”Sebbans” avsked: ”Ville verkligen sluta på topp”

Han fick sitt perfekta slut. Nedflyttning förvandlades till räddat kontrakt – och nu har Sébastien Ehnevid vaktat buren för sista gången. Målvakten berättar i en intervju om ett LIF Lindesberg i förändring och ser tillbaka på en lång karriär som nu nått sin ände.

Onsdagen den 21:a mars tog det slut. Samtidigt som brandgula spelare studsade runt i en glädjering och läktarna inne i Arenan hyllade sitt lag vinkade Sébastien Ehnevid adjö. Måstevinsten över RP Linköping blev målvaktens sista framträdande, inte bara i LIF utan på hela handbollsplanen. Med karriären avslutad är det många tankar som rör sig i 34-åringens huvud.

– Det här var ju lite oväntat höll jag på att säga haha! Nej, men det var speciellt med ett kvalhot hängande över oss. Hade det blivit kval hade det blivit en månad till, då måste man vara mentalt beredd på det. Det var mycket som snurrade i huvudet de sista dagarna, berättar ”Sebban” Ehnevid och fortsätter;

– Jag ville inte avsluta karriären med att spela ner LIF i ettan. Det var det enda jag hade i huvudet, då kommer alla känslor väldigt plötsligt sen när allt är slut.

Beslutet att lämna handbollen bakom sig fattades redan inför den gångna säsongen. Då var målet inställt på att tävla om höga placeringar i tabellen och allra helst nå fram till ett kvalspel mot Elitserien. Ganska snabbt stod det däremot klart att LIF Lindesberg gick en jobbigare resa till mötes.

Laget drogs tidigt in i bottenstriden, gick utan seger i de första sex omgångarna och låg en period sist i hela Allsvenskan. Höstens tränarskifte fick fart på LIF innan det i februari tog tvärstopp igen med en lång förlustrad. Ett mirakel krävdes och ett mirakel ordnades. Två raka vinster i de två sista matcherna räddade hela säsongen – och visst kände även de mest rutinerade spelarna pressen inför slutomgången.

– Jag var med när vi åkte ner från Elitserien och det var inte roligt. Vi spelade ett negativt kval året innan som var tufft också, så jag hade varit med förr. Men just när jag nu skulle avsluta karriären ville jag inte göra det med att spela ner klubben i ettan. Det hade varit en bitter eftersmak, förklarar ”Sebban”.

Om framtidens LIF: ”Ett lag i förändring”

Tillsammans med lagkamraten, vännen och nästan jämnårige Oskar Erixon blev bragden mot RP Linköping den sista striden. LIF Lindesbergs båda ikoner, två av klubbens främsta i modern tid, lämnar nu tiden som elitspelare bakom sig. Redan förra sommaren valde Joakim Bååk att stänga ner sin karriär och Jacob Nelson flyttade utomlands. Nya vindar blåser minst sagt genom LIF:s A-herrar, en utveckling som Sébastien Ehnevid märker av.

– Det är ett lag i förändring. Vi tappade många spelare förra året, nu tappar vi några till. Vi talade redan i år om att det var en nystart och nu blir det ännu mer av den varan. Jag har spelat ihop med Oskar i nio-tio år, så vi har varit med ett tag och det blir mycket nytt nu.

Framtiden må vara ungdomarnas, men det som varit är minnen som tillhör det gamla gardet. Efter sin finalföreställning saluterades Sébastien Ehnevid en sista gång av Lindesbergspubliken, tog emot blommor och kramades om av Mr LIF – Börje Larsson. Över två sejourer har den 34-årige målvakten vaktat den brandgula buren i totalt ett decennium.

– Jag har många fina minnen som jag kommer att se tillbaka på när jag är gammal. Säkert krydda dem rätt rejält också, ler ”Sebban” och försöker peka ut sina absolut höjdpunkter i LIF-tröjan.

– Först och främst kvartsfinalen hemma mot Alingsås när vi vann. Då hade vi aldrig vunnit en slutspelsmatch, det var väldigt stort. Sen också när vi slog Hammarby, som var svenska mästare, med tio bollar och hela Idrottshuset flöt med oss. Sen tycker jag att kvalmatcherna mot Skövde var häftiga. Även den här matchen var fantastiskt viktig för föreningen, den smällde högt på ett helt annan sätt.

Den första turen i LIF Lindesberg tog slut 2011, men efter två år i Norge återvände ”Sebban” till Bergslagen. Stockholmskillen hade fattat tycke för Lindesberg och där har han nu rotat sig rejält. Fru, barn och hus har alla checkats av och under flera års tid arbetade även Sébastien som heltidsanställd åt LIF. Nu har han tvingats se klubben fightas för sin Allsvenska existens med nedflyttning till division 1 som ett stort orosmoln.

