Barn och ungdomar som spelar för mycket dataspel behöver föräldrar som sätter gränser men också är nyfikna. Ett överdrivet digitalt beroende kan leda till isolering. Nu kommer Patrik Wincent från Dataspelsakuten för att ge råd till föräldrar.
Det är föreläsningsserien Föräldrar emellan som bjuder in till en kväll i Lindesberg som handlar om hur barn ska använda mindre tid till sin mobil, dator eller spelkonsol och vara mer närvarande i sitt verkliga liv. Med små förändringar i vardagen kan man få en balans.
– Dataspelen skapar ett beroende som är svårt att bryta sig loss från och ett överdrivet användande leder till tvångsmässigt beteende som kan få sociala konsekvenser, säger Patrik Wincent.
Han berättar att Dataspelsakuten får 10-15 samtal om dagen från föräldrar som behöver kunskap – och hjälp till sina barn. Han jämför med kostcirkeln, hur man ska äta för att må bra. Det handlar om närvarande föräldrar som ser till att deras barn äter, sover, tränar, gör saker som de mår bra av. Och det kan vara bra att sätta upp regler för skärmtid – varför inte tre timmar om dagen, 20 timmar i veckan, resonerar Patrik Wincent.
– Det är också viktigt att föräldrar utbildar sig om dataspelen, att de är nyfikna och lär sig om barnens världar, som är fascinerande och vet man inget om spelen så finns det en sajt som beskriver olika spel och vilka åldrar de passar för, så att inte en nioåring spelar ett spel för 18 år, säger Patrik Wincent.
Han är terapeut och jämför ”den digitala drogen” med missbruk av andra substanser, något som man mår bra av. Användaren får direkt behovstillfredsställelse. Det gäller sociala medier men framförallt dataspel, som är konstruerade både för att belöna och bestraffa. Han pratar om svårigheter med sömn, koncentration och att hålla tider.
– Barn kan bli isolerade, till och med deprimerade. De kan vara duktiga på spel, men vågar sig inte utanför sin bekvämlighetszon, säger Patrik Wincent.
Han menar att föräldrar inte ska vara rädda för regler, utan att se en diskussion om familjens digitala användning som ett sätt att öka samspelet.
Patrik Wincent – ”Den digitala drogen”
Föräldrar emellan
Församlingshemmet, Lindesberg
Tisdag den 5 november, kl 18.30-20.30
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.