Vinst och förlust för Linde

Elitturneringen hemma i Arenan bjöd på blandad kompott för Lindesberg Volley. Seger mot RIG, 3-0, följdes upp av förlust mot Örebro via 1-3 i set. Nu hoppas man stå redo för seriepremiären nästa helg.

Lindesberg Volley stod på lördagen värd för en Elitturnering hemma i Arenan, där Örebro och RIG Falköping stod för motståndet. Linde öppnade med match mot RIG, där man drog ifrån i första set och vann med klara 25-16. Andra set blev dock en klart tuffare historia. Efter att ha varit i underläge stora delar av setet lyckades Linde till slut vända och vinna med knappa poäng.

I tredje kunde sedan Linde koppla greppet, mycket tack vare ett fint spel av Martina Konecna. Efterhand mattades man dock och bjöd med enkla bolltapp in RIG i matchen. Till slut kunde Linde visa sin kvalitet och man avgjorde matchen i tre raka set.

– Den här nivån var inte så hög. Men jag tycker att det viktiga var att vi kan vinna två set fast vi ligger under. Det ger spelarna ett bra självförtroende, summerar Teemu Sarna RIG-vinsten.

Linde har under veckan haft Martina Svensson sjuk, något som gjorde att hon stod över förmiddagens match. Istället fick Rebecka Gustafsson och Elsa Arrestad nyttig speltid och Sarna berömmer de unga spelarnas insats.

”Vi har lite kvar att jobba på”

Några timmar efter förmiddagens seger var det dags för Linde att ställas mot Örebro. Matchen var den tredje på försäsongen lagen emellan och för den tredje gången blev det förlust för Linde. Laget tog hem det andra setet, men föll i övriga och siffrorna skrevs till 1-3. Freja Morén upplever att Linde var för ojämna matchen igenom.

– Vi har ju lite orutin i laget. Vi har några unga spelare och några äldre spelare och vi har ändå inte spelat så många matcher än. Så det är nog en inkörningsfas fortfarande. Men när vi spelar bra idag så ser det väldigt bra ut och det ger hopp inför framtiden, menar Freja som är nöjd med lördagens två matcher.

– Det känns bra att ha fått spela den här turneringen inför seriestarten nästa helg. Nu möter vi ju Falköping i premiären också, så då har vi lite kött på benen inför den matchen. Vi har lite kvar att jobba på.

Om bara en vecka inleds den nya säsongen i Eliserien. Linde ställs alltså där mot RIG, i en match som går av stapeln hemma i Arenan. Vad vill då tränare Teemu Sarna se i seriestarten?

– Inte riktigt det här. Men när vi talar stängt inne i omklädningsrummet säger jag också att jag vill se mer av ett lag. Det är små bitar som kommer hela tiden.

Samtliga resultat från Elitturneringen:
Linde-RIG 3-0
RIG-Örebro 0-3
Örebro-Linde 1-3

Publicerad 26 september 2015 klockan 20:50


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.

bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.

7 december 2025 klockan 19:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.

6 december 2025 klockan 18:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. ...

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från ...

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.

23 november 2025 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart "Lelle" Hermansson inför nedsläppet...
22 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll ...
20 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som...
17 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.

14 november 2025 klockan 10:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

11 740 kronor samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden Mellansverige i år. Foto: Camilla Lagerman

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.

7 november 2025 klockan 12:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så ...

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas ...

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-å...

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den ...

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat...

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

Karl Zetterlund är tillbaka i LIF Lindesberg med besked. Till söndagens hemmapremiär gjorde han ett tungt jobb och hjälpte sin moderklubb till två poäng. Foto: Hasse Persson

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.

5 oktober 2025 klockan 20:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Benjamins minne spelas för fjärde året
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges ...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom ...
1 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-09-30

2025-09-30

2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2025-07-12

2025-07-09

2025-07-07

2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-12-08 01:50