Sture Åtterås talade om Handelskammaren Bergslagen vid dagens Rotarylunch. Foto: Ida Lindkvist
Sture Åtterås om Bergslagens kammare
Vid dagens Rotarylunch stod Sture Åtterås för talan och berättade för åhörarna om allt man kan tänkas vilja veta om Handelskammaren Bergslagen. Bland annat förklarade Åtterås vilka frågor de driver på och varför, hur styrelsen ser ut i dagsläget och kort och gott vad Handelskammaren pysslar med för något och vad man får ut av att vara medlem där.
Sture Åtterås har hand om Rotarylunchens föreläsning, och matgästerna som just fått sina tallrikar bortburna lyssnar noggrant. Sture ska berätta om Handelskammaren
Foto: Ida Lindkvist
Bergslagen, där han själv figurerar som ordförande. Handelskammaren Bergslagen har funnits i ungefär ett år och inkluderar Lindesbergs, Ljusnarbergs och Noras kommun, och nu vill även Hällefors få hoppa in och vara med. Styrelsen rekryteras från lokala arbetsgrupper i varje kommun, och i styrelsen hittar vi, förutom Åtterås, Cecilia Jeffner som vice ordförande och representanter för Lindesberg är Per Eriksson, också känd som ICA-Per, Per Egeryd, Egeryds fastigheter, Håkan Krantz, BillerudKorsnäs, och Lina Marklund, Helix Verktyg. Det finns således representanter för både Nora och Kopparberg, och därtill tre näringslivschefer såsom Merit Israelsson som har den rollen i vår kommun.
– Så vad finns det för medlemsnytta, vad har man för glädje av att vara medlem? Man har till exempel tillgång till det globala nätverket, säger Åtterås och visar på
storskärmen.
Man jobbar mycket med hur man ska göra och handla för att bli mer populär och attraktiv. Det har initierats lokala mötesplatser där pubkvällar är en del av detta.
– Där kan man fånga upp de riktigt lokala frågorna och man diskuterar, berättar Sture.
En av de frågor som Handelskammaren Bergslagen driver är boendeformer. Sture fortsätter:
– Här börjar det att hända grejer, och man måste ligga på, och man måste våga satsa!
Bra skolor från grundskolan och upp till gymnasiet är också väldigt viktigt och hänger samman med ovanstående.
– Vi måste ha bra skolor, utan det och boenden och tomter så händer ingenting, det är grundkraven.
Kollektivtrafiken och kommunikationer är också en frågeställning som man måste få att klicka.
– Där måste vi skärpa till oss och bli bättre, man måste vara precisa från gymnasieskolans sida. Vi kan inte få tidtabellen ändrad tills imorgon, men förhoppningen är att det ska bli ett genomslag till nästa läsår.
Slutligen står ett bra näringslivsklimat på listan.
– Allt det här ligger till grund för att kunna skapa ett bra näringslivsklimat. Vi måste komma med idéer till politiken.
– Vi behöver se samma möjligheter, och se ljuset i tunneln på samma sätt!, avslutar Sture på pricken klockan 13.
Sture påminner också om det regionala flygandet i Örebro, och att man om en dryg månad kommer kunna flyga mellan Örebro och Köpenhamn. Detta kan givetvis också gynna affärsfolket i vår kommun, att man inom en snar framtid kommer att slippa pendla ända till Arlanda alternativt Skavsta, och då istället kan åka direkt från Örebro. Från och med den 26 oktober lyfter dessa flyg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförä...
Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...