Sedan Grace Interiör slog igen sin verksamhet på Skolgatan i Lindesberg, har många funderat på vad som skulle hända härnäst i lokalen. Svaret är att företaget Campanile Group med alla sina grenar har flyttat in, och har där ett stort showroom för sina inredningsdetaljer, samt bokföring och rådgivning för företagare.
Marcus och Nathalie Campanile är sanna entreprenörer, och har varit egna företagare i många år, från början i form av butiksägare men nu på senare år har deras fokus legat på e-handel och bokföring. Familjeföretaget Campanile Group består av fyra grenar inom ekonomi, kompetens, finans och så LaLiving som är deras webbutik med gårdsromantisk inredning.
– Vi startade LaLiving för fyra år sedan, och då enbart på nätet, och vi hade faktiskt inte en tanke på att öppna någon fysisk butik igen, berättar Nathalie och fortsätter:
– Men när vi bestämde oss för att flytta från Fagersta var planen från början att återvända till Stockholm, men så hittade vi den här lokalen på blocket och åkte för att kika på den. Där började tanken på ett showroom växa fram, och när vi började jämföra lokaler i Stockholm med den här som var så otroligt charmig slog vi till! Så vårt showroom är egentligen som grädde på moset helt enkelt.
I den charmiga lokalen på Skolgatan hittar man ett stort utbud av inredning, det mesta i gårdsromantisk stil, men även en del hundsaker och annat smått och gott.
– Det här är den stilen som vi själva personligen gillar, det är unik svensk design blandat med inredning från både Holland och England. Här kan man komma in och känna på produkterna, slå sig ned vid en dator och ta en kopp kaffe medan man botaniserar i webbshoppen. Vi har runt 17 000 artiklar i lager, men kan omöjligt visa alla i showroomet, säger Nathalie glatt.
I en annan del av den stora lokalen finns en kontorshörna, där paret sköter den andra delen av företaget. Liksom LaLiving har även Campanile Ekonomi kunder från hela Sverige, men man välkomnar såklart även lokala kunder.
– Vi kan hjälpa till med både bokföring, rådgivning, rekrytering, ja hela paketet egentligen, säger Marcus och fortsätter:
– Eftersom vi själva varit företagare i många år så vet vi vad det innebär, och det är nog vår styrka.
Både Marcus och Nathalie ser fram emot en framtid i Lindesberg, och på den korta tiden som paret har bott här, har bygden gjort ett positivt avtryck.
– Vi har det allra bästa framför oss, att få se Lindesberg under våren och sommaren, det är ju en sådan mysig ort! Det ser så trevligt ut, och vi gillar att det finns konditorier och riktiga restauranger, inte bara pizzerior som i så många andra småstäder, avslutar Nathalie.
Lördagen 2 mars kl. 10-14 är det stor invigning på Skolgatan 14 i Lindesberg.
Här hittar ni Campanile Group och LaLiving.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.