Det mesta ser ut att klaffa för arrangören av Linde Stadsfest vad gäller önskemålet att hålla festen nere vid sjön, på Loppholmarna, istället för i Flugparken som tidigare år. Med anledning av att flytten med största sannolikhet blir av, har man redan sjösatt nya inslag i sommarens upplaga av Linde Stadsfest och till deras hjälp har de Linde Båtklubb vid sin sida. Nyheten tar därmed festligheterna ut på böljan den blå.
Det är den gamla tävlingen ”Malenpaddlingen” som återuppstår som en del i Linde Stadsfest. Tävlingen arrangerades senast omkring millennieskiftet av Linde Båtklubb, men lades i malpåse 2002 då man inte fick ihop tillräckligt många tävlanden. Mycket vatten har runnit under broarna sedan dess och nu hoppas man att tiden är inne för att sjösätta tävlingen på nytt.
– Lindesberg är ju en sjöstad egentligen, men det är märkligt att det är så få evenemang knutet till sjön, kommenterar Håkan Einarsson, VTB Event och får medhåll från båtklubbens Urban Lindqwist och Mikael Svärd.
– Vi har ju kvar båtarna från förr och det borde inte vara några problem alls att dra ihop tillräckligt många lag för att det skall bli en ordentlig tävling precis som det var förr, berättar duon Urban och Mikael.
Urban Lindqwist påpekar också att det är ganska naturligt att anordna festligheter på Lindessjön i samband med att Linde Stadsfest arrangeras på Loppholmarna. Man räknar med att det innebär en större publik än tävlingen haft tidigare.
– Och tävlingen är ju öppen för alla, det är bara att dra ihop ett lag om sju personer och anmäla sig. Det krävs sex personer som skall paddla och en person som styr, förklarar Urban.
Starten kommer att ske vid Loppholmarna och körs sedan halvvägs till Kyrkbryggan där lagen får visa prov på samarbete i skutan.
– Ja, där skall lagen runda en boj och ta sig tillbaka till stranden igen. Att bara paddla rakt fram är ju ingen konst, men att runda en boj är värre så det tror vi kommer att skapa lite action i tävlingen, skrattar Håkan Einarsson.
Linde Stadsfest har alltså ännu inget kontrakt i hand om att festen får arrangeras på den nya festplatsen. Dock har man fått positiva förhandsbesked från bland annat Näringsliv och Utveckling samt Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning, att man inte ser några problem med detta. Ett yttrande från polismyndigheten saknas dock fortfarande.
Fotnot: Anmälan till tävlingen sker hos VTB Event (Vasselhyttans Taxi och Buss)
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.