Christoffer Wilhelmsson och Christer Pilblad från Kultur- och musikhuset Hillstreet. Foto: Jennie Einarsson

40 år sedan Musikhuset startades i Lindesberg

Det hela började 1983 när en grupp engagerade ungdomar samlades och grundade musikföreningen Musik över gränserna, M.Ö.G. Behovet av en replokal ledde till att man 1985 fick tillgång till en källarlokal i den gamla skofabriken på Kullgatan 1 i Lindesberg. Lokalen, som då kallades ”Musikhuset”, blev snabbt en viktig samlingspunkt för unga människor med ett gemensamt musikintresse. Idag, 40 år senare, lever den musikkultur som en gång startade där vidare, även om den nu har utvecklats och förändrats.
– Det är jättekul att verksamheten fortsätter att rulla vidare och att det fortfarande finns ett intresse, säger Christer Pilblad från Studiefrämjandet.

Christer Pilblad började repa med sitt första band i ”Musikhuset” 1991 och blev snabbt en del av miljön på Kullgatan och ett välkänt ansikte. Från att ha varit ung musiker har han sedan 2003 haft rollen som Folkbildningsutvecklare på Studiefrämjandet, där han leder verksamheten tillsammans med sin kollega Christoffer Wilhelmsson.

Under åren har Kullgatan varit värd för många konserter och festivaler. Bland annat fick den årligen återkommande Novemberfestivalen se dagens ljus här 1995, ungdomsfestivalen Vårskrik som grundades 2006 och den numera nedlagda festivalen Augustibuller hölls för första gången på Kullgatan när det begav sig. Dessutom har en rad kända artister stått på scenen här, som Entombed, The Kristet Utseende, Hardcore Superstar, Charta 77, Köttgrottorna, Starmarket och Loosegoats, för att nämna några.

Dags att skrika åt våren igen! Bilden är tagen under en tidigare upplaga av musikfestivalen Vårskrik. Foto: Ida Lindkvist

2010 upptäcktes en vattenskada och man genomförde en större ombyggnation av lokalerna. Samtidigt bytte man namn till Kultur- och musikhuset Hillstreet för att visa på en bredare verksamhet – en verksamhet som dessutom hela tiden är under utveckling.

Tom Ernestål har fullt fokus på spelbrädet. Foto: Jennie Einarsson

– Vi breddade verksamheten till att handla om mer än bara musik. Idag finns närradiostudio, en produktionsstudio, ungdomsgård och andra typer av aktiviteter. Exempelvis har vi en grupp som spelar figurspelet Warhammer, vilket är en del av breddningen i verksamheten. Det är inte heller bara ungdomar hos oss, vi har även ett gäng folkmusiker som repeterar här, så det handlar inte bara om tung, hård rockmusik, vi har naturligtvis även andra musikgenrer här också, berättar Christer.

Hillstreet på Kullgatan i Lindesberg. Foto: Jennie Larsson

Genom åren har mängder av ungdomar haft Kultur- och musikhuset Hillstreet som tillhåll. Mycket av detta beror på det stora engagemanget och det hårda arbetet att hitta och inspirera unga människor att intressera sig för musik och kultur. Tillsammans med Christoffer Wilhelmsson har Christer Pilblad haft den ledande rollen i verksamheten, som drivs av Studiefrämjandet. De är ofta ute på skolorna och marknadsför ungdomsverksamheten.

Foto: Camilla Lagerman

– Det gäller för oss som jobbar här att hela tiden arbeta aktivt med att marknadsföra verksamheten. Vi besöker ofta skolorna och försöker ha olika lovaktiviteter. Under sommaren brukar vi ha omkring 50-60 ungdomar här i olika typer av verksamheter, några sommarjobbar hos oss och några praktiserar. Vi ser gärna att det ska finnas en ny generation efter den nuvarande, eller gärna ett par generationer till som har ett intresse av vara del av verksamheten här, det blir som ett hjul som rullar på det här viset, förklarar Christer.

