Lindesberg i den absoluta botten när företagare sagt sitt
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Varje år skickar Svenskt Näringsliv ut en enkät till företagare runt om i Sverige för att ta reda på hur de upplever företagsklimatet i sina respektive kommuner. I år har över 32 000 företagare i landet svarat på enkäten, varav nästan 1 200 i Örebroregionen. Resultaten visar att Lindesbergs kommun fortsatt får svala omdömen, och i år har betygen sjunkit ytterligare jämfört med föregående år. På frågan om det sammanfattande omdömet fick kommunen det hittills lägsta betyget sedan mätningarna började 2002.
Regionchef Karl Hulterström, Svenskt Näringsliv. Pressbild. Foto: Stefan Tell
– Lindesberg ligger i den absoluta botten i landet, och som jag sagt under lång tid finns det en hel del att ta tag i – både för politiker och tjänstepersoner. I årets undersökning tappar kommunen rakt igenom, och det från redan mycket låga nivåer. Det ser inte bra ut när företagen ger 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen. På frågan om hur man upplever dialogen med kommunen i frågor som är viktiga för företagen, blev betyget 2,3. Det är inget man bör vara nöjd med som beslutsfattare i en kommunal organisation, säger Karl Hulterström.
Enkätresultatet ligger också till grund för den årliga kommunrankingen som Svenskt Näringsliv presenterar varje höst.
– I den senaste rankingen från hösten 2024 låg Lindesberg på plats 285 av 290 kommuner. Årets ranking är ännu inte färdig, men enkätsvaren väger tungt i bedömningen, förklarar Karl.
Hulterström menar att Lindesberg kan ha mycket att vinna på att ta lärdom av andra kommuner som lyckats vända en negativ trend. En sådan kommun är Karlskoga, som under flera år fick låga betyg från företagarna. Idag ser situationen annorlunda ut.
– Det finns flera likheter mellan kommunerna. Jag nämner ofta Karlskoga som låg dåligt till för tio år sedan. Där har man gjort ett omfattande arbete tillsammans med näringslivet. Tillsammans har man resonerat om hur man bör arbeta med myndighetsutövning, bemötande, information och dialog. Jag tycker att Lindesberg kan snegla på vad Karlskoga gjort – där har man lyckats skapa en mycket mer positiv anda, avslutar Karl.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Fyrbent bildparad för Rosa Bandet
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med ...
Fler biljetter släpps till Strålande Jul
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa ...