De gamla versionerna av 50- och 1000-kronorssedlarna blir vid årsskiftet ogiltiga som betalningsmedel. Men sedlarna blir dessbättre inte värdelösa! Fram till den 28 februari 2014 kan du sätta in dem på ditt bankkonto, men inte växla in de gamla sedlarna mot nya. Detta gäller hos alla banker i Lindesberg utom Länsförsäkringar Bank.
Det är de gamla versionerna av 50- och 1000-kronorssedlar som blir ogiltiga, de som saknar ett vertikalt folieband till vänster. Sedlar med foliebandet fortsätter att vara giltiga även efter årsskiftet.
Har du sedlar av den äldre typen kan du fram till och med den 28 februari 2014 sätta in pengarna på ditt bankkonto, men inte växla dem mot nya sedlar. Du måste dock vara kund i banken, det går alltså inte att göra en insättning på en annan banks konto. För kunder hos Bergslagens Sparbank, Handelsbanken och Nordea blir det inga problem, de kommer ta emot sedlarna fram till och med den sista februari. Hos Länsförsäkringar Bank hanterar man inte alls kontanter så där hänvisar man istället sina kunder till Forex bank i Örebro.
Förutom att man ska vara kund hos den bank där insättningen sker ska man också vara medveten om att bankerna tillämpar gällande regler för penningtvätt. Det innebär att du ska kunna visa varifrån pengarna kommit, till exempel genom kvitto, kontrakt eller annat dokument.
Det går att lösa in ogiltiga sedlar även om den 28 februari hinna passera men då får det ske direkt hos Riksbanken. Mot en mindre avgift löser Riksbanken alltid in alla ogiltiga sedlar, oavsett hur gamla de är. Mer information och blankett finns på bankens hemsida.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.