Det var inte bara LIF Lindesbergs ungdomar som var iväg på SM-spel i helgen. Även Lindesberg Volley rullade iväg för att göra upp med Sverige-eliten. Väl hemma från Göteborg kan Linde summera sina framgångar och ladda för nästa helgs stora cup i Örebro.
Under den gångna helgen avgjorde ungdoms-SM i volleyboll. Spelplatsen var Göteborg och Lindesberg Volley reste till västkusten med tre lag. Ett av dessa var klubbens U17-lag, som tagit sig dit via kvalspel.
Tillsammans med femton ytterligare lag gjorde man nu alltså upp om SM-medaljerna. Linde hade fått en tuff lottning och inledde med att besegra Glommerträsk på lördagsförmiddagen. Därefter föll man mot Södertälje respektive Falkenberg i två jämna matcher, något som innebar en tredjeplats i gruppen och B-slutspel på söndagen.
– Vi fick spela om plats 9-16 och gjorde riktigt bra matcher med vårat unga lag. Vi har några 99:or i truppen, som då är i rätt ålder. Resten är 01:or och ett par 02:or som alla gjort det väldigt bra, berättar Åsa Viggeborn som är tränare för U17-laget.
Lördagens tre matcher följdes upp av ytterligare tre på söndagen. Den första av dessa spelades redan klockan 8.15. Men Linde visade inte upp någon morgontrötthet, utan vann med 2-0 i set mot Eneryda. I de två efterföljande matcherna blev det förlust med samma siffror och det gav Linde plats tolv i ungdoms-SM.
Spelar cup i Örebro nästa helg
– Vi har haft en fantastisk rolig helg! Det har gått bra och vi uppfyllde vårat mål, summerar Åsa Viggerborn SM-helgen.
– Vi gjorde fantastiskt bra matcher med vårat unga lag. Vi har testat olika tjejer på olika positioner och funnit nya kompositioner som fungerar. Dessutom har vi ställts mot bra motstånd.
Utöver U17-laget var Linde representerat av ytterligare två lag i Göteborg. Ett av dessa var ett blandat B-lag och det andra bestod av de yngre förmågorna födda 02-03.
– De lagen har fått fantastiskt mycket erfarenhet. De har spelat fler matcher än oss, kunnat utvecklats och har lärt sig att spela 6-mannauppställningen, förklarar Viggeborn.
Nu återstår en knapp månad innan beachsäsongen drar igång. Innan dess väntar en av årets största cuper; Mikisa Challenge. Cupen avgörs i Örebro och över 250 lag deltar. Linde ställer upp med sex lag och Åsa Viggeborn ser fram emot cupen som spelas den 1:a till 3:e maj.
– Mikasa Challenge är en riktigt rolig turnering att spela. Det ska framförallt bli kul att få se de yngre tjejerna, som nu får spela med studs. Det blir en helt annan volleyboll då.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.