Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.
Fokus för besöket var att lyfta den höga arbetslösheten och de politiska åtgärder man kräver från regeringen. Delegationen bestod av Regionråd Theres Andersson (S), Elin Axelsson, oppositionsråd (S) i Lindesbergs kommun, samt Ardalan Shekarabi (S).
Som en del av besöket träffade delegationen företagsledningen och de fackliga företrädarna på Baettr i Guldsmedshyttan, där man diskuterade konsekvenserna av nedläggningen, men också de större strukturella utmaningar som svensk tillverkningsindustri står inför. Företagets långsiktiga arbete för en hållbar produktion och minskade koldioxidutsläpp, som tidigare varit en konkurrensfördel, möter nu minskat intresse från marknaden.

– Det här är en mycket allvarlig situation, inte bara för Lindesberg utan för hela industrisektorn. Nedläggningen är en del av större förändringar där teknikskifte, global konkurrens och bristande nationellt stöd påverkar förutsättningarna för svensk industri. När signalerna från regeringen är svaga minskar också incitamenten för företag att fortsätta prioritera klimatarbetet” säger Theres Andersson, Regionråd i ett pressmeddelande.
När en stor arbetsgivare som Baettr försvinner påverkas inte bara de anställda, utan hela samhället drabbas, något som blir extra tydligt i mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan. Familjer, lokala företag och underleverantörer får konsekvenser långt utanför fabriksområdet, samtidigt som regeringen valt att göra försämringar i a-kassan och minska investeringarna i utbildning och omställning.
– Det är mycket allvarligt att regeringen inte presenterar några konkreta åtgärder för att minska arbetslösheten. I stället försämras tryggheten för dem som nu riskerar att stå utan arbete, genom nedskärningar i a-kassan och minskade investeringar i utbildning. Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt. I tider av omställning måste samhället stå bakom dem. Därför är ett fungerande trygghetssystem helt avgörande, säger Ardalan Shekarabi.
– Jag är tacksam att Ardalan som första nationella företrädare kom hit och lyssnade. Nu krävs politiskt ansvarstagande på alla nivåer för att värna jobben, industrin och framtidstron. Den uppmaningen riktar jag både till regeringen och till det politiska styret här i Lindesberg, avslutar Elin Axelsson.













































