Sent på tisdagskvällen fördes en kvinnlig väktare till sjukhus med skärskador på armarna. Detta sedan hennes tjänstebil blivit utsatt för stenkastning under färd. Detta var den tredje attacken mot väktare i Lindesberg – inom loppet av två dygn.
– Det här är mycket allvarligt, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Den senaste attacken skedde i Brodalsområdet på gatuadresserna Stadsskogsvägen/Vesslingegatan. Väktaren skall, enligt polisuppgift, endast kört sin rondering och inte varit ute på ett larmärende när attacken inträffade.
– Vad jag förstår har väktaren bara varit ute på sin runda och då blivit utsatt för det här, säger Lars Hedelin vid polisen.
Stenkastningen skedde strax efter klockan 23 på tisdagskvällen. Väktaren, en kvinna i 25-årsåldern, skall ej ha sett någon misstänkt i samband med ronderingen och attacken mot henne.
– Någon har kastat en sten mot bilen så att en ruta krossades. Väktaren fick skärskador på armarna av glaskrosset och fördes till sjukhus. Det var hennes kollegor som körde henne dit. Det är oklart om stenen for in genom rutan eller studsade bort när den träffade rutan, uppger Hedelin.
Detta var den tredje attacken mot väktare i Lindesberg inom loppet av två dygn. I måndags kväll utsattes en väktare för en liknande händelse på Stafettgatan (industriområdet). Den gången kunde väktaren se att det rörde sig om ungdomar som låg bakom stenkastningen. Enligt uppgift skall bilen ha träffats av en eller flera stenar.
Natten till tisdag, vid 03-tiden, blev en väktarbil repad och fick ett däck punkterat. Även detta skedde i Brodalen på gatuadressen Idrottsvägen, som ligger i anslutning till platsen där den senaste attacken ägde rum.
– Det här är mycket allvarligt! Väktaren tillhör ju rättsväsendet i viss mån, kan man säga. En mycket viktig resurs. Jag förutsätter att polisen i Lindesberg sätter in resurser i det här området, där attackerna har skett, säger Lars Hedelin.
Brottsrubriceringarna lyder misshandel och skadegörelser.
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstördes i en kraftig brand.
– Det är fortsatt avspärrat i väntan på att en teknisk undersökning kan genomföras. Just nu är det fortfarande väldigt varmt där inne, så vi måste avvakta, kommenterar Lars Hedelin vid polisen i region Bergslagen.
SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid. Varningen utfärdades klockan 13.57 på torsdagen och gäller mellan klockan 10-21 kommande dygn.