Vattentornet på Stadsskogen ser idag ut som ett riktigt klotterplank efter många års ”ungdomsverksamhet.” Nu ska tornet saneras från allt klotter och få en annan färg än dagens traditionella vita ”look.” LindeNytt träffade Stadsarkitekt Måns Hallén just som han satt i slutskedet med färgbestämmelserna. –Ett vatten torn behöver inte vara en tråkig byggnad som alltid ska vara vit till färgen. Jag vill göra någonting nytt i färgväg!
Men, man får kanske inte kleta på en allt för rolig färg, det ska ju faktiskt se bra ut också, säger Måns Hallén. Efter mycket kliande i håret och tester med färgskalor så har stadsarkitekten bestämt sig för en rödbrun färg på tornet. Under vecka 23 börjar blästringsarbetet och veckan därpå är det tänkt att målarna ska börja.
Hur tycker du att vattentornet borde målas?
Måns Hallén var ju inne på ett roligare tema än ett enfärgat och lite dystert ”stuk” på det hela. LindeNytts förslag är att måla tornet som en stor polkagrisstång, eller varför inte skotskrutigt vars syfte skulle vara att uppmärksamma politikerna om att kommunen måste spara pengar. Skottarna har ju ett rykte om sig att vara ett sparsamt och lite snålt folk.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.