Barn och ungdomar som spelar för mycket dataspel behöver föräldrar som sätter gränser men också är nyfikna. Ett överdrivet digitalt beroende kan leda till isolering. Nu kommer Patrik Wincent från Dataspelsakuten för att ge råd till föräldrar.
Det är föreläsningsserien Föräldrar emellan som bjuder in till en kväll i Lindesberg som handlar om hur barn ska använda mindre tid till sin mobil, dator eller spelkonsol och vara mer närvarande i sitt verkliga liv. Med små förändringar i vardagen kan man få en balans.
– Dataspelen skapar ett beroende som är svårt att bryta sig loss från och ett överdrivet användande leder till tvångsmässigt beteende som kan få sociala konsekvenser, säger Patrik Wincent.
Han berättar att Dataspelsakuten får 10-15 samtal om dagen från föräldrar som behöver kunskap – och hjälp till sina barn. Han jämför med kostcirkeln, hur man ska äta för att må bra. Det handlar om närvarande föräldrar som ser till att deras barn äter, sover, tränar, gör saker som de mår bra av. Och det kan vara bra att sätta upp regler för skärmtid – varför inte tre timmar om dagen, 20 timmar i veckan, resonerar Patrik Wincent.
– Det är också viktigt att föräldrar utbildar sig om dataspelen, att de är nyfikna och lär sig om barnens världar, som är fascinerande och vet man inget om spelen så finns det en sajt som beskriver olika spel och vilka åldrar de passar för, så att inte en nioåring spelar ett spel för 18 år, säger Patrik Wincent.
Han är terapeut och jämför ”den digitala drogen” med missbruk av andra substanser, något som man mår bra av. Användaren får direkt behovstillfredsställelse. Det gäller sociala medier men framförallt dataspel, som är konstruerade både för att belöna och bestraffa. Han pratar om svårigheter med sömn, koncentration och att hålla tider.
– Barn kan bli isolerade, till och med deprimerade. De kan vara duktiga på spel, men vågar sig inte utanför sin bekvämlighetszon, säger Patrik Wincent.
Han menar att föräldrar inte ska vara rädda för regler, utan att se en diskussion om familjens digitala användning som ett sätt att öka samspelet.
Patrik Wincent – ”Den digitala drogen”
Föräldrar emellan
Församlingshemmet, Lindesberg
Tisdag den 5 november, kl 18.30-20.30
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.