Det blev snabbt respass på helgens EM i ryska Kazan för Anna Bernholm. Frövi Judoklubbs judoka föll där redan i den första matchen, något som innebar att hon gick miste om viktiga kvalpoäng till OS. Men efter att ha ruskat av sig besvikelsen har Anna nu laddat om och drömmen om att nå Rio lever alltjämt.
Anna Bernholm fanns förra veckan med i det svenska judolandslag som reste till Ryssland för EM. Platsen för tävlingarna var Kazan, där Anna klev in på mattan i -63 kilosklassen. 25-åringen lottades i den första rundan mot rumänskan Stefania Adelina Dobre och mästerskapet fick där ett tidigt slut.
– Jag rök redan i den första matchen, vilket inte är så kul… Speciellt inte när man åker långt iväg för en sån där stor tävling, berättar Anna besviket och tillägger.
– Ett EM är alltid svårt. Man har höga förväntningar på sig själv, men i judo kan allting hända och jag klantade mig lite grann.
För trots en på förhand tuff lottning menar Anna att hon minst borde ha tagit sig förbi rumänskan. Det började dock bra för svenskan, som tog ledningen och kopplade greppet om matchen. Men efter en misslyckad attack från henne kunde motståndaren få in en fasthållning och därefter ta hem segern. Missen var något som gjorde uttåget än mer bittert för Anna.
Drömmer om OS: ”Nu ligger jag utanför kvalgränsen”
Det tidiga uttåget ur EM var dessutom kännbart ur ett OS-perspektiv. Anna har länge jobbat efter målet att kvala in till sommarens olympiska spel i Rio de Janiero, ett mål som är i farozonen. I OS-kvalet är EM en av de tävlingar där flest poäng står på spel och respasset i Kazan får nu konsekvenser.
– Det är ett par tävlingar kvar i OS-kvalet. Men som det ser ut just nu måste jag prestera väldigt bra på de två för att klara det. Nu ligger jag utanför kvalgränsen, så det gäller att ge allt det sista och bara gasa på, förklarar Anna som är tillbaka i Lindesberg och laddar om inför nästa viktiga tävling i Baku.
– Just nu är det många som jagar efter poäng. Det är lika tufft för alla som ligger under gränsen och det kommer att vara bra motståndare på de tävlingar som återstår.
Samtidigt som Annas jakt på OS går vidare händer det grejer även på hemmaplan. Till helgen arrangerar Frövi Judo ett eget klubbmästerskap, på initiativ av två stycken gymnasieelever. KM:et inleds klockan 10.00 på lördag och är elevernas projektarbete, med en tävling som är öppen för alltifrån motionärer till barn.
– Det blir ett KM i all sin enkelhet, men det kommer att bli väldigt roligt. Vi har inte kört det här på rätt så länge nu. När vi startar upp det ska vi försöka att få igång en tradition med klubbmästerskap igen, säger Björn Nyberg från Frövi Judo.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.