LIF Lindesberg spelar imorgon sin sista seriematch före juluppehållet. Borta mot Skånela väntar ett riktigt toppmöte, ett möte som LindeNytt livesänder.
I Vikingahallen avslutar LIF Lindesberg imorgon sitt handbollsår 2013. Ett toppmöte mot Skånela står på menyn, vilket även blir en match som LindeNytt sänder.
Sedan en månad tillbaka distribuerar LindeNytt livesända sportsändningar på sin hemsida. Sändningarna är tillgängliga helt utan kostnad och ingår i ett avtal med produktionsbolaget Sportsground. En central del av avtalet berör just LIF Lindesbergs bortamatcher.
Söndagens sända LIF-match blir den tredje i ordningen. Sedan tidigare har bortamatcherna mot Caperiotumba och Varberg visats, två matcher där det för LIF:s del dessvärre blivit förlust. Till morgondagen tar laget nya tag och siktar på att kunna ta jullov med en seger.
Tabellen vittnar om att det väntar ett riktigt toppmöte. Skånela är tvåa i serien med ynka en poäng ned till LIF på tredjeplatsen. Det första mötet i Lindesberg Arena bjöd på en oväntad överkörning från LIF, som den gången vann med hela 32-18. Till morgondagens returmöte saknas avstängde Erik Persson, samtidigt som Petter Lidstedt inte finns med sedan han i torsdags valde att avsluta sin karriär.
Imorgon eftermiddag är det dags för årets sista match med matchstart klockan 16.00. Sändningen inleds från 15.55 och går att nå via lindenytt.com. Precis som i de två tidigare sändningarna är det handbollsexperten Peter Ahnberg som kommenterar matchen.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.