Vattentornet på Stadsskogen ser idag ut som ett riktigt klotterplank efter många års ”ungdomsverksamhet.” Nu ska tornet saneras från allt klotter och få en annan färg än dagens traditionella vita ”look.” LindeNytt träffade Stadsarkitekt Måns Hallén just som han satt i slutskedet med färgbestämmelserna. –Ett vatten torn behöver inte vara en tråkig byggnad som alltid ska vara vit till färgen. Jag vill göra någonting nytt i färgväg!
Men, man får kanske inte kleta på en allt för rolig färg, det ska ju faktiskt se bra ut också, säger Måns Hallén. Efter mycket kliande i håret och tester med färgskalor så har stadsarkitekten bestämt sig för en rödbrun färg på tornet. Under vecka 23 börjar blästringsarbetet och veckan därpå är det tänkt att målarna ska börja.
Hur tycker du att vattentornet borde målas?
Måns Hallén var ju inne på ett roligare tema än ett enfärgat och lite dystert ”stuk” på det hela. LindeNytts förslag är att måla tornet som en stor polkagrisstång, eller varför inte skotskrutigt vars syfte skulle vara att uppmärksamma politikerna om att kommunen måste spara pengar. Skottarna har ju ett rykte om sig att vara ett sparsamt och lite snålt folk.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.