterfoten viker sig totalt. Han säger ” vi måste springa nu” jag säger att jag inte kan. Han säger att vi måste och han tar min hand. Det står poliser med dragna vapen vid alla korridorer vi springer förbi. Vi måste stanna först och invänta att det är okej att springa för varje korridor. Spring! Stanna!Spring! Stanna!Spring!. På vägen ut passerar vi kroppar, men han säger åt mig att inte titta ner. Jag ser, men jag tittar inte.

Jag kom ut. Men det har gjort nåt med mig. Jag vet inte vad än. Jag är ff I chock. Min kropp fungerar inte som normalt. Jag vet att jag kommer behöva bearbeta det här. För det är inte normalt att känna att man vet att man ska dö och sen inte dö. Jag trodde inte, jag visste. Och just nu är det mycket jag inte vet. Fast jag vet att jag lever. Och jag vet att jag ska ta mig igenom det här. L frågade om jag är traumatiserad när jag pratade med henne om det här. Jag kunde bara svara att jag vet inte, jag tror inte jag har kommit dit än.

Jag är öppen nu och skriver om det här. Ni får ställa frågor om ni vill, men jag kan inte lova att ni får svar på dem eller när. Jag vill bara inte hålla allt det här inom mig.

Jag har min klass, min familj och vänner och psykiatrin så jag är inte ensam i det här. Sluta inte höra av er, men räkna inte med att jag just nu kommer orka svara.

Tack
/E.E

Publicerad 7 februari 2025 klockan 12:11

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.

2 april 2026 klockan 12:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i ...

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i ...

Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.

30 mars 2026 klockan 22:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.

30 mars 2026 klockan 11:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden ...
29 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större ...
28 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...
28 mars 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Verner, Konrad, Jamie och Walter tillsammans med Smash Into Pieces. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.

27 mars 2026 klockan 19:04 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Ida Lindkvist

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.

27 mars 2026 klockan 10:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det ...

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.

25 mars 2026 klockan 12:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de ...

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”

För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i...

Vårstädningen drar igång i Lindesberg

Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. ...

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren

Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk...

Kungsörn. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

20 mars 2026 klockan 19:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...
20 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ...
19 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram ...
18 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-17

2026-03-16

2026-03-16

2026-03-13

2026-03-13

2026-03-12

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-10

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-09

2026-04-03 05:26