Under måndagens Rotarymöte gästades sällskapet av pastor David Fiske och Gun Andersson från Kristinakyrkan, som berättade om församlingens idella arbete med Matkassen. För att ytterligare hjälpa Kristinakyrkans insats överraskade Rotarys president, Dan Johansson, de båda med en check om 20 000 kronor.
– Målet är naturligtvis att ingen ska behöva få en matkasse, förklarar David Fiske.
Kristinakyrkans projekt Matkassen startade under pandemin, men då behovet har visat sig vara fortsatt stort har man hållit igång satsningen, till mångas glädje.
– Pandemin kom, allt blev dyrt och vi såg att vi behövde göra något från församlingen. På andra orter i landet började man med matkassar, och eftersom det fanns ett stort behov i Lindesberg bestämde vi oss för att göra det här också, berättar Gun Andersson som är en av initiativtagarna.
Sagt och gjort, församlingen tog kontakt med lokala butiker för att se om de ville donera varor till matkassarna, och fick napp.
– Idag har vi samarbete med Hemköp, ICA Östermalm, Frosths Konditori och Café St Mary, men behovet är tyvärr större än det vi får idag, berättar pastor David Fiske.
Idag arbetar ungefär ett tiotal volontärer med matkassarna, som delas ut till sammanlagt 17 behövande familjer och ensamstående i kommunen, dessutom har man ytterligare ett antal på en väntelista.
– Vårt motto är att hjälpa till utan baktanke, så vi tänkte bidra med en värdecheck på 20 000 kronor till ert fortsatta arbete, säger Rotarys president Dan Johansson, och räcker över en gigantisk check till en minst sagt överraskad duo.
Vad innebär det här tillskottet för er?
– Nu kan vi ge mat till fler, säger en glad Gun Andersson.
– Det blir enklare att möta specifika önskemål, som exempelvis blöjor. Jättefint verkligen! säger David Fiske.
Under tisdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de ska söka in till. Samtidigt visade skolans UF-företag upp sig, vilket är en viktig del av utbildningen om man så småningom vill bli entreprenör.
Den 1 juni slog Brasserie All In upp portarna i den gamla Göransonska gården i Lindesberg. På bara knappt fyra månader har krögarparet Oliver Lindberg och Daniel Ekström hunnit med hel del, allt från räkfrossor och skumparty till att ha blivit husägare för första gången. Nu börjar man så sakteliga landa efter flytten från Stockholm, där både Oliver och Daniel tidigare arbetade på flertalet stora restauranger.
– Jag är otroligt glad att jag flyttade hem, det känns som det var en bra idé, vi har otroligt roligt, säger Oliver.
På måndag påbörjas arbetet med att byta ut den gamla brotrumman som leder vattnet från Torphyttebäcken under Fotbollsgatan vid den mellersta infarten till Lindesberg. All trafik till industriområdet kommer därför ledas om till norra infarten under de fyra veckor som man beräknar att arbetet kommer pågå.
-Vi har sett rostangrepp på trumman vid besiktning, så är det dags att byta ut den innan den går sönder, förklarar Kenneth Persson, Byggprojektledare på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Idag släppte Svenskt Näringsliv den årliga rapporten där de rankar företagsklimatet i Sveriges 290 kommuner. Efter fjolårets placering på plats 284 gör Lindesbergs kommun en blygsam förbättring med sex placeringar, men är fortsatt kvar i botten – nu på plats 278.
Vanligtvis är gjuteriet Baettr i Guldsmedshyttan en stängd anläggning omgärdat av höga stängsel, men i lördags öppnade man upp grindarna för allmänheten som fick en spännande dag på industriområdet. Till härliga toner av Guldsmedshyttans Musikkår bjöds det på fika, tipspromenad, fiskdamm och kanske det mest uppskattade av besökarna – en spektakulär uppvisning av gjutning.
– Det är många som bor här i området och passerar på vägen där man ser bara grindarna, man ser inte verksamheten som finns här bakom så idag vill vi visa upp vad vi gör, förklarar Torbjörn Lanz, VD för Baettr.
I fredags höll Svenska industriminnesföreningen prisutdelning för utmärkelsen Årets industriminne, som i år tilldelades Frövifors pappersbruksmuseum. Under en stämningsfull ceremoni på museet mottog museichef Mikael Tiderman och museipedagogen Pernilla Hjelt gjutjärnsplaketten.
– Det är så roligt att vi har kunnat utveckla den här platsen på så kort tid till vad museet har blivit och jag är väldigt stolt och glad över arbetet som vi utför, sade Mikael Tiderman.
Tiden för överklagan gällande bevarandet av Michelsonska huset i centrala Lindesberg gick ut i början av augusti, och enligt Victoria Holmgren press- och kriskommunikatör på Länsstyrelsen Örebro har ingen sådan inkommit. Därmed har Länsstyrelsens beslut om att häva rivningslovet från Bygg- och miljönämnden vunnit laga kraft och huset får stå kvar. Nu ställer Lindesbergs Hembygdsförening krav på kommunen att bland annat avkräva fastighetsägaren en renoveringsplan innan årets slut.
– Vi tycker också att politikerna är medskyldiga till det här, därför att man borde ha ingripit betydligt tidigare för att stoppa förfallet av framförallt Michelsonska huset, säger föreningens ordförande Göran Karlsson.
Efter en sommar som dominerats av svalt och ostadigt väder så sammanfattas säsongen ändå som lyckad för turistbåten.
– Det har varit en bra sommar med mycket turister vilket är jättekul. Regnet har inte spelat så stor roll för oss, det är ju tak på båten så folk åker med ändå, förklarar Agnetha Johnsson, ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening som äger M/S Råsvalen.