Bröderna Per och Olle säljer nu den anrika butiken, Blombergska Bokhandeln. Foto: Timmy Lundegård

Bröderna Nelzén säljer 164 år av handelshistoria

Lindesbergs i särklass äldsta och kvarvarande butik är nu till salu. Detta meddelar ägarduon Olle och Per Nelzén på Blombergska Bokhandeln i Lindesberg vars ambition är att avsluta det kapitel man har skrivit på i över 30 års tid.
– Det har varit många år av väldigt hårt arbete, så nu skall det bli skönt att få kunna känna sig ledig och få tid att uppleva mer av livet, menar Olle Nelzén.

År 1856 öppnade Blombergska Bokhandeln i Lindesberg, grundad av August Theofil Blomberg vars dotter, Eva, senare kom att utveckla butiken och gjorde namnet Blombergska vida känt i landet.

Drygt 100 år senare drevs butiken av en herre vid namn Gunnar Dahm. Denne råkade vara bröderna Nelzéns fars kusin och blev ingången till att bröderna senare kom att ta över butiken efter honom. Olle – då studerande – tog en paus från studierna och började arbeta i butiken.

– Jag skulle vara tvungen att tenta för att uppflyttas till 3:an på gymnasiet, men eftersom jag gick ”fel” linje, var skoltrött och lockades mer av tjejer, polarna och bilar m.m. och kände att ett sabbatsår skulle vara skönt, vilket blev att jobba på Blombergska Bokhandeln, innan studierna återupptogs, säger han.

Vid årsskiftet 74-75 flyttade Olle hem till Söderköping igen och fortsatte i branschen i en stor butik i Norrköping, så småningom som butikschef.

– Brorsan Per gjorde också ett år i Lindesberg efter studenten 1979, sedan headhuntade jag honom till Bokmanbutiken i Norrköping, säger Olle.

1987 fick Nelzén erbjudandet att överta verksamheten – vilket också gjordes samma år. Nu, 33 år senare, skriver bröderna på det sista kapitlet för deras del i den Blombergska historieboken och siktar på att finna rätt person eller personer att ta vid där de nu sätter punkt. För målet är väldigt tydligt – att detta inte är slutet för den anrika butiken.

– Därför har vi valt att göra det här lite lättare för den som finner intresse att ta över efter oss. Det är viktigt att butiken finns kvar och att vi kan ge förutsättningar för köparen att ta över utan att riskera så mycket egentligen, och där har vi några idéer hur det ska gå till, säger Olle.

Olle beskriver åren som bokhandlare som extremt intensiva med arbetsveckor som ibland kunde uppnå 80-90 timmars arbete. Att upprätthålla denna intensitet och engagemang i rörelsen är idag en omöjlighet.

– Man har inte alls samma ork och energi längre. Man blir liksom äldre med åren, påpekar Olle på finurligt manér och fortsätter:
– Därför är det viktigt att lämna över till nästa, att någon med just den här energin kan ta över och driva och utveckla butiken. Den drivkraften är vad som behövs.

Att sälja butiken har inte varit ett särskilt svårt beslut. Olle påpekar att det finns ett liv utanför företaget och där ligger hans fokus idag.

– Jag tycker det skall bli skönt. Nu vill jag bland annat se mer av världen och få känna mig ledig och fri att göra lite vad man känner för. Det är faktiskt något jag har försökt göra mer på senare år, bland annat att resa. Det har blivit ett par turer till Nya Zeeland bland annat. Jag hoppas kunna uppleva mer av sådant nu – ja, efter pandemin eftersom det just nu sätter stopp för sådana planer, avslutar Olle Nelzén.

Publicerad 2 december 2020 klockan 14:00

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Linda Sköldenström är initiativtagaren till den nya secondhandbutiken i Frövi. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Linda öppnade butik där prislappen alltid är 10 kronor

En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.

20 mars 2025 klockan 11:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Trion bakom Linde Sjökrog. Shavan Zakholi, Selçuk Nar och Tjodolf Sommestad. Foto: Camilla Lagerman

Café Oscar blir Linde Sjökrog: ”Våga knuffa ambitionsnivån”

Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.

19 mars 2025 klockan 12:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

ELON växer – och flyttar hit

Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt - nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. ...

Transportprogrammet tackar branschen: ”Vardagshjältar”

De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans...

bildspel Lyckad premiäröppning för Mejks livs

Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanf...

Mejks vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för den nya livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Kika in i Mejks nya livsmedelsavdelning

På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som kommer rymma allt ifrån frukt och grönt, mejeri, djupfryst, bröd, till torrvaror med mera.
– Det känns väldigt roligt och spännande, säger vd Mikael Karlsson.

