Urban Lindqvist kan nu även titulera sig som ägare till sin egen herrklädesbutik. Foto: Camilla Lagerman
Premiär för Urbans Herrkläder: ”Jag hoppas på det här”
De flesta i Lindesberg känner igen honom som glasmästare, men nu utökar Urban Lindqvist med ytterligare en sträng på sin lyra när han öppnar sin egen klädbutik.
– Det här är en helt ny bransch för mig, men går det så går det, säger Urban och ler.
På torsdagsmorgonen öppnade Urban Lindqvist dörren till sin, och Lindesbergs, nya herrklädesbutik. För Urban, som inte har några planer på att lägga glasmästeriet på hyllan, ligger butiken smidigt nog i samma fastighet vilket gör att han kan fördela sin tid mellan verksamheterna.
– Det började med att jag själv har problem att hitta kläder i min storlek, går jag på exempelvis dressman finns det ett väldigt begränsat utbud. Det är fler som jag har pratat med som upplever samma sak, man kanske har vuxit på fel ställen eller man kanske är lite kort. Sedan Kurts Herrmode lade ner har jag knappt köpt ett plagg, förutom någon t-shirt då, men vill man ha en kostym eller skjorta som sitter snyggt är det svårt att hitta något, och i Lindesberg finns det ingenting, förklarar Urban.
Butiken ligger smidigt nog i samma fastighet som glasmästeriet. Foto: Camilla Lagerman
När Urban kom över lokalen på Kristinavägen, som tidigare huserat Turistbyrån under en period, bestämde han sig för att satsa.
– Jag fick kontakt med samma leverantör som Kurts Herrmode hade nere i Skåne, och då var det en butik i Helsingborg som skulle lägga ner som jag fick köpa för rätt pengar. Det följde med inredning och allt. Så förra torsdagen kom det lastbil med 15 ton grejer, sedan tillbringade jag midsommarhelgen här, skrattar Urban.
Under den gångna veckan har det varit febril aktivitet i lokalen, som nu genomgått en total förvandling till den herrklädesbutik den är idag.
– Vi kommer ha ett litet, men ändå ganska komplett lager, och skulle något saknas så går det fort att få hem. Det här är en helt ny bransch för mig, men går det så går det. Allt hänger på om Lindesbergarna är köptrogna, men jag hoppas på det här, säger Urban och ler.
Foto: Camilla Lagerman
Från och med idag lyfts även en del av coronarestriktionerna, bland annat försvinner rådet om att handla ensam, något som Urban ser positivt på.
– Det är jätteskönt, många vill inte gå och handla kläder själva, utan de behöver någon att fråga. Jag hade några kunder på morgonen som skulle komma tillbaka med någon kunde hjälpa till att bestämma färg, säger Urban glatt.
Redan om två veckor kan nästa steg i att återgå till ett ”normalt” samhälle tas, då fas tre i lättnaderna av restriktionerna kan komma att genomföras. Något som redan gett effekt på andra orter.
– Min leverantör har butiker i Stockholm och Malmö, och där har omsättningen ökat med över 30 procent sedan det började pratas om att folk skulle få träffas i sommar. Antagligen har kostymerna krympt i garderoben under de här 1,5 åren. Nu hoppas vi på en bra sommar med mycket bröllop, då man behöver nya kostymer, skrattar Urban.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under tisdagen hölls finalen för ”Innovation day 2025” på Lindeskolan. Sensorstyrd gatubelysning, småskalig biogasproduktion och berglagring av värme var bara några av de smarta idéer som skulle kunna göra Lindesberg till en mer hållbar plats. Vann gjorde dock ett team smarta elever som kommit fram till att lägesenergin i vattnet i ett vattentorn skulle kunna nyttjas för att alstra ström.
I den vita lilla stugan på gården i Torphyttan frodas kreativiteten hos makarna Anna och Johan Falkensjö, där de i slutet av förra året öppnade sin egen inredningsbutik. En dröm de gjorde verklighet av efter att Johan drabbats av cancer, genomgått tuffa behandlingar och kommit ut frisk på andra sidan.
– Vi ville inte vänta med drömmen tills vi blir pensionärer, så då bestämde vi oss för att göra slag i saken, säger Anna.
Under tisdagsförmiddagens sammanträde i Tillväxtnämnden beslutades att man ska skriva ett långsiktigt hyreskontrakt med Falab avseende Stripa Gruvområde. Samtidigt vill Falab sälja området, då det helt enkelt inte går ihop sig ekonomiskt.
– Det handlar om att börja smått och bygga stabilitet, det finns en långsiktig plan, försäkrar nämndens ordförande Tom Persson (SD).
Lördagen den 25 januari arrangeras Hälsomässan för tredje året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett 20-tal utställare från stora delar av Mellansverige blir årets upplaga både större och bredare än tidigare.
– Man kan ju vara här en hel dag om man vill, det finns så mycket att upptäcka, det kommer bli jättemysigt, säger Rosa Åkerman.
2024 i bilder – en tillbakablick på året
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2024 som präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Hot om nedläggning av ...
Efter många år i Örebro valde Kristoffer Berg att flytta hem till Hafsta och släktgården, den här gången med sin egen familj. Tillsammans med sin fru Elin driver han nu Limnäs Gård som hobbylantbruk, en verksamhet som paret hoppas kunna utveckla vidare.
– Man har något kreativt kli som måste få leva ut. Det är tur att det finns knäppisar som håller på med sådant här, skrattar Elin.
Lördagen den 14 december dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Mellan klockan 10-14 kommer Wajih Daoud arbeta hårt för att göra folk julfina inför den stundande högtiden, samtidigt som alla intäkter under dagen oavkortat går till Barncancerfonden, som alltså får ett fint tillskott lagom till jul.
Tio fina katter ställdes ut hos Kotten & Co under söndagen. Många av katterna ställdes ut för första gången, en av dessa var denna treåriga ragdoll. Foto: Timmy Lundegård
För att uppmärksamma Katten Dag under första advent så arrangerade Kotten & Co sin femte kattutställning i butikens träningslokal. Tio fina katter i olika åldrar, visade upp sig under söndagen till kundernas stora uppskattning.
– Det har mottagits väldigt positivt, berättar Lisa Alvbåge.
I helgen går startskottet för årets julmarknader, när Frövifors pappersbruksmuseum bjuder in till en av de största sådana i regionen. I år har man ett 80-tal försäljare på plats, med ett stort och varierat utbud. Dessutom kommer självaste tomten på besök.
– Vi försöker få en bra variation på utbudet, både hantverk, mat och roliga julklappar som hör julen till, berättar museichef Mikael Tiderman.
Linde energi lanserar energiapp
Sedan gaskrisen 2022 har intresset för att ha koll på sin energiförbrukning och energipriserna ökat. Linde energi lanserar därför en ny ...