– I bakhuvudet har man med sig alla de där tankarna, erkänner ”Sebban”.

Har det varit en jobbig tanke att brottas med?

– Alltså jag tror inte att klubben behövde dö bara av att åka ur, men det hade varit tufft att starta om. LIF har varit ett stabilt Allsvenskt lag i många år och innan dess spelat i Elitserien. Det här var bra för alla unga spelare som får spela i Allsvenskan istället för division 1, där är det en massa farmarlag. För handbollsgymnasiet och för Lindesbergspubliken betyder det mycket också, det finns ett genuint intresse och de är värda minst ett Allsvenskt lag.

Kompisens passning: ”Klart gubbarna vill på semester”

Nu reste sig den brandgula familjen tillsammans på nio och till hösten går också LIF Lindesbergs A-herrar ut till en ny Allsvensk säsong. Det kommer att ske utan både Oskar Erixon och Sébastien Ehnevid, två veteraner som visat vägen över lång tid. Bland lagkamraterna finns det klara åsikter om duons beslut att avsluta karriärerna.

– Klart att gubbarna vill på semester, de är fan gamla. Äldre än mig till och med – sjukt!, skrockar Fatlum Ahmeti.

Mittsexan, som i år fyller 28, har vuxit upp med de två veteranerna i LIF-truppen. Trion har hängt ihop under många år och Fatlum vet att hans vänner lämnar ett tomrum på flera olika sätt.

– Jag har spelat med ”Ogge” i tio-elva år och samma med ”Sebban”. Jag kommer att sakna dem, de är ”goa” gubbar. ”Sebban” är ju sämst på att springa, så han har alltid hängt med mig längst bak haha! De blir saknade båda två, både på banan och utanför.

För Sébastien Ehnevid väntar nya tider, med delvis nya utmaningar. Sedan en tid tillbaka är hans ansvarig på Tormek för företagets fransktalande länder och i arbetet kommer han att resa mycket. På samma gång förväntas ”Sebban” vara pappa på heltid och att ha spelat handboll har skapat ett svårlagt pussel.

– Det blir halvdant alla tre, då behöver jag prioritera. I och med att jag fått nytt jobb och barn känns det som ett bra läge att sluta. Sen var det viktigt för mig att runda av när jag fortfarande tyckte det var kul och kunde prestera, känna att kroppen höll. Jag ville verkligen sluta på topp, betonar 34-åringen.

Och att rädda kvar LIF Lindesberg i Allsvenskan med karriärens absolut sista insats är väl ganska svårtoppat ändå?

– Absolut, nu blev det perfekt. Det hade inte kunnat bli bättre, avslutar Sébastien Ehnevid.

Publicerad 31 mars 2018 klockan 11:00


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Amanda Orrbo tog ett EM-silver vid lördagens mästerskap. Foto: Camilla Lagerman

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.

12 juli 2025 klockan 21:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.

9 juli 2025 klockan 10:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde ...

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.

20 maj 2025 klockan 16:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.

19 maj 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert ...
12 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ingrid Nilsson kammade hem titeln som årets idrottare för tredje gången. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.

7 maj 2025 klockan 22:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fornaboda är först i landet att köra en ponnytravdag med varmblodslopp för ungdomar. Hemmahästarna Excellenzen (t.v.) och Bec's Brisa (t.h.) kommer båda att tävla på Fornaboda under måndagen. Kollage och foto: Timmy Lundegård

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.

17 april 2025 klockan 21:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”

På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 ...

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”

Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där ...

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare...

Ali Yamal Yassin, Ordförande Bergslagens IF. Jenny Ågren, VD Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser. Foto: privat

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.

13 mars 2025 klockan 12:01 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en ...

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlö...

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de stö...

LIF Lindesberg fick ett lag till cupens A-final. Väl till finalen så kunde P16-truppen ta sig hela vägen efter dramatik. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder på en häftig stämning i arenan som håller genom hela tre-dagarsturneringen. Sex A-finaler spelades där det blev en rejäl dramatik med straffavgörande och förlängningsspel som fick publiken att lyfta arenataket.
– Helgen har varit hur rolig som helst, säger Mattias Wallin från Ludvika HF.

3 mars 2025 klockan 12:59 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”
Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt fö...
2 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper
Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som blivit uttagna till landslagen samt ...
27 februari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieö...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-23

2025-02-23

2025-02-22

2025-02-18

2025-02-15

2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-07-29 13:44