Vattentornet på Stadsskogen ser idag ut som ett riktigt klotterplank efter många års ”ungdomsverksamhet.” Nu ska tornet saneras från allt klotter och få en annan färg än dagens traditionella vita ”look.” LindeNytt träffade Stadsarkitekt Måns Hallén just som han satt i slutskedet med färgbestämmelserna. –Ett vatten torn behöver inte vara en tråkig byggnad som alltid ska vara vit till färgen. Jag vill göra någonting nytt i färgväg!
Men, man får kanske inte kleta på en allt för rolig färg, det ska ju faktiskt se bra ut också, säger Måns Hallén. Efter mycket kliande i håret och tester med färgskalor så har stadsarkitekten bestämt sig för en rödbrun färg på tornet. Under vecka 23 börjar blästringsarbetet och veckan därpå är det tänkt att målarna ska börja.
Hur tycker du att vattentornet borde målas?
Måns Hallén var ju inne på ett roligare tema än ett enfärgat och lite dystert ”stuk” på det hela. LindeNytts förslag är att måla tornet som en stor polkagrisstång, eller varför inte skotskrutigt vars syfte skulle vara att uppmärksamma politikerna om att kommunen måste spara pengar. Skottarna har ju ett rykte om sig att vara ett sparsamt och lite snålt folk.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.