Lindlöven åkte till Hudiksvall med hopp om att vända hem med poäng, men en gammal rinkräv vid namn Magnus Nilsson grusade förhoppningarna med tre mål ikväll. Hudiksvall vann den jämna toppdrabbningen med 4-3 och segermålet kom med bara 5.23 kvar att spela.
Lindlöven fick en smakstart på matchen med 0-1 ledning redan efter 35 sekunder genom mål av Simon Jellvert.
– Idag gör vi en riktigt bra match, helt annat spel än senaste matchen. Vi vinner skottstatistiken och var väl värda poäng idag, säger Christer Olsson Lindlövens assisterande tränare.
Ledningen stod sig in i andra periodens andra minut när Magnus Nilsson klev in i handlingen och gjorde 1-1. Magnus som både bl a spelat med Luleå och Timrå i elitserien gjorde även 2-1 dryga fem minuter senare. Lindlöven gav dock inte upp, Patrik Säfström gjorde 2-2 en kvart in i andra perioden och 2-3 två minuter in i tredje perioden av Niklas Ottosson, och fördel Lindlöven.
– Jag tror det var vid ställningen 2-2 som vi även fick ett mål bortdömt helt felaktigt på grund av offside i målgården, men vår spelare blev ditknuffad av en Hudiksvallsspelare, berättar Christer.
Hudiksvall ville dock annat och gjorde 3-3 elva minuter in i tredje och en olycklig utvisning på Ottosson fällde avgörandet när Magnus Nilsson smällde in sitt tredje mål i power play, vilket blev segermålet. Dock en stark insats av Lindlöven som nu möter Ore hemma på söndag.
– Med risk för att verka tjatig så måste jag lyfta fram vår förstakedja som gör alla tre målen idag, den är viktiga för oss, avslutar Christer.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.