Det blev tre planenliga poäng när Guldsmedshytte SK på fredagen tog emot bottengänget Hällefors. Bröderna Olsson Fromell snidade tidigt fram varsitt mål och gav Bergslagsgänget ett grepp som sedan höll, med siffrorna 4-0 som slutresultat.
Det var inget snack om att det var tre poäng som gällde för Guldsmedshytte SK på fredagen. Mycket riktigt dröjde det inte alltför länge innan hemmalaget skruvade åt greppet om gästande Hällefors. Efter åtta minuters spel inledde Joakim Olsson Fromell målskyttet och en stund senare fyllde tvillingbrodern Daniel på.
Mittenakten blev sedan en fullständig spelmässig knockout av GSK, som dominerade totalt. Men trots 19-6 i skott tog det tid innan det lossnade framåt. Under de avslutande fyra minuterna kunde till sist Jonathan Eriksson och Jesper Arvidsson hitta nätet varsin gång, något som avgjorde matchen.
Den tredje perioden blev sedan en transportsträcka för Guldsmedshytte. Målmässigt stannade segern vid 4-0, istället var det utvisningarna som hamnade i fokus. Lagen drog på sig 29 minuter var i slutperioden och det var långa stunder irriterat.
”Skönt att Hampus fick hålla nollan”
– En match med många utvisningar och ryckigt spel. Det blev svårspelat, men vi var det klart bättre laget. Siffrorna hölls nere på grund av oskärpa i avsluten och jag räknade till 27 skott över eller bredvid mål, kommenterar Kaj Eskelinen efter vinsten.
GSK-tränaren menar att effektiviteten måste upp hos laget. Guldsmedshytte vann skotten med klara 49-24, samt hade enligt Eskelinens kalkyler 27 skott utanför målramen. Trots det stannade segern vid 4-0. Mer glädjande var att målvakten Hampus Andersson noterades för en hållen nolla.
– Kul och skönt att Hampus fick hålla nollan, fyller Eskelinen i.
Seger med 4-0 och tre nödvändiga poäng blev alltså resultatet från fredagen. Då mötet mellan Kungsör och Sala sköts upp tog GSK chansen att klättra i tabellen, där laget nu är trea. Just tre poäng skiljer upp till Örnen på förstaplatsen.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Hällefors:
Resultat: 4-0 (2-0, 2-0, 0-0)
Publik: 107
Skott: 49-24
Mål GSK: 1-0 Joakim Olsson Fromell, 2-0 Daniel Olsson Fromell, 3-0 Jonathan Eriksson, 4-0 Jesper Arvidsson
Tabellen från Swehockey:

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.