De företag som idag finns etablerade i det industriklassade området av Brodalen, kommer inte behöva tänka på en flytt i framtiden. Detta försäkrar kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson, med bestämd ton.
– Vi tänker inte göra något som kan skada de här verksamheterna. Vi värnar om våra företag och företagare, påpekar hon.
Igår kunde LindeNytt rapportera att tjänstemän från Lindesbergs kommun har tagit kontakt med en rad fastighetsägare och företagare i den västra delen av Brodalen, som är ett industriområde för småskalig industri och annan företagsverksamhet. Kontakten togs i syfte att samla på sig fakta om hur de olika verksamheterna i området ser på framtiden och om man kan tänka sig att flytta till en annan plats. Detta för att låta marken bli föremål för bostäder istället. Läs tidigare artikel
Kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson, ogillar den oro som tjänsteutövandet har fått. Detta var aldrig politikernas mening när man gav i uppdrag att samla in fakta som skulle ligga till grund för beslut om en ändring av gällande detaljplan.
– Vad det här egentligen handlar om, är att vi vill bevara den förskoleverksamhet som har startats i det här området. Idag har man endast ett tillfälligt bygglov och för att det skall kunna bli permanent så måste detaljplanen ändras, säger Gustavsson.
På tisdagen hade tillväxtutskottet sammanträde och fattade då beslut om områdets framtid.
– Vi har beslutat att en ändring av detaljplanen skall beställas och att man gör det här med inriktningen att alla verksamheter i området kan vara kvar där. Att flytta på någon verksamhet har aldrig varit vår, politikens, ambition, säger Irja Gustavsson.
Hon förtydligar att ändringen endast rör tomten där förskolan har sin verksamhet. Övrig mark i området berörs alltså inte av dagens beslut att beställa en ändring av detaljplanen.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.