200 kvadratmeter butikslokal är på väg att fyllas på Kristinavägen. Under namnet Black and White startar en verksamhet med biljard, lufthockey, fotbollsspel, tv-spel och café.– Jag blev av med jobbet på Meritor i december och tänkte att det var ett bra tillfälle att starta något nytt, säger Zakaria Entezar som tillsammans med vännen Marouan Debbabi länge funderat över möjligheten att starta en biljardhall.
Förhoppningen är att kunna öppna under mars månad.
– Lokalerna är nu vitmålade och så har jag beställt svarta möbler. Tanken är att inredningen ska gå i just svart och vitt. Det var när vi funderade över inredningen som vi bestämde namnet Black and White Café och biljard, säger Zakaria Entezar.
Affärsidén har legat och grott i ungefär fyra år. Både Zakaria och Marouan åker ofta till Örebro för att spela biljard och de har saknat den möjligheten i Lindesberg.
– Vi vet att det är många fler som gör på samma sätt men som hellre vill vara kvar i stan, säger Marouan Debbabi.
– Det finns inget ställe att vara på efter klockan 18 och det vill vi ändra på. Vi tänker ha öppet till klockan 21. Kanske ännu senare under sommaren, säger Zakaria Entezar som tidigare drivit en likande verksamhet när han bodde i Pakistan och även i Afghanistan.
Mötesplats efter skola och jobb
Även Marouan Debbabi har erafenhet av liknande verksamhet från tiden då han bodde i Tunisien. Som kollegor på Meritor började de för fyra år sedan tala om att starta något liknande i Lindesberg. I december blev Zakaria av med jobbet och möjligheten öppnade sig. Marouan jobbar kvar på Meritor men kommer att hjälpa till på Black and White så mycket det bara går.
– Vi vill skapa en mötesplats i Lindesberg dit man ska kunna komma efter skola och jobb och fika, spela och umgås. Man ska inte behöva dra omkring och ha tråkigt, säger Zakaria Entezar.
Utöver spel kommer det också att finnas förtäring.
– Det blir mackor och kaffebröd men också lättare lunch som sallad och baguetter. Priserna är inte spikade än men vi vill ha ett fint och trevligt ställe med priser som gör att alla som vill ska ha råd att komma, säger Zakaria Entezar och Marouan Debbabi.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.