Urban Lindqvist kan nu även titulera sig som ägare till sin egen herrklädesbutik. Foto: Camilla Lagerman
Premiär för Urbans Herrkläder: ”Jag hoppas på det här”
De flesta i Lindesberg känner igen honom som glasmästare, men nu utökar Urban Lindqvist med ytterligare en sträng på sin lyra när han öppnar sin egen klädbutik.
– Det här är en helt ny bransch för mig, men går det så går det, säger Urban och ler.
På torsdagsmorgonen öppnade Urban Lindqvist dörren till sin, och Lindesbergs, nya herrklädesbutik. För Urban, som inte har några planer på att lägga glasmästeriet på hyllan, ligger butiken smidigt nog i samma fastighet vilket gör att han kan fördela sin tid mellan verksamheterna.
– Det började med att jag själv har problem att hitta kläder i min storlek, går jag på exempelvis dressman finns det ett väldigt begränsat utbud. Det är fler som jag har pratat med som upplever samma sak, man kanske har vuxit på fel ställen eller man kanske är lite kort. Sedan Kurts Herrmode lade ner har jag knappt köpt ett plagg, förutom någon t-shirt då, men vill man ha en kostym eller skjorta som sitter snyggt är det svårt att hitta något, och i Lindesberg finns det ingenting, förklarar Urban.
Butiken ligger smidigt nog i samma fastighet som glasmästeriet. Foto: Camilla Lagerman
När Urban kom över lokalen på Kristinavägen, som tidigare huserat Turistbyrån under en period, bestämde han sig för att satsa.
– Jag fick kontakt med samma leverantör som Kurts Herrmode hade nere i Skåne, och då var det en butik i Helsingborg som skulle lägga ner som jag fick köpa för rätt pengar. Det följde med inredning och allt. Så förra torsdagen kom det lastbil med 15 ton grejer, sedan tillbringade jag midsommarhelgen här, skrattar Urban.
Under den gångna veckan har det varit febril aktivitet i lokalen, som nu genomgått en total förvandling till den herrklädesbutik den är idag.
– Vi kommer ha ett litet, men ändå ganska komplett lager, och skulle något saknas så går det fort att få hem. Det här är en helt ny bransch för mig, men går det så går det. Allt hänger på om Lindesbergarna är köptrogna, men jag hoppas på det här, säger Urban och ler.
Foto: Camilla Lagerman
Från och med idag lyfts även en del av coronarestriktionerna, bland annat försvinner rådet om att handla ensam, något som Urban ser positivt på.
– Det är jätteskönt, många vill inte gå och handla kläder själva, utan de behöver någon att fråga. Jag hade några kunder på morgonen som skulle komma tillbaka med någon kunde hjälpa till att bestämma färg, säger Urban glatt.
Redan om två veckor kan nästa steg i att återgå till ett ”normalt” samhälle tas, då fas tre i lättnaderna av restriktionerna kan komma att genomföras. Något som redan gett effekt på andra orter.
– Min leverantör har butiker i Stockholm och Malmö, och där har omsättningen ökat med över 30 procent sedan det började pratas om att folk skulle få träffas i sommar. Antagligen har kostymerna krympt i garderoben under de här 1,5 åren. Nu hoppas vi på en bra sommar med mycket bröllop, då man behöver nya kostymer, skrattar Urban.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...