Arkivfoto: Hasse Persson

Poänglöst i årets sista bortamatch

Det var en positiv inledning för Lindlöven när man gästade Forshaga för årets sista bortamatch, med en stabil ledning i de första två perioderna kom däremot stora problem när man gick in för den sista perioden där Forshaga avgjorde matchen med mindre än minuten kvar.

Årets sista bortamatch skulle spelas för Lindlövens del där man tog sig till Forshaga under söndagseftermiddagen, med fåtalet matcher kvar börjar de tre poängen bli desto viktigare för att försäkra sig om en plats i AllEttan som tar sin början i januari.

Trots att Lindlöven blev först till att ha spelare i utvisningsbåset så var det en positiv inledning för Lindelaget.

Efter fjorton minuter i den inledande perioden bytte Lindlöven ut målvakt Jonathan Frykholm som ännu inte släppt in någon puck i nätet, Lucas Jägbring klev istället in på isen och bara minuten därefter kunde Lindespelaren Joshua Karlsson spela in matchens första mål.

Med en ledning in för den andra perioden tog det bara sekunder innan Forshaga lyckades kvittera matchen till 1-1, något som sedan följdes upp av en utvisning per lag.

Matchens 33:e minut närmade sig där Joshua Karlsson tilldelades en utvisning för ”hooking” och väl i powerplayspel kunde hemmalaget Forshaga sno åt sig ledningen där de spelade in 2-1.

Ledningen skulle däremot visa sig bli kortvarig, två minuter efter att Forshaga spelat in sitt ledarmål kunde David Berg kvittera på nytt, med hjälp av Alexander Ternblad ändrade man ställningen till 2-2 där Lindlöven fick en ny chans till skott på mål efter att en Forshagaspelare snabbt därefter tilldelats en utvisning.

Målen uteblev men med mindre än minuten kvar av den andra perioden blev Joshua Karlsson aktuell på nytt, med hjälp av Anton Widmark kunde Karlsson spela in sitt andra mål för matchen och se till att Lindlöven hade med sig ledningen in i den sista perioden.

Efter två inledande perioder där Lindlöven lyckats hålla upp ett övertag mot Forshaga så bjöd hemmalaget på en stark avslutning.
Redan efter två minuter lyckades hemmalaget att spela in dubbla mål, båda genom hemmaspelaren Anton Klint som tidigt gjorde att Forshaga höll en ledning med arton minuter kvar av ordinarie matchtid.

En ny utvisning kom för Lindlöven men trots ett spel i powerbox fick Christoffer Anrén in ett fint skott som höll hela vägen in i motståndarmålet, trots en man mindre i laget lyckades man kvittera till 4-4.

Det var en match som tillsynes skulle gå in för ett förlängningsspel men med mindre än minuten kvar av matchen stötte Lindlöven på problem, med ett nytt mål från Forshaga var Lindlövens tränare Jonas Dufåker snabb med att begära time-out där man hade dryga 40 sekunder på sig att spela in ett kvitteringsmål.

Målet uteslöts och trots det inledande jublet från Lindlöven så blev det i slutändan Forshaga som fick det sista skriket.

Resultat Forshaga IF-Lindlöven
Slutresultat: 5-4 (0-1, 2-2, 3-1)
Publik: 8 personer

Målgörare:
0-1 Joshua Karlsson (Anton Toolanen, Christoffer Anrén)
2-2 David Berg (Alexander Ternblad)
2-3 Joshua Karlsson (Anton Widmark)
4-4 Christoffer Anrén

Läget i tabellen: Med en ny förlust och två matcher till över ligger Lindlöven farligt till om man vill nå ett spel i AllEttan, man halkar nu ner till en 5:e plats med 37 poäng där tabellsexan Forshaga ligger 5 poäng efter, en seger mot nästjumbon Linden eller tabellnian Grums på hemmais är ett måste för att säkra sin plats i ”toppfemman”.
HC Dalen håller ständigt ledningen med 44 poäng medan Surahammar placeras sist med 10 poäng.

Nästa match: Onsdag 16:e december vs Eskilstuna Linden i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00.
Publik hänvisas till HockeyEttans sändning.

Publicerad 13 december 2020 klockan 22:14

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Linda Sköldenström. Foto: Anna Fryxell

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.

26 november 2025 klockan 15:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.

25 november 2025 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.

24 november 2025 klockan 20:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med ...
24 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som ...
23 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.

22 november 2025 klockan 11:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en ...

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Kommundirektör Henrik Arenvang med hedersgästens biljett. Foto: Camilla Lagerman

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 november 2025 klockan 18:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insä...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat

Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset...

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för ...

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både ...

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under...

Brotorpsskolan. Foto: Camilla Lagerman

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.

18 november 2025 klockan 13:05 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Sju föreningar stöttar kulturskolan – över 100 000 kronor insamlat: ”Gör skillnad”
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan ...
18 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...
17 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där ...
17 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-17

2025-11-15

2025-11-15

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-13

2025-11-13

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-11

2025-11-27 06:41