Söndagen blev ingen rolig historia för Lindlöven, där Johan "Böna" Persson tröstmålade. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Serieledaren krossade Löven – ändå kvar som tabellfyra

Toppmötet med serieledaren hemma i Lindehov slutade med klara förlustsiffror för Lindlöven. Laget tog visserligen en tidig ledning, men därefter vände Borlänge med sex raka mål och vann slutligen med 2-8. Trots nederlaget ligger Löven kvar som fyra i tabellen.

– Det som är tråkigast är att vi spelade så himla bra mot Kumla i onsdags, men vi kan inte hålla samma nivå idag. Det är en jäkla stor skillnad mellan en bra dag och en dålig dag, suckar Jussi Salo efter den tunga söndagssmällen.

Som tränaren var inne på kom Lindlöven till spel med en god känsla. Den första seriehalvan hade avslutats med derbyseger hemma mot Kumla, 4-3, och Löven placerade sig på säkert avstånd från AllEttan-strecket. Det gjorde även serieledande Borlänge och hemmamötet med Dalalaget började bra för Lindlöven, som efter bara två minuters spel tog ledningen.

Wille Ylitalo satte där sitt första mål för säsongen och laget hade fått en drömstart på toppmötet. Men ganska snart skulle lyckan vända, för två kvicka Borlänge-mål tog gästerna upp i ledning och därifrån rann det på. Innan den första perioden var färdigspelad hade Borlänge ryckt till sig en 1-5-ledning och matchen var punkterad. Det trots en hel rad med chanser för Lindlöven, däribland ett stolpskott.

– Ja, där hade vi bra målchanser till att utöka ledningen. Men istället släppte vi in två ganska lätta mål och plötsligt ledde Borlänge matchen. Sen fick de maximal utdelning på varje mål, förklarar Salo.

Mittenakten fortsatte där den första slutat, med elände och tidig utdelning för Borlänge efter bara tolv sekunder. Löven tog sig dock samman och Johan Persson kunde reducera halvvägs in i perioden, som slutade med klara 19-8 i skott för hemmalaget. Något mer mål kom däremot inte och det tog udden av Lindlöven.

”Vi är riktigt dåliga i försvarsspelet”

Slutperioden resulterade istället i ytterligare två fullträffar av Borlänge, som slutligen vann med förkrossande 2-8. Den klara förlusten var givetvis en effekt av den svaga förstaperioden, där Lindlöven alltså släppte in hela fem mål. Framåt blev det endast två och då vann ändå Bergslags-gänget skotten med 41-36.

– Resultatet speglar kanske inte riktigt matchbilden på det sättet. Sen att vi är riktigt dåliga med försvarsspelet är en annan sak. Mot ett så pass bra lag som Borlänge kan man inte agera så, då blir det så här, resonerar Jussi Salo och kommenterar den svajiga defensiven.

– Målvaktsspelet är en del av försvarsspelet och det är svårt att vinna matcher om vi har 77,8 i räddningsprocent. Men det är inte allting. Det finns också många andra saker som gör att det blir åtta mål bakåt för oss här idag.

Mellan stolparna hade Lindlöven för dagen Christoffer Ulvestav, som alltså hade en tung afton. Men målvakten och hans medspelare blickar redan nu framåt mot den vecka som stundar. För trots förlusten ligger Löven kvar som fyra i tabellen och tränare Salo poängterar att det nu gäller att dra lärdom av misstagen mot Borlänge.

– Jo, det måste vi och nästa match kommer redan på onsdag borta mot Enköping. Det är en jätteviktig och svår match, det är aldrig lätt att vinna i Enköping. Nu måste jag analysera den här förlusten ikväll och sen jobbar vi stenhårt imorgon.

Matchfakta Lindlöven-Borlänge:
Resultat: 2-8 (1-5, 1-1, 0-2)
Publik: 307
Skott: 41-36
Mål Lindlöven: 1-0 Wille Ylitalo (Selin, Berg), 2-6 Johan Persson (Scharnke)

Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Köping-Kumla 1-0
Forshaga-IFK Arboga 4-1
Åker/Strängnäs-Skövde 5-6
Surahammar-Mariestad 1-6
Grästorp-Enköping 4-1

Tabellen från SweHockey:
HockeyEttan tabell

Publicerad 30 oktober 2016 klockan 18:15


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Isabella Jansson Wiklund skrällde till rejält när hon under måndagen vann ett uttagningslopp till Svenskt Kallblodsderby på Östersund med Bazoo Can. Foto: Tom Jönehag

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.

29 juli 2025 klockan 15:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Amanda Orrbo tog ett EM-silver vid lördagens mästerskap. Foto: Camilla Lagerman

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.

12 juli 2025 klockan 21:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde ...

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.

20 maj 2025 klockan 16:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Alvin och Algot Asserholt förevigade dagen med ett kort tillsammans med Kevin Walker. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.

12 maj 2025 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ingrid Nilsson kammade hem titeln som årets idrottare för tredje gången. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.

7 maj 2025 klockan 22:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar ...

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”

På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 ...

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”

Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där ...

Foto: Frövi judo

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.

9 april 2025 klockan 15:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417...

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en ...

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlö...

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

Anna Hell (t.v.) och Kerstin Hell (t.h.) blev de aktiva från Fornaboda som fick hämta flest priser under lördagens travgala i Örebro. Foto: Moha Karlsson

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.

3 mars 2025 klockan 17:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup
Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder på en häftig stämning i...
3 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”
Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt fö...
2 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper
Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som blivit uttagna till landslagen samt ...
27 februari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-23

2025-02-23

2025-02-23

2025-02-22

2025-02-18

2025-02-15

2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-08-17 06:28