Medaljerna öser ner över Frövi Judo. På två raka helger har klubben skördat stora framgångar, dels med fyra guld på de Nordiska mästerskapen. Samtidigt har juniortjejerna radat upp medaljer och Anna Bernholm klättrat på världsrankingen.
Det är bra tider i Frövi Judoklubb. Bergslagsklubben lämnar två fantastiska veckor bakom sig, där det redan förra helgen började med guldfest på de Nordiska Mästerskapen. Frederik Gourlay, Rasul Rezae, Jens Isgren och Hans Hedvall såg alla till att kamma hem varsin mästerskapsvinst. Det tillsammans med flera andra medaljer gjorde NM till en succé.
– Det som var extra roligt där var att det både var guld i junior, senior och veteran. Vi har som en liten målsättning att inte tappa några ålderskategorier. Då är det kul när det ger resultat, förklarar Frövitränaren Björn Nyberg.
Samtidigt som NM-gänget staplade medaljer på hög i Trollhättan satte juniortjejerna avtryck i Litauen. På Europacupen i Kaunas slog Ida Eriksson till med ett silver och Amanda Håkansson ett brons. Duon imponerade stort, men Nyberg är inte förvånad över de fina resultaten.
– Nej, jag kan inte säga att jag är överraskad. Jag vet vilken kapacitet som de här tjejerna har.
Medalj efter skadan: ”Med Amanda är det helt fantastiskt”
Med två medaljer från Litauen i bagaget väntade ny Europacup den gångna helgen för duon, den här gången i Spanien. Ida såg till att säkra ännu ett silver och vann sin tredje raka Europacupmedalj. Amanda föll i bronsmötet, men gjorde ytterligare en stark tävling. På annat håll levererade Anna Bernholm och med ett armlås i bronsmatchen vann hon sin första Grand Slammedalj.
– Det är så viktigt för henne nu att gå upp i världsrankingen. Hon hoppar många steg nu, jag tror att hon går från 24 till 15 och det innebär mycket för lottningarna i turneringar framöver. Det var lite det som hon missade på inför senaste OS. Den andra svenskan hamnade högre i rankingen då, berättar Björn Nyberg och vänder sig mot sina yngre förmågor.
– Med Amanda är det helt fantastiskt! Att efter den långa frånvaron och korsbandsskadan komma tillbaka på det sätt som hon gör.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.