Som för många andra verksamheter var coronapandemin en stor utmaning för Hillstreet. Under en tid var all verksamhet tvungen att stanna av. Men tack vare ett proaktivt arbete och engagemang under flera år innan pandemin, kunde man när samhället öppnades upp igen rädda och återuppta verksamheten.

Linn, Emilia och Mathilda rockar loss på scenen tillsammans med ledaren Christoffer Vilhelmsson. Bilden är tagen sommaren 2020 när ett musikläger arrangerades på Hillstreet. Foto: Jennie Larsson

– Efter pandemin hade många slutat eller lagt av mer eller mindre. Att få igång verksamheten då var en riktig utmaning, det handlade om att hitta nytt folk helt enkelt. Under 2021 och 2022 hade vi ett otroligt fokus på detta och nu i efterhand tycker jag att vi lyckades väldigt bra. De ungdomar som vi nådde ut till redan under 2018 på mellanstadiet hade då börjat i högstadiet och där lyckades vi bygga vidare på deras intresse. Det är många av just dessa ungdomar som finns i våra lokaler idag, där de har konserter, repar och utvecklar verksamheten, berättar Christer.

I år firar Kultur- och musikhuset Hillstreet sitt 40-årsjubileum, och planer finns på ett festligt firande under hösten. Exakt hur det kommer att gå till är fortfarande inte klart, men man söker aktivt efter gamla bilder och minnen från de tidiga åren för att skapa ett roligt inslag under firandet.

Kanske finns det någon som har gamla bilder från konserter eller spelningar här hos oss. Vi skulle vara glada om ni ville dela med er av dessa till oss, avslutar Christer.

Publicerad 7 mars 2025 klockan 13:24

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: 12 timmar sittande i kamouflage gav utdelning

För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.

4 juli 2025 klockan 14:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Foto: Jennie Einarsson

Inför kräftfisket: Kolla om Du är en vinnare!

Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.

3 juli 2025 klockan 12:03 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Sommarlovslediga ungdomar nappade på gratis ädelfiske

Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som ...

Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.

30 juni 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting. Foto: Jennie Einarsson

Hillstreets ungdomar startar ny musikfestival

Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.

30 juni 2025 klockan 13:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind ...
30 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Uppskattat traktormuller drog stor publik
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor ...
29 juni 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavä...
28 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.

27 juni 2025 klockan 14:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Midsommar i Värmland bland vilda djur

Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.

27 juni 2025 klockan 14:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke ...

Stängd tunnel förblir stängd längre än planerat

Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta ...

Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ädla firrar på menyn när sommarlovsaktiviteter ordnas i Dalkarlshyttan

För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

25 juni 2025 klockan 12:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Nu skall potthålen åtgärdas

Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är ...

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu ...

Mer fokus på näringslivsklimatet och rankingen

INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja ...

Tidigare livstidsdömd mördare döms för rörbomberna i Gusselby

Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat ...

Till alla politiker i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i...

Fortsatt granskning av FALAB/LIBOs affärer

INSÄNDARE/DEBATT: Då det fortfarande spekuleras i FALAB/LIBOS affärer och den granskningen vi gjorde inte bedöms ...

Knott till förbannelse. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Knottbiten i jakten på en sällsynt amerikansk gäst i svenska skogar

Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.

20 juni 2025 klockan 12:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lista: Här firas midsommar
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden p...
19 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Villa som brann i vintras brann igen
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen - d...
18 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Osman ger nytt liv till klassiska restaurangen: ”Jalla Jalla is back in town”
I november 2004 startade krögaren Osman Agrali pizzerian och restaurangen Jalla Jalla på Kristinavägen i Lindesberg. Osmans satsning blev snabbt ...
17 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-16

2025-06-16

2025-06-16

2025-06-14

2025-06-13

2025-06-13

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-11

2025-06-11

2025-06-10

2025-06-09

2025-06-07

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-06 03:54