De gamla versionerna av 50- och 1000-kronorssedlarna blir vid årsskiftet ogiltiga som betalningsmedel. Men sedlarna blir dessbättre inte värdelösa! Fram till den 28 februari 2014 kan du sätta in dem på ditt bankkonto, men inte växla in de gamla sedlarna mot nya. Detta gäller hos alla banker i Lindesberg utom Länsförsäkringar Bank.
Det är de gamla versionerna av 50- och 1000-kronorssedlar som blir ogiltiga, de som saknar ett vertikalt folieband till vänster. Sedlar med foliebandet fortsätter att vara giltiga även efter årsskiftet.
Har du sedlar av den äldre typen kan du fram till och med den 28 februari 2014 sätta in pengarna på ditt bankkonto, men inte växla dem mot nya sedlar. Du måste dock vara kund i banken, det går alltså inte att göra en insättning på en annan banks konto. För kunder hos Bergslagens Sparbank, Handelsbanken och Nordea blir det inga problem, de kommer ta emot sedlarna fram till och med den sista februari. Hos Länsförsäkringar Bank hanterar man inte alls kontanter så där hänvisar man istället sina kunder till Forex bank i Örebro.
Förutom att man ska vara kund hos den bank där insättningen sker ska man också vara medveten om att bankerna tillämpar gällande regler för penningtvätt. Det innebär att du ska kunna visa varifrån pengarna kommit, till exempel genom kvitto, kontrakt eller annat dokument.
Det går att lösa in ogiltiga sedlar även om den 28 februari hinna passera men då får det ske direkt hos Riksbanken. Mot en mindre avgift löser Riksbanken alltid in alla ogiltiga sedlar, oavsett hur gamla de är. Mer information och blankett finns på bankens hemsida.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.