Det mesta ser ut att klaffa för arrangören av Linde Stadsfest vad gäller önskemålet att hålla festen nere vid sjön, på Loppholmarna, istället för i Flugparken som tidigare år. Med anledning av att flytten med största sannolikhet blir av, har man redan sjösatt nya inslag i sommarens upplaga av Linde Stadsfest och till deras hjälp har de Linde Båtklubb vid sin sida. Nyheten tar därmed festligheterna ut på böljan den blå.
Det är den gamla tävlingen ”Malenpaddlingen” som återuppstår som en del i Linde Stadsfest. Tävlingen arrangerades senast omkring millennieskiftet av Linde Båtklubb, men lades i malpåse 2002 då man inte fick ihop tillräckligt många tävlanden. Mycket vatten har runnit under broarna sedan dess och nu hoppas man att tiden är inne för att sjösätta tävlingen på nytt.
– Lindesberg är ju en sjöstad egentligen, men det är märkligt att det är så få evenemang knutet till sjön, kommenterar Håkan Einarsson, VTB Event och får medhåll från båtklubbens Urban Lindqwist och Mikael Svärd.
– Vi har ju kvar båtarna från förr och det borde inte vara några problem alls att dra ihop tillräckligt många lag för att det skall bli en ordentlig tävling precis som det var förr, berättar duon Urban och Mikael.
Urban Lindqwist påpekar också att det är ganska naturligt att anordna festligheter på Lindessjön i samband med att Linde Stadsfest arrangeras på Loppholmarna. Man räknar med att det innebär en större publik än tävlingen haft tidigare.
– Och tävlingen är ju öppen för alla, det är bara att dra ihop ett lag om sju personer och anmäla sig. Det krävs sex personer som skall paddla och en person som styr, förklarar Urban.
Starten kommer att ske vid Loppholmarna och körs sedan halvvägs till Kyrkbryggan där lagen får visa prov på samarbete i skutan.
– Ja, där skall lagen runda en boj och ta sig tillbaka till stranden igen. Att bara paddla rakt fram är ju ingen konst, men att runda en boj är värre så det tror vi kommer att skapa lite action i tävlingen, skrattar Håkan Einarsson.
Linde Stadsfest har alltså ännu inget kontrakt i hand om att festen får arrangeras på den nya festplatsen. Dock har man fått positiva förhandsbesked från bland annat Näringsliv och Utveckling samt Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning, att man inte ser några problem med detta. Ett yttrande från polismyndigheten saknas dock fortfarande.
Fotnot: Anmälan till tävlingen sker hos VTB Event (Vasselhyttans Taxi och Buss)
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.