Midsommar handlar inte bara om att äta sill och dansa små grodorna. För många är helgen även synonym med idrott. Igår var det trav ute vid Fornaboda, idag partävling längs med golfbanans gröna banor.
Efter lördagens travfest vid Fornaboda var det på söndagen dags för golfen att ta över sportshowen. Med start redan klockan nio arrangerade Lindesbergs Golfklubb Midsommarparet. Tävlingen är en form av lagspel, något som lockade till sig 44 anmälda par och totalt 88 deltagare.
– Det är två och två som gäller, klassikt parspel helt enkelt. Sen går man också efter Irish Greensome-modellen, berättar Inga Harrysson som var tävlingsansvarig.
Vad innebär då begreppet Irish Greensome för den oinsatte?
– Det innebär att båda i laget spelar ut sina utslag. Sen spelar de båda på sin medspelares boll en gång innan man väljer vilken boll som man ska spela vidare på.
Gynnas av parspelet
Midsommarparet var utöver det även uppdelat i en A-klass med 25 par och en B-klass med 19 par. Just det faktum att man spelar med lag istället för individuellt är en omställning för deltagarna. Men för de som behärskar spelformen finns det många fördelar att dra nytta av.
– Ja, den stora fördelen är ju att man har två chanser att gå på. Man gynnas av att ha en dubbel boll att spela på. Framförallt är det bra för de väldigt duktiga paren, som gör resultat de inte skulle kunna få annars, förklarar Inga Harrysson.
De jämna tävlingarna pågick ända fram till seneftermiddagen. Slutligen kunde två segrarpar krönas, i form av Alm/Eidenbäck i A-klassen och hemmaspelana Eriksson/Nyberg i B-klassen. Solen sken över golfarna och Inga Harrysson summerar ett fint arrangemang.
– Vi har haft ett kanonväder här idag. Det har varit varmt, skönt och allting har flutit på väldigt bra.
Topp 3 Midsommarparet:
A-klass:
1) Alm/Eidenbäck – Lannalodge Golfresort
2) Nyström/Hansson – Lindesbergs Golfklubb
3) Olofsson/Jansson – Lindesbergs Golfklubb
B-klass:
1) Eriksson/Nyberg – Lindesbergs Golfklubb
2) Hult/Larsson – Lindesbergs Golfklubb
3) Johansson/Fransson – Örebro City Golf & Country Club
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.