Anette Jacobsson, ägare till klädbutiken Antoinette. Foto: Monika Aune

Anette Jacobsson drar sig tillbaka med blandade känslor

Den mycket populära klädbutiken Antoinette firar sitt 20-årsjubileum i år.  Ägaren Anette Jacobsson kan se tillbaka på många roliga år som inneburit många fina kundrelationer, spännande resor och möjlighet att jobba med färg och form. Med blandade känslor har hon nu, efter lång betänketid, bestämt att det är dags att låta någon annan ta över livsverket.  – Åren går så fort och man lever tyvärr inte för evigt, säger Anette Jacobsson. Jag kommer att bjuda ut affären till försäljning under året och jag hoppas att köparen kommer att jobba i  Antoinettes anda. För butiken behövs i Lindesberg.

Det var när Anette Jacobsson arbetade på bank i Lindesberg som idén föddes, 1994, att kombinera intresset för mode och accessoarer med en butik . Från början inredde hon ett rum i nedervåningen i sin egen villa och hade öppet på kvällar och helger. Kunderna hittade till Antoinette fort och snart tog butiken hela nedervåningen i anspråk. Efter tre år hade så Antoinette en affärslokal på stan och fast anställd personal, medan Anette Jacobsson fortfarande arbetade deltid på banken fram till 2005.

– Det gick överraskande bra, menar Anette Jacobsson. Från början hade jag inte ens tänkt sälja särskilt mycket kläder men kunderna gillade min smak och efter några år tog damkläderna över.
Genom åren har Anette Jacobsson arbetat medvetet med nära kundrelationer. Regelbundet anordnas kundkvällar och modevisningar. De kommande veckorna står en kundkväll och två modevisningar i almanackan. Den 24 -25 april skall Antoinette tillsammans med Kurts Herrmode anordna modevisning på 60+ mässan på Conventum i Örebro. 
– Jag tycker att mitt arbete är så fantastiskt roligt, säger Anette Jacobsson. Det är mötena med kunderna ger mest mening. När jag känner att jag kunnat hjälpa till med valet av ett snyggt plagg och kunden blir glad och nöjd-då har jag lyckats. Ibland kan jag till och med ha en särskild kund i tankarna när jag köper in ett särskilt plagg på mässor, exempelvis.
Att många damer i Lindesberg genom åren har uppskattat Antoinette står klart. Och ryktet har spridit sig för det är inte ovanligt att Anette Jacobsson får kunder från exempelvis Örebro, Västerås eller Köping. Flera gånger om året åker Anette Jacobsson också på inköpsmässor i Köpenhamn och Stockholm och har ett klädsortiment som passar både till fest och vardag.
Så det är med blandade känslor som Anette Jacobsson nu tagit ett beslut att under 2014 bjuda ut Antoniette till försäljning.
– Jag önskar jag var tjugo år yngre, säger Anette Jacobsson. Jag har så mycket ideér kvar och vill egentligen göra så mycket mer men man kan inte blunda för att åren går. Jag har arbetat mycket under en lång tid och nu är det dags att satsa på familj, hem och sommarställe. Fast jag tror inte att jag kommer att släppa Antoinette helt-i tanken kommer butiken att finnas kvar hos mig för alltid.
Publicerad 14 mars 2014 klockan 13:14

Monika Aune , 0727-43 17 08

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.

30 juni 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tormek bjuder på en sommarutställning utöver det vanliga. Foto: Jennie Einarsson

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek

Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.

30 juni 2025 klockan 09:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg

Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när...

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal ...

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.

26 juni 2025 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Anwar Ghoubari och Elin Olofsson välkomnar till Sommarboden. Om några få dagar kommer man resa ett 27 lvadratmeter stort tält på platsen. Foto: Jennie Einarsson

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.

24 juni 2025 klockan 09:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Dåligt väder sätter käppar i hjulen för Trollrallyt
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock f...
3 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Wajihs gåva till studenterna – ett riktigt klipp: ”Blir så himla glada”
Inför årets studentfirande vill Wajih Daoud på Salong Diem i Lindesberg fira sina trogna kunder, som springer ut från gymnasiet en sista gång, ...
30 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Hyrmaskinsdagen lockade till nyfikenhet och skratt
Under en klarblå himmel och strålande sol flockades nyfikna besökare till årets upplaga av Hyrmaskinsdagen under onsdagen. Flera leverantörer ...
28 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Mahmut Cakir firar 20-årsjubileum som ägare av Pizzeria Milano. Foto: Camilla Lagerman

Pizzeria Milano firar storslaget jubileum med party

I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.

23 maj 2025 klockan 15:17 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Elin Olofsson söker ny lokal till Gåvoboden i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Nu flyttar Gåvoboden – men saknar lokal att flytta till

I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.

23 maj 2025 klockan 13:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

Lindesberg i den absoluta botten när företagare sagt sitt

I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att ...

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Mikael Kihlberg blir ny VD för FALAB/LIBO. Foto: Camilla Lagerman

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”

I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.

13 maj 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé

Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The ...

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala ...

Vårfesten vädersäkras med 300 kvadratmeter stort tält

Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar ...

Juryn föll för Voldemars fällstege i Ungdoms-SM

Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans ...

Två vinnare av biljetter till Vårfesten är utsedda

Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten ...

Tävling: Vinn biljetter till Vårfesten i Lindesberg

I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på ...

Foto: Tåg i Bergslagen

Beskedet: ”Tydlig förbättring av tågtrafiken i år”

Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.

10 april 2025 klockan 15:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Preliminär tidsplan satt – då kan Storå vårdcentral övertas
I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna ...
5 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nya planer på att återstarta industritekniska programmet på Lindeskolan
Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som...
4 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu växer samarbetet mellan biblioteken i länet
Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till ...
3 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-28

2025-03-27

2025-03-26

2025-03-20

2025-03-19

2025-03-18

2025-03-13

2025-03-13

2025-03-11

2025-03-07

2025-02-27

2025-02-25

2025-02-23

2025-02-21

2025-07-01 00:14