LIF Lindesberg har hittat tillbaka till vinnarspåret. På torsdagen tog laget sin andra raka seger, efter att ha i princip lett från start till slut mot IFK Tumba. Med slutsiffrorna 31-29 säkrade LIF två viktiga poäng och tog ett rejält kliv i tabellen.
– Vi gör en i mångt och mycket bra match tycker jag. Däremot kan vi göra det lite bättre ändå. Vi leder i princip hela den andra halvleken med fyra-fem mål och skulle kunna ha spelat stabilare, göra det lite säkrare, summerar Herman Arenvang.
Tränaren fick se sitt LIF Lindesberg öppna hemmamötet med IFK Tumba starkt. LIF tog en tidig ledning och höll sedan i taktpinnen genom hela matchinledningen, även om avståndet bara var två mål stort. Efterhand kunde dock Tumba gå ikapp och med 21 minuter spelat gick gästerna upp i en tvåmålsledning.
Arenvang agerade genom att snabbt ta timeout, dela ut direktiv till sina spelare och få laget på rätt kurs. Det gav resultat och med fyra raka mål vände LIF till ny ledning. Gustaf Ekström satte punkt för den första halvleken genom att sätta 14-12.
Efter pausen växlade sedan LIF upp sitt spel ytterligare. Man skapade snabbt ett gap på fyra bollar och Tumba hade stora problem att få stopp på attackerna. Målen fortsatte att trilla in och med tio minuter kvar var ställningen 27-23.
– Jag tycker att vi får mer fart på anfallsspelet, vi blir ganska rörliga. Tumba spelar ett försvar som kan vara svårt att möta, men vi har hela tiden rörlighet och fina anfall. Sen har vi tre spelare som levererar riktigt bra, förklarar Arenvang.
”Bra att de tar plats och levererar”
De spelare som tränaren syftar på är Jacob Nelson, Fatlum Ahmeti och Joakim Bååk. LIF:s främsta profiler levde denna kväll upp till sina namn och bidrog starkt till att laget säkrade två poäng. Även om man i slutskedet inte riktigt kunde skaka av sig Tumba var det aldrig oroligt och vinsten skrevs till 31-29, efter totalt 20 mål från trion.
– Det är bra spelare och det är väldigt bra att de tar plats och levererar. Det är välbehövligt för oss, berömmer Arenvang och fortsätter.
– Fatlum blir ju ganska central. Han har gjort det väldigt bra sen han kom tillbaka och då är det svårt för motståndarna att ta bort skyttarna. Den nya dimensionen är att samarbetet med de på nio meter funkat bra.
En mindre glädjande nyhet för LIF var den skada som Jesper Nilsson ådrog sig i mitten av första halvlek. Efter att ha öppnat matchen fint tvingades vänsternian kliva av med en befarad stukning och prognosen är oklar.
Nästa match spelar LIF borta mot Vinslöv nästa lördag, den sista innan serien vänder. Laget klättrar i och med vinsten över IFK Tumba upp till en femteplats i en förvisso haltande tabell. LIF har nu två raka vinster och Arenvang är nöjd över att man skakat av sig den negativa formen.
– Absolut, nu har vi visat att vi kan spela bra två-tre matcher i rad. Det är något som vi ska fortsätta med.
Matchfakta LIF Lindesberg-IFK Tumba:
Resultat: 31-29 (14-12)
Publik: 787
Mål LIF: Fatlum Ahmeti 7, Jacob Nelson 7, Joakim Bååk 6, Gustaf Ekström 4, Jesper Nilsson 3, Bashkim Gashi 2, Sebastian Hammar 2
Tabellen från Svensk Handboll:

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.