En trio WSK-spelare beger sig norrut efter nyår. Under tre dagar intar Max Molander, William Svensson och Viktor Svanholm staden Umeå, där de representerar Örebro läns distriktslag. Tillsammans ska killarna kämpa för att vinna Riksmästerskapen och bli svenska mästare.
Max Molander, William Svensson och Viktor Svanholm är alla Lindesbergs-killar födda år 1998. De har flera år av innebandy på sina meritlistor och spelar för WSK Lindesberg. Nu har dock ett större äventyr öppnat upp sig för trion.
I inledningen av nästa år reser killarna till Umeå för att delta i Riksmästerskapen. De har alla blivit uttagna i Örebro läns distriktslag, vilket innebär att de får chansen att representera länet på riksnivå.
– De har tränat med distriktslaget sen maj och blivit uttagna i en trupp på 20 killar. Det är en hård konkurrens. 98:orna är en stor grupp i Örebro län, så de har verkligen fått slå sig fram, berättar P98:ornas lagledare Erik de Groot.
Majoriteten av truppen är hemmahörande i Örebro. Tre killar kommer från Kumla och tre från Lindesberg, resten är bosatta i Örebro-området.
Spel på hög nivå är inget nytt för Max, William och Viktor. De har under en längre tid tränat och spelat med juniorlaget, som innehåller spelare födda upp till 1993. Men trots åldersskillnaden har 98:orna gjort väldigt bra ifrån sig och de har periodvid även fått sällskap av andra ifrån 98-laget. De Groot är övertygad om att tiden i juniorlaget hjälpt trion väldigt mycket.
– Absolut, det är mycket högre tempo och tuffare spel. Det gäller att vara både snabb med bollen och snabb med tanken, de måste tänka mycket fortare. De har lärt sig otroligt mycket det senaste året.
Efter nyår bär det alltså av mot Umeå för Riksmäserskapen. Själva mästerskapen avgörs mellan den tredje till den sjätte januari och spelas i cupform.
Konkurrensen i mästerskapen är stenhård och Örebro läns distriktslag tillhör inte favoriterna. De Groot berättar att det skrivs om lagen på flera av innebandyförbundens hemsidor. För Max, William och Viktor handlar förhandssnacket endast om att sikta på guld.
– De ses lite som outsiders, Örebros lag. Men killarna säger att om de spelar som de ska och gör bra matcher så ska de kunna bli svenska mästare. Hur det blir återstår att se. Men de åker inte bara dit för att det är kul utan de gör det för att vinna.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.