11 mars 2025 klockan 14:24 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Markus Andreasson, platschef Cummins Meritor, Fredrik Jansson, chef Affärsområde Värme Linde energi, Joakim Johansson, VD Linde energi. Foto: Jennie Einarsson

Mångmiljonsatsning på fjärrvärme ska göra Cummins Meritor till en grönare fabrik

Med en mångmiljonsatsning på lokal fjärrvärme tar Cummins Meritor i Lindesberg ett stort steg mot att bli en fossilfri fabrik.
– Det är ett viktigt projekt för oss i den här fabriken, men också för Cummins som stort. Hållbarhet och klimatavtryck blir allt viktigare, även för en lastbilstillverkare, säger fabrikschef Markus Andreasson.

7 mars 2025 klockan 16:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hon är energibolagets nya marknadschef: ”Hittat hem”
Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver Lindesbergaren Anna-Lena Rydelius in som ny marknadschef för det ...
27 februari 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Årets bokfest är igång: ”Tangerar förra året”
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs ...
25 februari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: Lindesbergs kommun

Kommunen bjuder in näringslivet att ta emot sommarjobbare

Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nytt för i år är att man även bjuder in lokala företagare att ta emot feriearbetare.

21 februari 2025 klockan 09:04 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Restaurangen i Lindesberg blir den tredje för ägaren Jaswinder Singh. Foto: Camilla Lagerman

Indiska smaker intar Blå Hallen när Sukh slår upp portarna

Sedan mitten av 2023 har ”Blå Hallen” i Folkets Hus stått tom, efter att den förra hyresgästen lagt ner sin verksamhet. I månadsskiftet blir det dock återigen liv och rörelse i lokalen, då den indiska restaurangen Sukh slår upp portarna.
– Vi fick en bra lokal, och vi hoppas att folk blir nöjda med att kunna välja lite annan mat än det som finns idag, säger ägaren Jaswinder Singh.

17 februari 2025 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Här bygger LIBO 69 lägenheter i centrala Lindesberg

Två stycken fyravåningshus med sammanlagt 69 lägenheter. Med start i maj månad skall detta ...

Nytänkande innovatörer prisades för sina energismarta idéer

Under tisdagen hölls finalen för ”Innovation day 2025” på Lindeskolan. Sensorstyrd ...

bildspel Från cancersjukdom till uppfyllda drömmar med egen butik

I den vita lilla stugan på gården i Torphyttan frodas kreativiteten hos makarna Anna och Johan ...

Willhelm Sundman (L), Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: privat

Nu står Storå på tur

INSÄNDARE/DEBATT: Den 3 februari 2025 markerar en betydelsefull dag för invånarna i Frövi och Fellingsbro. Det är dagen då Freya vårdcentral öppnade i privat regi under ledning av distriktsläkaren Mia Konradsson och hennes team.

3 februari 2025 klockan 14:05 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

bildspel Här klipps band(ag)en för nystarten av Freya vårdcentral

På fredagen ringlade en lång kö längs Järnvägsgatan i Frövi – det var dags för den efterlä...

LIBO växer i Frövi – köpte 49 lägenheter

Det kommunägda fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder AB, LIBO, växer i Frövi. Nyligen blev det klart att ...

Hälsomässan arrangeras för tredje året – blir både större och bredare

Lördagen den 25 januari arrangeras Hälsomässan för tredje året i ordningen...

bildspel 2024 i bilder – en tillbakablick på året

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2024 som präglades av besparingar och sviktande ekonomi...

Fem eldsjälar får pris för deras brinnande engagemang

Linde energi avslöjade på måndagen årets vinnare av deras pris "Energiklappen". Totalt 30 000 kronor...

Daniel Israelsson är butikschef på Granngården i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Granngården firar med kalas – ett år efter återöppnandet

Det har gått ett år sedan Granngården kunde återöppna sin butik, efter månader av sanering på grund av den brand som bröt ut i en angränsande lokal. Nu firar man stort, med en hel veckas kalas och festligheter.
– Det känns skönt att det aldrig ens ifrågasattes om vi skulle öppna igen, utan det var självklart, säger butikschef Daniel Israelsson.

16 december 2024 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel De lämnade storstadspulsen för ett liv på landet
Efter många år i Örebro valde Kristoffer Berg att flytta hem till Hafsta och släktgården, den här gången med sin egen familj. Tillsammans med ...
12 december 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Wajihs julklapp till Barncancerfonden – viger en hel dag åt att samla in pengar
Lördagen den 14 december dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Mellan klockan 10-14 kommer Wajih Daoud arbeta h...
10 december 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Extern utredning av FALAB/LIBO färdig: ”Inga oegentligheter hittades”
Efter flera uppmärksammade granskningar av media beslutade kommunstyrelsen i Lindesberg att tillsätta en extern utredning av bolagets markaffärer. ...
9 december 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2024-12-06

2024-12-03

2024-12-01

2024-12-01

2024-11-29

2024-11-29

2024-11-27

2024-11-21

2024-11-21

2024-11-21

2024-11-20

2024-11-19

2024-11-15

2024-11-14

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-03-21 14:46