Mellan den 12:e och 16:e augusti arrangeras Linde Sports Camp vid Lindesberg Arena. Ungdomslägret får en sprakande avslutning, när SOK:s projekt Olympic Day slår upp portarna på lördagen. Dagen blir ett familjeevenemang och gästas av fem svenska olympier på plats.
Under våren togs beslutet av Kultur och Fritid att arrangera en ny typ av ungdomsläger. Projektledaren Jonas Andersson hade blickat mot andra kommuner och tagit till sig av deras evenemang och idéer. Resultatet blev Linde Sports Camp, ett fem dagar långt läger under sommarlovets avslutande vecka.
12-16 augusti arrangeras lägret i anslutning till Lindesberg Arena. Man har valt att rikta in sig på ungdomar som ska börja årskurs 4-6 och grundtanken är att man ska inspirera ungdomarna till att idrotta. En mängd olika föreningar har bjudits in, något som har lett till att man under tisdag-fredag kommer att gå runt i grupper och testa på femton olika aktiviteter.
På lördagen avslutas sedan lägret, något man valt att göra med dunder och brak. Då bjuder man nämligen in till Olympic Day. Dagen är ett kringresande projekt arrangerat av Svenska Olympiska Kommittén. Totalt gör man 15 stopp i 14 olika städer, där Lindesberg trea i ordningen.
– Olympic Day är själva avslutningen för vårat läger. Det är flera stycken olika idrotter och andra organisationer som kommer att visa upp sig den dagen, berättar Sara Sporre från kommunen.
Klockan 10.00 drar man igång i anslutning till Arenan och håller sedan på till 15-tiden. Själva evenemanget är tänkt som en familjedag. Medan övriga lägerveckan kräver föranmälan, där över 100 deltagare redan anmält sig, och deltagaravgift är Olympic Day tillgänglig för alla utan kostnad.
Utöver att erbjuda prova-på-aktiviteter i flera idrotter får Lindesberg även nobelt besök denna dag. Så mycket som fem svenska olympier gästar evenemanget. Till Lindesberg kommer Sebastian Krupp (curling), Daniella Rundqvist (ishockey), Jalmar Sjöberg (brottning), Johanna Sjöberg (simning) och OS-guldmedaljören från 2004 Markus Oscarsson (kanot).
Tillsammans med ungdomarna ska de världskända olympierna skapa en härlig OS-stämning som final för lägerveckan. Att man från kommunens sida kan erbjuda detta är ett viktigt steg i fritidsarbetet.
– Man ju satsa på barn och ungdomar och det är därför som man har anordnat Linde Sports Camp. Vi vill att man får möjlighet att testa på det man inte testat förut, avslutar Sara Sporre.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.