Som LindeNytt i början av april kunde meddela så är restaurangkedjan Coco Thai på gång i Lindesberg. Just nu renoveras det för fullt, det ska målas och inredas och det stora, öppna köket är redan på plats.
Thairestaurangen Coco Thai finns redan i Örebro och Hallsberg, och ska nu etablera sig i Lindesberg. I gamla Folkan pågår renoveringar och andra veckan i augusti planerar man att kunna öppna.
– Det rullar på, jag tror att vi öppnar då om allt går som det ska, kommenterar grundaren och ägaren Thanh Ly.
Det kommer att vara ett öppet kök där kocken kommer att laga mat framför gästerna. Man satsar också på att få till en varm miljö med thai-stuk.
– Mycket trä och inredning från Thailand. Det ska målas om och så har vi nya tapeter, och så ska det byggas upp en damm. Det kommer att bli jättemysigt! Man ska känna en varm atmosfär, och det blir mycket trä istället för modernt, mycket hantverk, säger Thanh.
Thanh ser fram emot öppningen och att få driva restaurangen i just Lindesberg.
– Det är jättekul att få chansen att etablera sig i Linde, jag tror personligen mycket på Lindesberg. Och att jag hittade Samuel Karlsson som tror på det här, det är jätteroligt!
Tidigare artiklar om Coco Thai hittar du HÄR! och HÄR!
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera dem och erbjuda spolning av avloppssystem. Företaget vill nu varna allmänheten att vara på sin vakt om de blir uppringda av någon som erbjuder VVS-tjänster i deras namn.
– Det är jättetråkigt, vi vill verkligen inte att någon ska gå på det här, säger Lina Aronsson, butiksansvarig på Lindesbergs VVS/EL.
Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt – nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. Samtidigt gör man en storsatsning och utökar både butiksytan och personalstyrkan.
– Vi vill kunna ge kunderna ännu bättre service och ett ännu större sortiment, säger Daniel Larsson, som driver ELON i Lindesberg och Arboga tillsammans med sin fru Carina Larsson.
De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans program. Med en i princip obefintlig investeringsbudget får program som Fordon och Transport svårt att möta de allt högre kraven från branschen. Men i tuffa tider kliver vardagshjältar fram, så när Jardlers Åkeri erbjöd en hjälpande hand möttes de av en enorm tacksamhet.
– Vi vill tacka branschen för att de ställer upp för vår skull och har förstått behovet av Lindeskolan, säger läraren Kent Svensson.
Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver Lindesbergaren Anna-Lena Rydelius in som ny marknadschef för det kommunala energibolaget Linde energi. Detta meddelar man på torsdagen via ett pressmeddelande.
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs trottoaren.
– Det var en tapper skara som stod och väntade när vi öppnade klockan 07.00, berättar Ann Björklund.
Två stycken fyravåningshus med sammanlagt 69 lägenheter. Med start i maj månad skall detta bostadsprojekt gå från plan till handling. Detta meddelar Lindesbergsbostäder på fredagen i ett pressmeddelande.
Lördagen den 25 januari arrangeras Hälsomässan för tredje året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett 20-tal utställare från stora delar av Mellansverige blir årets upplaga både större och bredare än tidigare.
– Man kan ju vara här en hel dag om man vill, det finns så mycket att upptäcka, det kommer bli jättemysigt, säger Rosa Åkerman.