Det mesta ser ut att klaffa för arrangören av Linde Stadsfest vad gäller önskemålet att hålla festen nere vid sjön, på Loppholmarna, istället för i Flugparken som tidigare år. Med anledning av att flytten med största sannolikhet blir av, har man redan sjösatt nya inslag i sommarens upplaga av Linde Stadsfest och till deras hjälp har de Linde Båtklubb vid sin sida. Nyheten tar därmed festligheterna ut på böljan den blå.
Det är den gamla tävlingen ”Malenpaddlingen” som återuppstår som en del i Linde Stadsfest. Tävlingen arrangerades senast omkring millennieskiftet av Linde Båtklubb, men lades i malpåse 2002 då man inte fick ihop tillräckligt många tävlanden. Mycket vatten har runnit under broarna sedan dess och nu hoppas man att tiden är inne för att sjösätta tävlingen på nytt.
– Lindesberg är ju en sjöstad egentligen, men det är märkligt att det är så få evenemang knutet till sjön, kommenterar Håkan Einarsson, VTB Event och får medhåll från båtklubbens Urban Lindqwist och Mikael Svärd.
– Vi har ju kvar båtarna från förr och det borde inte vara några problem alls att dra ihop tillräckligt många lag för att det skall bli en ordentlig tävling precis som det var förr, berättar duon Urban och Mikael.
Urban Lindqwist påpekar också att det är ganska naturligt att anordna festligheter på Lindessjön i samband med att Linde Stadsfest arrangeras på Loppholmarna. Man räknar med att det innebär en större publik än tävlingen haft tidigare.
– Och tävlingen är ju öppen för alla, det är bara att dra ihop ett lag om sju personer och anmäla sig. Det krävs sex personer som skall paddla och en person som styr, förklarar Urban.
Starten kommer att ske vid Loppholmarna och körs sedan halvvägs till Kyrkbryggan där lagen får visa prov på samarbete i skutan.
– Ja, där skall lagen runda en boj och ta sig tillbaka till stranden igen. Att bara paddla rakt fram är ju ingen konst, men att runda en boj är värre så det tror vi kommer att skapa lite action i tävlingen, skrattar Håkan Einarsson.
Linde Stadsfest har alltså ännu inget kontrakt i hand om att festen får arrangeras på den nya festplatsen. Dock har man fått positiva förhandsbesked från bland annat Näringsliv och Utveckling samt Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning, att man inte ser några problem med detta. Ett yttrande från polismyndigheten saknas dock fortfarande.
Fotnot: Anmälan till tävlingen sker hos VTB Event (Vasselhyttans Taxi och Buss)
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.