Just nu gör Länsförsäkringar Bergslagen en storsatsning för att förebygga brist på reflex och med påminnelse om att byta ut reflexen som hunnit passera bästföredatum. Idag stod medarbetare vid Lindesbergs Länsförsäkringar utanför Meritor med mängder av reflexmaterial, redo att delas ut i höstmörkret.
Att reflex är viktigt att komma ihåg nu när mörkret blir alltmer påtagligt och fyller upp större delar av dygnet, det kommer för de allra flesta inte som någon nyhet. Men hur viktigt är det egentligen? Utan reflex är det omöjligt att upptäcka gångaren eller cyklisten innan man är tjugo, trettio meter ifrån. Med reflex hinner man istället uppmärksamma på 125 meters avstånd, vilket är en avsevärd skillnad.
– Man ska ha reflexer för att synas i mörkret, det vi gör när vi står här och delar ut reflexer kallas för mörkeraktivitet, berättar Emma Åkergren som tillsammans med kollegorna står denna tisdagseftermiddag och delar ut olika varianter av reflexer till förbipasserande.
En reflex som ligger och åker kana i fickan tillsammans med mynt och annat som repar den, förkortar livslängden. Att förvara reflexen i värme eller att låta den förbli blöt efter en regnig promenad, bidrar också till försämrad verkan. Men inte nog med att man ska komma ihåg att ta på sig någon form av reflex, och förvara den på rätt sätt, så har de dessutom ett bästföredatum som man får påminna sig om.
– De håller sig i ungefär ett år, så det är viktigt att komma ihåg att byta, säger Nina Persson vid Länsförsäkringar.
Reflexen syns optimalt när man rör på sig, därför fäster man ofta en reflex i snöre och har hängandes längs med sidan. Även då man bär reflexväst kan det vara fördelaktigt att hänga på sig ytterligare någon reflex, eller fästa ett reflexband runt arm eller ben.
– Vi har reflexvästar, cykellysen och reflexband, berättar Frida Lundin som har en tygkasse fullproppad med material. De har med sig fyrahundra reflexer och sammanlagt ska det i Bergslagen delas ut femtusen. De hjälps åt att dela ut till förbipasserande och det är ingen som tackar nej till att synas i mörkret.
Oavsett om du är ung eller gammal så behöver du använda reflexen. Man vet aldrig när olyckan är framme och då är det viktigt att vara så väl förberedd som man möjligen kan vara. Transportstyrelsens statistik visar nämligen att under de senaste fem åren i Örebro län har 51 människor förlorat livet och 309 stycken har skadats svårt. I Sverige når vi en totalsumma på nästan 1500 dödsfall. Nu talar inte statistiken om vem som bar reflex och inte, men enligt Trafikverkets enkätundersökning så meddelar tjugo procent att de väljer att inte bära någon reflex. Detta är något som Länsförsäkringar vill se till att få ändring på:
– Vi står här för vi vill skadeförebygga eventuella olyckor. Vi tänkte att vi når många när vi står här i skiftbytet, vi delar även ut sådant här gratis på kontoret, avslutar Emma Åkergren.
På lördag spelas en historisk match i Lindesberg Arena. För första gången någonsin så spelas en match inom Svenska Futsalligan, den högsta ligan inom futsal, i Lindesberg. Samtidigt är det även stort för IFK Lindesberg som även föreningen gör debut inom en högsta liga.
– Det är ju det här som man vill uppnå oavsett vilken sport som man utövar, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vänner hade fått med sig hem efter en så kallad ”bus eller godis”-runda, upptäcktes en spik gömd i en godisbit. Fyndet polisanmäldes – men nu meddelar polisen att ingen förundersökning kommer att inledas, ett besked som gör mamma Gabriella Hellfors mycket besviken.
– Tänk om det är en person som gjort det här med vilje, för att skada ett barn. Ska det behöva hända något allvarligt för att polisen ska göra något, säger hon till LindeNytt.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.