Den nya handelsplatsen får fler butiker redan nästa år. Foto: Fredrik Stenfelt
Ännu mer handel planeras på ny handelsplats
Redan under nästa år planeras ytterligare butiksetableringar ske på den nya handelsplatsen på industriområdet. Entreprenören Per Eriksson berättar att man kommer bygga ytterligare ett skepp och att det kommer att ge mellan 5000-6000 kvm butiksyta, som kan delas upp efter antalet butiker och det individuella behovet av butiksyta.
– Vi för dialog mer flera aktörer och i första hand vill vi få hit butiker som inte redan finns här och som kompletterar handeln vi redan har i Lindesberg, förklarar Per Eriksson.
Nu på torsdag öppnar Jysk och Team Sportia på den nya handelsplatsen – och samtidigt får Lågprisvaruhuset Mejk en ny entré som vetter mot handelsplatsens centrum. Men det här är bara början på något ännu större.
Nu bekräftas att den nya handelsplatsen kommer fortsätta att växa.
Redan i april 2017 kommer spaden sättas i marken för ytterligare ett skepp på området, som är tänkt att byggas i två plan och ge totalt mellan 5000-6000 kvm butiksyta. Siktet är inställt på att butikerna skall öppnas innan julhandeln samma år.
– Tanken är att ha lite större aktörer på bottenplanet, butiker som kräver stora ytor, och att det övre planet delas upp åt flera mindre butiker. Det kan t ex vara 10 butiker som får 300 kvm vardera, säger Per Eriksson.
De två planen kommer eventuellt länkas samman med en rulltrappa.
– Den tanken finns. Det vore roligt att få bygga den första rulltrappan i Lindesberg, för det har vi väl inte haft tidigare vad jag vet, ler Per.
– Det är viktigt att handelsplatsen inte utarmar cityhandeln, utan att city kan dra fördel av utvecklingen, menar Per. Arkivfoto: Hans Andersson
Per Eriksson betonar vikten i att handelsplatsen skall utformas enligt ett koncept som hela Lindesbergs handel kan må bra av.
– Därför är vår ambition att i första hand få hit nya butiker som inte redan finns i Lindesberg, butiker som kompletterar den handel som redan finns på handelsplatsen och nere i city. Jag har ju själv butik nere i city och är lika angelägen om att utveckla och stärka handeln där, säger Per Eriksson.
Han är övertygad om att en stark handelsplats på industriområdet, är något som även centrumhandeln kan dra nytta av.
– Så är det. Jag tror att många fler utifrån tar sig till Lindesberg för att handla. Och naturligtvis kommer många även besöka centrum i samband med ett besök på handelsplatsen. Och ju fler skattekronor vi kan behålla här i Lindesberg, desto bättre för oss alla. Vi behöver stärka handeln och det är jag övertygad om att vi gör också, avslutar Per Eriksson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Anna-Pia Bromander visar upp ett fårskinn från gården. Foto: Jennie Einarsson
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.
På torsdagsmorgonen slog Elon för första gången upp dörrarna till sin nya butik – i större kostym. Den här gången flyttade man dock inte så långt, bara till motsatt sida av byggnaden.
– Nu är vi på rätt sida, där vi vill vara. Nu är vi en del av handelsområdet på riktigt, säger Daniel Larsson.
När nyheten kom under torsdagseftermiddagen, att Guldsmedshytte Bruk avvecklar sin verksamhet, var det många som chockades av beskedet. Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M), som själv har en anställning i företaget, fick ta del av informationen via media.
– Det var en stor chock, jag visste ingenting, utan såg det i media, berättar han för LindeNytt.
Drömmen om en egen gårdsbutik blev verklighet
Efter många års funderande startade Monica Karlsson upp sin efterlängtade gårdsbutik Kvarna no113 i Grimsö. Butiken, som öppnade i maj, har få...
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.