Solberga Förskolors vd Maria-Pia Karlsson är kritisk till kommunens sätt att agera. Foto: Privat
Barnen serverades mat i fyra dagar – förskolan får straffavgift på 75 000 kronor
Den mobila förskoleavdelningen Utforskaren var ett efterlängtat tillskott för Solberga förskolors verksamhet. Med den cirka 12 meter långa bussen skulle barnen få turas om att ha sin undervisning ute i naturen, med den omväxlande omgivningen som redskap. Men redan i början av terminen kom ett mail från kommunen med beskedet att de var tvungna att betala 75 000 kronor i straffavgift, för att förskolan olovligen serverat barnen mat i bussen – i fyra dagar.
LindeNytt har tidigare under året rapporterat om Solberga förskolors nya mobila förskoleavdelning, där barnen med hjälp av en buss skulle kunna ta sig ut i naturen för en grönare undervisning. För att kunna starta upp verksamheten på ett korrekt sätt anmälde vd Maria-Pia Karlsson förskolans nya livsmedelsanläggning, vilket är ett standardförfarande då en ny verksamhet kräver nya kontroller. Då hon hade följt samma riktlinjer som förut startade man igång verksamheten med den mobila förskoleavdelningen, något som visade sig få stora konsekvenser.
När kommunens inspektör en kort tid senare kom för att inspektera anläggningen förklarade hon att Maria-Pia gjort fel, bussen skulle nämligen betraktas som en helt separat anläggning och krävde därför ytterligare en anmälan för att förfarandet skulle vara korrekt, något Maria-Pia inte visste om. Själva livsmedelsanläggningen i sig fanns det dock inga synpunkter på, det enda som fattades var den extra anmälan.
– Det är en klantig miss om man vill tolka det så, men jag trodde att eftersom det är samma barn som äter på avdelningen som på bussen och det är samma personer som hanterar det, så hörde de ihop. Det var ett ärligt misstag, berättar Maria-Pia.
I mitten av maj hade Solberga öppet hus för att visa upp sina nya buss. Foto: Camilla Lagerman
När Maria-Pia insåg sitt misstag skyndade hon sig att skicka in en ny anmälan, och trodde sedan att problemet var löst. Men en kort tid senare fick hon ett mail från kommunen, med beskedet att de måste betala 75 000 kronor i straffavgift för att man olovligen serverat barnen mat på bussen – i fyra dagar.
– Inspektören informerade oss om att det eventuellt kunde bli tal om en sanktionsavgift, men eftersom det rörde sig om så kort tid förväntade jag mig en räkning på 5000 kronor som är det lägsta beloppet. 75 000 kronor är mycket pengar som vi inte alls hade räknat med, det var dyra måltider, säger Maria-Pia.
Istället för det lägsta beloppet erlades de att betala den högsta avgiften enligt livsmedelslagen, en avgift som hade varit betydligt mycket lägre om verksamheten hade varit kommunal.
– En kommunal förskola hade bara behövt betala 40 000 kronor som maxbelopp, men vi ska betala 75 000, säger Maria-Pia.
Eftersom hon ansåg att sanktionsavgiften var orimligt hög valde Maria-Pia att bestrida den, och förväntade sig därefter ett svar från kommunen, men responsen uteblev. Först en tid senare fick hon av en slump reda på att kommunen hade skickat vidare ärendet till Samhällsbyggnadsnämnden för beslut, och då insåg hon att det brann i knutarna. Utan framgång försökte hon att få tag på några av politikerna i nämnden, men beslutet var redan fattat, Solberga måste betala avgiften.
– Jag hade önskat ett svar åtminstone. Jag är arg på den höga summan, men jag är mest arg på kommunen och bristen på kommunikation! säger Maria-Pia.
Nu ligger ärendet hos Samhällsbyggnadsförvaltningen, där det ska avgöras om beslutet ska ändras eller skickas vidare till Förvaltningsrätten.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna i Storå och Frövi. I slutet av januari i år invigdes även den efterlängtade Freya vårdcentral i Frövi. Nu meddelar Mia Konradsson att det också finns en preliminär tidsplan för när hon kommer att ta över rodret för Storå vårdcentral – datumet är satt till 1 oktober 2025.
– Det är väldigt roligt, man får verkligen en fantastisk position att påverka primärvården väldigt konkret, säger Mia Konradsson till LindeNytt.
Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som efter fem års dvala kunde startas upp igen, tack vare ett samarbete mellan Lindeskolan, kommunledningen och industriföretagen i Lindesberg. Men redan två år senare lades programmet ner på nytt. Nu ser det dock ut som att det blåser positiva vindar för ytterligare en nystart – redan hösten 2026.
– Att behovet av utbildningen finns och att alla är positiva till den råder det inga tvivel om. Det känns hoppfullt, säger rektor Andreas Blom.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.
ELON växer – och flyttar hit
Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt - nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. Samtidigt gör man en ...
Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanför, spända på att få se Lindesbergs nyaste livsmedelsbutik. När klockan slog 10:00 fylldes butiken snabbt av köpsugna kunder som fyllde sina varukorgar.
– Många reagerade på att det var så stort, de hade förväntat sig att vår mjölkkyl skulle vara som en liten låda ungefär, så det är jättekul, säger vd Mikael Karlsson glatt.
På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som kommer rymma allt ifrån frukt och grönt, mejeri, djupfryst, bröd, till torrvaror med mera.
– Det känns väldigt roligt och spännande, säger vd Mikael Karlsson.
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i samband med ett häftigt anfallsspel vilket gjorde att drygt 500 personer fick utrymma lokalen.
På fredagen ringlade en lång kö längs Järnvägsgatan i Frövi – det var dags för den efterlängtade invigningen av Freya vårdcentral. Nu i privat regi och med Mia Konradsson bakom rodret. Efter att de två band(ag)en klippts – ett vid trappan och ett vid handikapprampen – bjöd Mia in till öppet hus, där alla fick möjlighet att se sig omkring i de nyrenoverade lokalerna.
LIBO växer i Frövi – köpte 49 lägenheter
Det kommunägda fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder AB, LIBO, växer i Frövi. Nyligen blev det klart att man nu övertar flera fastigheter från f...