De gamla versionerna av 50- och 1000-kronorssedlarna blir vid årsskiftet ogiltiga som betalningsmedel. Men sedlarna blir dessbättre inte värdelösa! Fram till den 28 februari 2014 kan du sätta in dem på ditt bankkonto, men inte växla in de gamla sedlarna mot nya. Detta gäller hos alla banker i Lindesberg utom Länsförsäkringar Bank.
Det är de gamla versionerna av 50- och 1000-kronorssedlar som blir ogiltiga, de som saknar ett vertikalt folieband till vänster. Sedlar med foliebandet fortsätter att vara giltiga även efter årsskiftet.
Har du sedlar av den äldre typen kan du fram till och med den 28 februari 2014 sätta in pengarna på ditt bankkonto, men inte växla dem mot nya sedlar. Du måste dock vara kund i banken, det går alltså inte att göra en insättning på en annan banks konto. För kunder hos Bergslagens Sparbank, Handelsbanken och Nordea blir det inga problem, de kommer ta emot sedlarna fram till och med den sista februari. Hos Länsförsäkringar Bank hanterar man inte alls kontanter så där hänvisar man istället sina kunder till Forex bank i Örebro.
Förutom att man ska vara kund hos den bank där insättningen sker ska man också vara medveten om att bankerna tillämpar gällande regler för penningtvätt. Det innebär att du ska kunna visa varifrån pengarna kommit, till exempel genom kvitto, kontrakt eller annat dokument.
Det går att lösa in ogiltiga sedlar även om den 28 februari hinna passera men då får det ske direkt hos Riksbanken. Mot en mindre avgift löser Riksbanken alltid in alla ogiltiga sedlar, oavsett hur gamla de är. Mer information och blankett finns på bankens hemsida.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.