Wow vilken handbollsvår!

Handbollsvåren i Lindesberg kunde knappast ha varit hetare. Det väntar allehanda positivt kvalspel och slutspel för så väl damer som herrar och juniorer.

Herrlaget är klart för kval mot Elitserien. Damlaget är klart för kval till division 1. Så väl A- som B-pojkarna är klara för finalspelet i USM.

Wow, vilken häftig handbollssäsong det är för LIF Lindesberg! Vilken fenomenalt spännande säsongsavslutning det blir.

Under söndagen lyckades b-pojkarna alltså med samma bedrift som a-pojkarna nyligen uppnådde, att ta sig vidare till det sista steget av finalspelet i USM som kommer att spelas i Malmö den 22-24 april. Med andra ord, LIF Lindesberg har två lag på plats när de bästa ynglingarna i landet ska koras. Något som givetvis är väldigt positivt inför framtiden. Det är, som jag skrivit tidigare, absolut inget fel på återväxten i föreningen.

Lottningen av finalspelet kan ni för övrigt se live här imorgon med start klockan 16.00.

Damerna vill naturligtvis inte vara sämre. Efter en säsong som till stora delar varit väldigt framgångsrik (endast två förluster på hela seriespelet) är även damlaget klart för en positiv avslutning på säsongen. Ett kval för att kunna ta sig upp i division 1.

Första uppgift blir ett dubbelmöte (hemma-borta) med AIK. Ett motstånd som åtminstone till det klassiska klubbnamnet verkligen förpliktigar. Avkast i den matchserien sker på hemmaplan redan på torsdag och ett bra resultat där krävs naturligtvis om damerna ska hålla drömmen vid liv och fortsatt ha chansen att avancera uppåt i seriesystemet.

Och så har vi då herrarna som efter ett par säsonger där laget inte räckt hela vägen fram äntligen lyckades kvalificera sig för kval mot Elitserien. Innan serien ens är färdigspelad till och med. Segern mot bottenlaget Alstermo fixade biffen.

Precis som föreningens lag nämnda ovan måste man tillstå att när seriespelet ska sammanfattas, då kommer herrlaget komma undan med ett väldigt gott betyg. Laget har växt under säsongen och visat så väl karaktär som moral. Lägstanivån har höjts och spelet blivit bättre. Kul att se hur laget kan växa.

Nu väntar alltså ett kval mot Elitserien där det kommer bli riktigt tufft motstånd. Den kvalserie som LIF tidigare strävat mot är ju nämligen skrotad. Nu väntar istället en matchserie i bäst av fem där den åtråvärda Elitserieplatsen ligger i potten.

De tre kvallagen från handbollens allsvenska (förutom LIF Lindesberg de ständiga kvallagen OV Helsingborg och VästeråsIrsta) kommer att få ta sig an varsitt Elitserielag. Svårare än så är det inte.

LIF Lindesberg slutar fyra i handbollsallsvenskan och det är på förhand bestämt att plats fyra möter lag nummer 11 från Elitserien (vilket med väldigt stor sannolikhet kommer bli IFK Skövde eller Ricoh) i bäst av fem matcher. Brandgult börjar hemma, för att sedan spela två raka borta, en eventuell fjärde match på hemmaplan och en eventuell femte och helt avgörande på bortabana. Först till tre segrar spelar i Elitserien nästa säsong.

Ett ganska tufft upplägg för de allsvenska lagen, men det kommer oavsett vilket motståndet blir bli en riktigt häftig serie även för herrarna.

Fyra olika lag i allehanda positiva kval- och slutspel. Jösses vilken häftig handbollsvår det är i Lindesberg.

Publicerad 22 mars 2016 klockan 09:20

Mikael Mjörnberg , 070-299 38 29 , sport@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken

2 juli 2025 klockan 23:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av ...

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Isabella Eriksson Ghazinour och Albin Forselius är två av klubbens nya mästare. Foto: Privat

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.

13 maj 2025 klockan 12:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Alvin och Algot Asserholt förevigade dagen med ett kort tillsammans med Kevin Walker. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.

12 maj 2025 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln ...
7 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag...
17 april 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgr...
11 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK är två av klubbarna som hyllas på de unika tröjorna. Foto: Alexander Donka

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”

Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.

10 april 2025 klockan 15:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Frövi judo

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.

9 april 2025 klockan 15:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417...

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en ...

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

Bodens HF fäller Lindlöven i Lindehov efter en seg inledning av hemmalaget till den tredje perioden. Under söndagen är det ny slutspelsmatch där Boden kan skicka Lindlöven på en tidig vila inför nästa säsong. Foto: Hasse Persson

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.

8 mars 2025 klockan 20:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de stö...

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos ...

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper

Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som ...

Trots en tung första halvlek så kom LIF Lindesberg tillbaka som en starkare trupp i den andra halvan av matchen. Med två matcher kvar så ligger truppen efter med ett mål i målskillnad bakom Uppsala. Foto: Hasse Persson

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.

23 februari 2025 klockan 23:34 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär ...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten ...
22 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-18

2025-02-15

2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2024-12-31

2024-12-29

2025-07-06 11:04