När krutröken har lagt sig så är Lindesberg Volley på allvar tillbaka in i matchserien efter att kvitterat till 1-1 i matcher genom gårdagens övertygande 3-0-seger. Med gott självförtroende i ryggen kan Lindesberg med stor tillförsikt åka ner till Engelholm för match tre i serien på söndag. En av nyckelspelarna i Lindesberg är passaren Britney Brown som tyckte följande om matchen.
– Det var en bra match från vår sida. Vi hade bestämt oss för att hålla fokus på det vi skulle göra och inte så mycket fokus på deras spel. Engelholm är ett jättebra lag och kan verkligen få flyt i spelet, men vårt fokus var en bra defensiv med ett bra block. Sett till hela matchen så spelade vi bra, hade bra energi och det var kul att vinna i tre raka, säger Lindesbergs passare Britney Brown.
Din formkurva pekar uppåt, är du nöjd med ditt eget spel idag?
– Jag är jättenöjd med hur jag startade matchen, mot slutet är jag lite missnöjd med en del beslut som jag tog. Men jag hade en bra känsla och ett bra självförtroende matchen igenom.
Att vara passare är en utsatt position med stort ansvar, vems fel är det om ni inte lyckas i anfallet, tar du på dig allt ansvar?
– Det är lite av bådas fel eftersom det är ett samspel. Jag måste ta smarta beslut och ge anfallaren bra lägen. Gör jag inte det så får jag hoppas på att de hjälper mig och gör poäng ändå. Om jag lägger upp framför ett dubbelblock så vår anfallare inte har så många alternativ borde jag gjort ett bättre val, konstaterar Britney.
Nu är ni tillbaka i matchserien men behöver fortfarande ta en seger på bortaplan, klarar ni det?
– Absolut, vi borde ha vunnit senast och jag tycker att vi är i en bra position nu. Jag tror vi kan vinna på söndag och sen är vi tillbaka här inför hemmapubliken på tisdag och kan avsluta semifinalserien, hoppas Britney Brown.
Engelholms tränare Tina Celinder Nygren hade en tuff kväll där hon försökte det mesta för att få fart på sitt lag, men utan större framgång.
– Lindesberg spelade bra, de var noggrannare i sitt spel och hade ofta fler utvägar än vi hade i anfallsspelet. Våra passare har svårt med spelrytmen idag så vi får inte in något flyt alls, det skapar en osäkerhet som bara fortsätter matchen igenom, säger Tina Celinder nygren.
Vad beror det på?
– Mycket beroende på Lindesbergs sätt att serva mot oss, de fortsätter att serva bra och sätter hård press på vår servemottagning. Jag tycker att vi verkligen borde ha avgjort det tredje setet till vår fördel, men det är en spännande matchserie som ska bli intressant att se hur den utvecklar sig.
Är det jobbigt att förlora med tre raka set?
– De siffrorna spelar ingen roll utan det är mer hur matchbilden ser ut. Du kan spela en superjämn tresetare eller en ojämn femsetare, så siffrorna speglar inte alltid matchbilden.
Är det någon i ditt lag som du vill ge godkänt idag?
– Jag tycker Verena Rizzoll spelar en okej match som libero. Våra anfallare försöker men får inte riktigt till det när det inte rytmen stämmer med passarna. Vi laddar om för en ny spännande match på söndag.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken