Vattentornet på Stadsskogen ser idag ut som ett riktigt klotterplank efter många års ”ungdomsverksamhet.” Nu ska tornet saneras från allt klotter och få en annan färg än dagens traditionella vita ”look.” LindeNytt träffade Stadsarkitekt Måns Hallén just som han satt i slutskedet med färgbestämmelserna. –Ett vatten torn behöver inte vara en tråkig byggnad som alltid ska vara vit till färgen. Jag vill göra någonting nytt i färgväg!
Men, man får kanske inte kleta på en allt för rolig färg, det ska ju faktiskt se bra ut också, säger Måns Hallén. Efter mycket kliande i håret och tester med färgskalor så har stadsarkitekten bestämt sig för en rödbrun färg på tornet. Under vecka 23 börjar blästringsarbetet och veckan därpå är det tänkt att målarna ska börja.
Hur tycker du att vattentornet borde målas?
Måns Hallén var ju inne på ett roligare tema än ett enfärgat och lite dystert ”stuk” på det hela. LindeNytts förslag är att måla tornet som en stor polkagrisstång, eller varför inte skotskrutigt vars syfte skulle vara att uppmärksamma politikerna om att kommunen måste spara pengar. Skottarna har ju ett rykte om sig att vara ett sparsamt och lite snålt folk.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör