Lindesbergsföretaget Tormek startade sin verksamhet 1973, på samma adress som de befinner sig på än idag.
Mycket har hänt sedan dess, och företaget har ständigt utvecklats. Senast i raden är deras egen slipstudio där man nu har möjlighet att hålla utbildningar.
Efter 44 år i branschen är Tormek idag en aktör på den globala marknaden, de har kunder i ca 36 länder med förfrågan från fler.
Deras slipsystem anses vara bland de bästa i världen, och de är vida kända för sin höga kvalitet.
– Många väldigt duktiga hantverkare har upptäckt att det finns fördelar att slipa sina verktyg med våra maskiner, just för våra jiggsystem som är anpassade efter olika typer av eggverktyg. Kocklandslaget slipar t ex sina knivar på en slipmaskin från oss. Det är kul att jobba med kvalitet! berättar Stig Reitan.
Så sent som i lördags stod den senaste delen av företaget klart, deras egen slipstudio, och redan dagen efter blev det stor invigning.
– Vi har fått mycket förfrågningar om vi inte kan hålla utbildningar hos oss, och nu med den nya lokalen kan det äntligen bli verklighet. Många har också erbjudit sig att komma och hålla kurser här så det är jätteroligt, berättar Stig.
Till invigningen hade de bjudit in två gäster som är bland de bästa i världen inom träsnideri, nämligen Zina Manesa-Burloiu från Rumänien och Terry Martin från Australien. Duon som trots stor tidsskillnad och enormt långa avstånd mellan sig, ändå har lyckats hitta ett sätt att samarbeta – nämligen via Skype. Invigningens gäster hade under dagen förmånen att få se dem arbeta fram hantverk på plats.
På måndagen var de fortfarande kvar i Lindesberg där Zina höll en utbildning för ett tjugotal elever som rest från hela Sverige för att ta del av hennes gedigna kunskap.
Terry som varit verksam i över 30 år inom träsvarvning, och skrivit otaliga artiklar inom ämnet är väldigt glad över att vara tillbaka i Lindesberg.
– Jag och Zina ska ut på en 100 dagar lång turné tillsammans, och att den startar här i Lindesberg är ingen slump, berättar Terry.
Tormek är en del av vår förlängda träfamilj, man känner sig alltid välkommen här.
Jag skulle faktiskt kunna tänka mig att bo i Lindesberg, säger han och skrattar.
– Det är verkligen en ära för oss att ha dem här! avslutar Stig.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.