LIF Lindesberg rullar idag till Östgötaslätten för att inleda sitt nya seriespel. I Allsvenskans första test väntar bortamöte med RP Linköping, en match dit LIF har flera nyckelpjäser tillbaka.
Under helgen som gick klev merparten av de Allsvenska lagen in till den nya handbollssäsongen. För LIF Lindesberg har dock premiären dröjt, men ikväll är det dags och i höstens inledande seriematch väntar en bortaresa.
Brandgult startar i Linköping mot RP. Motståndet var förra säsongen nykomlingar i serien och gjorde då bra ifrån sig, med en niondeplacering. LIF lyckades efter en stark avslutning landa precis före och ser nu fram emot ett nytt seriespel.
– Det ska bli kul att komma igång. Först och främst att få spela seriematcher, det tror jag att vi alla känner, säger tränaren Tobias Pettersson och fortsätter.
– Sen blir det en tuff match så klart, det blir alla matcher för vår del. Men bortaplan mot ett RP som vi förlorade mot med tolv blir en tuff uppgift.
Pettersson: ”Vi ska vara tålmodiga och hålla i bollen”
Precis som tränaren är inne på har försäsongen varit tung sett ur LIF-ögon. Förlusterna har varit många och i flera fall har siffrorna runnit iväg rejält, bland annat i form av 25-37 mot just RP Linköping. Stora delar av LIF-truppen har också bytts ut och frågetecknen är många inför den nya säsongen.
– Vi får se hur det artar sig nu när matcherna startar. Men vi ser med tillförsikt fram mot säsongen, som jag sa tidigare ska det bli kul med riktiga matcher. Träningsmatcher i all ära, det är serien som vi vill hålla på med, resonerar Pettersson.
Till premiären har de brandgula tre starka namn tillbaka i matchtruppen – Albin Järlstam, Jesper Jakobsson och Bashkim Gashi. Trion gör comeback från skada mot RP Linköping och Pettersson pekar ut nyckelfaktorerna i matchen.
– Helst av allt hade jag velat se att vi gör en massa mål och släpper in få haha! Men framförallt vill jag att vi ska vara tålmodiga och hålla i bollen, vårda den när vi har den. Samtidigt ska vi lyckas göra utan att tappa farten framåt.
Matchfakta:
RP Linköping-LIF Lindesberg, Allsvenskans första omgång
18.45 Linköpings Sporthall
Senaste LIF-resultat:
25-37 vs RP Linköping, 3:e september
Nyheter i truppen:
Viktiga pjäser är tillbaka i LIF. Trion med Jesper Jakobsson, Bashkim Gashi och Albin Järlstam har samtliga återhämtat sig från skada och spelar premiären. Enda avbräck är Gustaf Ekström, men mittnian som missade hela våren uppges vara tillbaka på söndag.
Sagt om motståndet:
– Det som gjorde att vi släppte in mycket mål när vi mötte RP senast var att de kunde kontra på oss, det hoppas vi kan undvika idag, Tobias Pettersson.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.