Anna Fagrell och Elin Boström är båda nykorade Sverige-fyror inom kettlebell. När SM avgjordes i Piteå under helgen fanns Linde Kettlebell Sport-duon på plats för att lyfta. Det slutade alltså med dubbla fjärdeplatser för Linde-tjejerna, trots problem med både skador och utrustning.
I lördags arrangerades SM i kettlebell i Piteå. Lindesbergs-baserade Linde Kettlebell Sport fanns givetvis på plats och klubben skickade två kvinnliga tävlande, det i form av Anna Fagrell och Elin Boström. Duon har aktivt tävlat i lite drygt ett års tid och det här var den blott tredje tävlingen för Elin, respektive fjärde för Anna.
Mästerskapet fick dock en tung start för de båda. I samband med resan glömde Elin kvar sin tävlingsväska på hemmaplan och hon tvingades därför att låna ihop utrusning. Än värre startade helgen för Anna, som trampade snett i en trappa och stukade till foten mycket illa. Men några planer på att ställa in sin medverkan fick hon aldrig.
– Nej, det fanns inte en tanke på det. I den här sporten måste man ha lite pannben. Jag lindade foten och körde mina tio minuter, berättar Anna.
Att komma till start med hoplappad fot och orolig uppladdning var givetvis allt annat än optimalt. Men trots det kunde Anna leverera en klart godkänd insats, något som räckte till en fjärdeplats på mästerskapet. Linde-lyftaren är inte helt belåten med prestationen, men är samtidigt stolt över att hon trotsade skadan.
– Setet gick så klart inte riktigt som jag hade planerat. Jag kan inte skylla ifrån mig helt och hållet på foten, jag höll helt enkelt inte måttet. Men när jag tittar på min fot får jag ändå vara nöjd med den placeringen.
”Overall får vi vara nöjda”
Medan Anna kämpade mot en stukad fot fick Elin Boström öva in sig på ny utrustning. Som om inte den utmaningen var tuff nog hade hon precis gått över till dubbla 16-kilosklot, att jämföra med de på 12 kilo hon tidigare tävlat med. Elin visade dock att hon har i den tyngre viktklassen att göra och med en stark insats slutade även hon fyra.
– Overall får vi vara nöjda, även fast vi hade velat ha mer. Men det var hårt motstånd och tjejerna i Sverige är verkligen grymma, resonerar Anna Fagrell.
Dubbla fjärdeplatser blev alltså facit för Linde Kettlebell:s två lyftare vid SM-tävlingen. Men Sverige-fyra i all ära, den missade medaljplatsen svider ändå hos Anna.
– Jo, självklart är det lite bittert. Mitt mål var att göra personbästa på över 73 repetitioner och hade jag gjort det hade tagit medalj. Nu blev det inte så och det var surt, men det gäller att bryta ihop och komma tillbaka.
Snart får Anna även chansen till revansch. Den 12:e november arrangerar Linde Kettlebell Sport sin egen årliga tävling hemma i Arenan. Anna är för tillfället osäker på skadeläget med sin stukade fot, men förhoppningsvis finns både hon och Elin med då och lyfter för seger.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.