På lördag arrangeras sommarens upplaga av Linde 6-timmars. 114 Sport står bakom tävlingen, som är ett varvlopp längs en utmätt slinga på 1157 meter vid området runt Arenan. Väl i mål kommer löparna att ha ett maraton bakom sig.
Det finns många typer av löptävlingar. När 114 Sport på lördag arrangerar sin egen variant, kallat Linde 6-timmars, är det ett varvlopp som väntar. Tävlingen startar vid 14.00 och fungerar på så vis att deltagarna ger sig ut för att under sex timmar springa en utmätt sträcka på 1157 meter runt Arenan.
– Du kan gå, springa eller löpa i den takt du själv vill. Efter sex timmar får du ut exakt hur långt du hunnit. Det finns inga måsten, utan man tar sig runt i sin egen takt, förklarar tävlingsledaren Ola Nordahl.
I skrivande stund är ett 40-tal löpare anmälda och ytterligare en handfull väntas trilla in under tävlingsdagen. En av de som springer är Tomas Elm från Fellingsbro, men i övrigt är det ont om lokala ansikten. Istället har Linde 6-timmars lockat till sig löpare från bland annat Göteborg, Stockholm och Västerås.
– Det finns 6-timmars på flera platser i Sverige, inte så många även om det växer. Så det är en stadig klick som reser runt och tävlar på alla de här platserna. Det är ett bra sätt att springa ett maraton. Man pressar sig inte till max, utan får mera se vad kroppen klarar av över sex timmar, berättar Ola Nordahl.
En publikvänlig tävling
114 Sports event nu på lördag startar klockan 14.00. Vid sidan om 6-timmarsloppet går det även att anmäla sig till motionsklasserna 1-, 2- och 3-timmars. 900 meter av sträckan springs på asfalt, 200 meter på grus och resten på gatsten. Men det här blir sista året som man håller till vid Arenan förklarar Ola Nordahl.
– Vi springer tre år och sen byter vi bana. Många tycker att det är mentalt jobbigt att springa runt i samma spår, man pressar sig ofta rejält. Då är det trevligt med ett nytt och en ny miljö.
För att löparna inte ska trötta ut sig under sina sex timmar står en energistation utställd vid varvningen. Och även om det mestadels kommer tävlande utifrån hoppas man på en stor publik. Linde-borna brukar vara bra på att söka sig till Arena-området, där de slår sig ned med picknick och hejar på.
– Eftersom att det här är ett så kort varv är det många som tror att man mest springer runt och runt. Så är det inte alls. Istället är det här väldigt socialt, man träffar folk hela tiden och får ny energi vid varje varv, förklarar Ola Nordahl som hoppas att lördagen varken bjuder på sol eller regn.
– Jag läste för någon dag sen att det skulle vara 19 grader och moln. I juli månad är det så perfekt väder man kan få. Tidigare år har vi haft det riktigt varmt med klarblå himmel, då blir det jobbigt.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.