Det mesta ser ut att klaffa för arrangören av Linde Stadsfest vad gäller önskemålet att hålla festen nere vid sjön, på Loppholmarna, istället för i Flugparken som tidigare år. Med anledning av att flytten med största sannolikhet blir av, har man redan sjösatt nya inslag i sommarens upplaga av Linde Stadsfest och till deras hjälp har de Linde Båtklubb vid sin sida. Nyheten tar därmed festligheterna ut på böljan den blå.
Det är den gamla tävlingen ”Malenpaddlingen” som återuppstår som en del i Linde Stadsfest. Tävlingen arrangerades senast omkring millennieskiftet av Linde Båtklubb, men lades i malpåse 2002 då man inte fick ihop tillräckligt många tävlanden. Mycket vatten har runnit under broarna sedan dess och nu hoppas man att tiden är inne för att sjösätta tävlingen på nytt.
– Lindesberg är ju en sjöstad egentligen, men det är märkligt att det är så få evenemang knutet till sjön, kommenterar Håkan Einarsson, VTB Event och får medhåll från båtklubbens Urban Lindqwist och Mikael Svärd.
– Vi har ju kvar båtarna från förr och det borde inte vara några problem alls att dra ihop tillräckligt många lag för att det skall bli en ordentlig tävling precis som det var förr, berättar duon Urban och Mikael.
Urban Lindqwist påpekar också att det är ganska naturligt att anordna festligheter på Lindessjön i samband med att Linde Stadsfest arrangeras på Loppholmarna. Man räknar med att det innebär en större publik än tävlingen haft tidigare.
– Och tävlingen är ju öppen för alla, det är bara att dra ihop ett lag om sju personer och anmäla sig. Det krävs sex personer som skall paddla och en person som styr, förklarar Urban.
Starten kommer att ske vid Loppholmarna och körs sedan halvvägs till Kyrkbryggan där lagen får visa prov på samarbete i skutan.
– Ja, där skall lagen runda en boj och ta sig tillbaka till stranden igen. Att bara paddla rakt fram är ju ingen konst, men att runda en boj är värre så det tror vi kommer att skapa lite action i tävlingen, skrattar Håkan Einarsson.
Linde Stadsfest har alltså ännu inget kontrakt i hand om att festen får arrangeras på den nya festplatsen. Dock har man fått positiva förhandsbesked från bland annat Näringsliv och Utveckling samt Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning, att man inte ser några problem med detta. Ett yttrande från polismyndigheten saknas dock fortfarande.
Fotnot: Anmälan till tävlingen sker hos VTB Event (Vasselhyttans Taxi och Buss)
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.