Zombies vandrar omkring, väsande och släpandes, i en övergiven stad. De är smutsiga, blöder och deras ögon är blanka och utan fokus, kläderna hänger på deras förgiftade kroppar som trasor och med ett enda mål i sikte jagar de människorna som skrikandes försöker överleva.
Det närmar sig lunchtid men vid Batalj i Stråssa är mat det sista man har i åtanke (eller det enda om man är zombie) för tillfället. Ett stort antal zombies har fått sitt smink lagt. Det är alltifrån stora sår och trasiga kläder, till hår neddränkt i blod och skräckinjagande masker som skulle kunna få vem som helst att sätta i halsen. Om en liten stund ska de placeras ut på gruvområdet, några i den ödelagda staden, några andra i skogen och allt däremellan. ”Run for your lives” är en fem kilometer lång bana där modiga anmälda ska ta sig runt med livet i behåll, det vill säga, de har ett svart band runt midjan där det hänger tre röda band. Lyckas zombies ta alla de tre banden är de smittade och livet som människa är över. Omkring 200 starter skulle komma att göras, vilket krävdes ett rejält gäng virussmittade zombies.
Jessica och Johan Wehlin är färdigsminkade och det går inte att föreställa sig vilka människor som egentligen gömmer sig därunder. Det är första gången som de deltar i något sådant här, men ser fram emot zombiefesten.
– Det var några kompisar som drog med oss, säger Jessica.
– Vi kan egentligen ingenting om zombies, men vi har fått ett papper med vad vi ska göra, tillägger Johan.
– Jag är egentligen sådär fjantig och rädd så vi brukar inte ens titta på sådant, men det här ska bli roligt!, konstaterar Jessica leende och visar sina svartmålade tänder.
Innan alla zombies ska smyga ut och inta plats, samlas de för en genomgång. Idag gäller begränsad fysisk kontakt, och det är viktigt att låta löparna vara i trappor och vid andra hinder som skulle kunna utgöra en skaderisk. Sedan delar man upp sig, zombieläkarna åt ett håll, zombiemilitärer åt ett annat…
När loppet är igång hörs utrop och livrädda skrik. Deltagarna är fokuserade på att ta sig igenom utan att bli smittade och när Veida Harlin kommer springandes tillsammans med Tomas Karlbäck och Ylva Johansson, från Örebro, kan publiken höra henne upprepade gånger skrika:
– Jag hatar det här, jag hatar det här!, när en clownzombie uppenbarar sig framför henne.
– Det var kul, men läskigt, skrattar Veida efteråt.
Kompisen Ylva tyckte också att det var både roligt och otäckt, men hade gärna sett några förbättringar.
– Det var bra, men de borde ha spridit ut alla zombies lite mer, på vissa ställen var det så mycket att man hade inte chans. Och när vi var i huset var det kolsvart, men såg ingenting! Men det är klart man vart rädd, och den där clownen, den var läskig. Clowner är läskiga!
Dessvärre bär numer Veida, Tomas och Ylva på virus då de ganska snart blev av med alla sina liv.
– De ryckte ifrån mig alla mina tre liv redan vid första, berättar Tomas.
– Jag sprang för livet, trots att jag inte hade några liv kvar!, säger Veida.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.