Barn och ungdomar som spelar för mycket dataspel behöver föräldrar som sätter gränser men också är nyfikna. Ett överdrivet digitalt beroende kan leda till isolering. Nu kommer Patrik Wincent från Dataspelsakuten för att ge råd till föräldrar.
Det är föreläsningsserien Föräldrar emellan som bjuder in till en kväll i Lindesberg som handlar om hur barn ska använda mindre tid till sin mobil, dator eller spelkonsol och vara mer närvarande i sitt verkliga liv. Med små förändringar i vardagen kan man få en balans.
– Dataspelen skapar ett beroende som är svårt att bryta sig loss från och ett överdrivet användande leder till tvångsmässigt beteende som kan få sociala konsekvenser, säger Patrik Wincent.
Han berättar att Dataspelsakuten får 10-15 samtal om dagen från föräldrar som behöver kunskap – och hjälp till sina barn. Han jämför med kostcirkeln, hur man ska äta för att må bra. Det handlar om närvarande föräldrar som ser till att deras barn äter, sover, tränar, gör saker som de mår bra av. Och det kan vara bra att sätta upp regler för skärmtid – varför inte tre timmar om dagen, 20 timmar i veckan, resonerar Patrik Wincent.
– Det är också viktigt att föräldrar utbildar sig om dataspelen, att de är nyfikna och lär sig om barnens världar, som är fascinerande och vet man inget om spelen så finns det en sajt som beskriver olika spel och vilka åldrar de passar för, så att inte en nioåring spelar ett spel för 18 år, säger Patrik Wincent.
Han är terapeut och jämför ”den digitala drogen” med missbruk av andra substanser, något som man mår bra av. Användaren får direkt behovstillfredsställelse. Det gäller sociala medier men framförallt dataspel, som är konstruerade både för att belöna och bestraffa. Han pratar om svårigheter med sömn, koncentration och att hålla tider.
– Barn kan bli isolerade, till och med deprimerade. De kan vara duktiga på spel, men vågar sig inte utanför sin bekvämlighetszon, säger Patrik Wincent.
Han menar att föräldrar inte ska vara rädda för regler, utan att se en diskussion om familjens digitala användning som ett sätt att öka samspelet.
Patrik Wincent – ”Den digitala drogen”
Föräldrar emellan
Församlingshemmet, Lindesberg
Tisdag den 5 november, kl 18.30-20.30
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.