Yoga, motion och mindfulness är några av höstens nyheter hos Kotten & Co. Foto: Ida Trodell Karlsson

Välmående för tvåbenta blir nyhet hos Kotten & Co

Under flera år har instruktörerna hos Kotten & Co hållit otaliga kurser för våra fyrbenta vänner, något man nu bygger vidare på och utökar. Den här gången har man också tänkt på den andra änden av kopplet och lanserar nu kurser även för oss tvåbenta.

Under hösten startar Kotten & Co upp ett flertal nya kurser, där några faktiskt inte alls handlar om djur, utan om oss andra. Det handlar dock inte om att vi människor ska lära oss att sniffa efter kantareller eller lära oss att gå fint, de nya kurserna för oss tvåbentingar handlar helt enkelt om det inre och om att lära sig vårda det.

Med start nästa måndag kan man t ex gå på något man kallar ”Happy Dog Lunch”, ett 40 minuters yogapass med mjuka och avslappnande rörelser där hunden är välkommen att följa med. Man behöver dock inte äga en hund för att deltaga, eftersom passet är för människor.

På torsdagsmornar från klockan 8.00 kommer man ha ”Morgonstund”, en träff där man kan meditera, samtala eller helt enkelt bara vila tillsammans.
– Det blir lite som ett experiment, vi vet ju inte hur det kommer att tas emot, men det är något som vi tror på, och som många faktiskt behöver i dagens samhälle, berättar Sara Lindlöf och fortsätter:
– Förhoppningsvis kommer vi så småningom även kunna erbjuda motionspromenader och kurser med fysiska aktiviteter, både för hund och ägare tillsammans med Eva Wikström som är en av våra instruktörer, det blir något nytt och lite annat än bara en vanlig hundpromenad.

– Vi har lite av en ”let´s try it-attityd” här, vi testar gärna nya saker, och hoppas att folk gillar det, säger butikschef Ewa Stark glatt.

Förutom dessa kurser kommer man även att fortsätta med Jörgen Nelsäters mindfulnessträffar under hösten, dessutom besöker föreläsaren Kjell Haglund butiken i oktober för att hålla ett föredrag om självkänsla och livsglädje.
– Det var faktiskt något jag ropade in under Musikhjälpen i vintras, där intäkterna gick till välgörande ändamål. Det kommer att bli en riktigt bra föreläsning! säger Sara.

Att man nu satsar en hel del på oss människor och vårat välbefinnande, betyder inte på något sätt att man släpper sitt ursprungliga koncept. Redan nu på lördag bjuder man in till en kostnadsfri föreläsning för den som går i tankarna att skaffa sig ett smådjur, eller för den som redan äger ett och vill få en massa matnyttiga tips.
– Vi vill gärna utöka vår smådjursavdelning, så detta är ett steg i den riktningen kan man säga, säger Ewa.

– Har man önskemål om någon kurs, eller om man har frågor så får man hemskt gärna maila oss, avslutar Sara glatt.

För att läsa mer om höstens kursutbud och föreläsningar, klicka HÄR

Publicerad 15 augusti 2019 klockan 12:34

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Maja Svensson och Amanda Jansson öppnar frisörsalongen "Majanda". Namnet är en sammanslagning av duons namn. Foto: Jennie Einarsson

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.

6 februari 2026 klockan 09:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Den norska partysuccén Kuselofte gästar Vårfesten i maj. Foto: Pressbild

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.

3 februari 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Foto: Timmy Lundegård

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”

I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.

21 januari 2026 klockan 19:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Robert Bredenberg och Dennis Nordström går ut med lugnande besked gällande Daimstrutens framtid. Foto: Privat

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.

21 januari 2026 klockan 15:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning ...
31 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren ...
30 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförä...
22 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Energikällan

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.

19 december 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Energiklapparna för 2025 är utdelade. Foto: Camilla Lagerman

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.

17 december 2025 klockan 19:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme ...

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till ...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Grillkökets personal är redo att dela ut julmat. Foto: Camilla Lagerman

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande

För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.

10 december 2025 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen

På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela ...

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har...

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var ...

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

Artikel innehåller bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

Artikel innehåller bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”

Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.

25 november 2025 klockan 19:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-21

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-19

2025-11-17

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-13

2025-11-10

2025-11-05

2025-11-04

2025-11-03

2025-11-01

2025-10-31

2026-02-09 02:59