Lindlöven åkte till Hudiksvall med hopp om att vända hem med poäng, men en gammal rinkräv vid namn Magnus Nilsson grusade förhoppningarna med tre mål ikväll. Hudiksvall vann den jämna toppdrabbningen med 4-3 och segermålet kom med bara 5.23 kvar att spela.
Lindlöven fick en smakstart på matchen med 0-1 ledning redan efter 35 sekunder genom mål av Simon Jellvert.
– Idag gör vi en riktigt bra match, helt annat spel än senaste matchen. Vi vinner skottstatistiken och var väl värda poäng idag, säger Christer Olsson Lindlövens assisterande tränare.
Ledningen stod sig in i andra periodens andra minut när Magnus Nilsson klev in i handlingen och gjorde 1-1. Magnus som både bl a spelat med Luleå och Timrå i elitserien gjorde även 2-1 dryga fem minuter senare. Lindlöven gav dock inte upp, Patrik Säfström gjorde 2-2 en kvart in i andra perioden och 2-3 två minuter in i tredje perioden av Niklas Ottosson, och fördel Lindlöven.
– Jag tror det var vid ställningen 2-2 som vi även fick ett mål bortdömt helt felaktigt på grund av offside i målgården, men vår spelare blev ditknuffad av en Hudiksvallsspelare, berättar Christer.
Hudiksvall ville dock annat och gjorde 3-3 elva minuter in i tredje och en olycklig utvisning på Ottosson fällde avgörandet när Magnus Nilsson smällde in sitt tredje mål i power play, vilket blev segermålet. Dock en stark insats av Lindlöven som nu möter Ore hemma på söndag.
– Med risk för att verka tjatig så måste jag lyfta fram vår förstakedja som gör alla tre målen idag, den är viktiga för oss, avslutar Christer.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.