Barn och ungdomar som spelar för mycket dataspel behöver föräldrar som sätter gränser men också är nyfikna. Ett överdrivet digitalt beroende kan leda till isolering. Nu kommer Patrik Wincent från Dataspelsakuten för att ge råd till föräldrar.
Det är föreläsningsserien Föräldrar emellan som bjuder in till en kväll i Lindesberg som handlar om hur barn ska använda mindre tid till sin mobil, dator eller spelkonsol och vara mer närvarande i sitt verkliga liv. Med små förändringar i vardagen kan man få en balans.
– Dataspelen skapar ett beroende som är svårt att bryta sig loss från och ett överdrivet användande leder till tvångsmässigt beteende som kan få sociala konsekvenser, säger Patrik Wincent.
Han berättar att Dataspelsakuten får 10-15 samtal om dagen från föräldrar som behöver kunskap – och hjälp till sina barn. Han jämför med kostcirkeln, hur man ska äta för att må bra. Det handlar om närvarande föräldrar som ser till att deras barn äter, sover, tränar, gör saker som de mår bra av. Och det kan vara bra att sätta upp regler för skärmtid – varför inte tre timmar om dagen, 20 timmar i veckan, resonerar Patrik Wincent.
– Det är också viktigt att föräldrar utbildar sig om dataspelen, att de är nyfikna och lär sig om barnens världar, som är fascinerande och vet man inget om spelen så finns det en sajt som beskriver olika spel och vilka åldrar de passar för, så att inte en nioåring spelar ett spel för 18 år, säger Patrik Wincent.
Han är terapeut och jämför ”den digitala drogen” med missbruk av andra substanser, något som man mår bra av. Användaren får direkt behovstillfredsställelse. Det gäller sociala medier men framförallt dataspel, som är konstruerade både för att belöna och bestraffa. Han pratar om svårigheter med sömn, koncentration och att hålla tider.
– Barn kan bli isolerade, till och med deprimerade. De kan vara duktiga på spel, men vågar sig inte utanför sin bekvämlighetszon, säger Patrik Wincent.
Han menar att föräldrar inte ska vara rädda för regler, utan att se en diskussion om familjens digitala användning som ett sätt att öka samspelet.
Patrik Wincent – ”Den digitala drogen”
Föräldrar emellan
Församlingshemmet, Lindesberg
Tisdag den 5 november, kl 18.30-20.30
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.