Körskolans ägare Galal Mohammed (på bild) driver skolan tillsammans med trafiklärare Salem Romdhani. Foto: Ida Lindkvist
De kör på med ny trafikskola
I lokalen bredvid Statoil har nu, passande nog, en ny körskola öppnat upp dörrarna. Det är Galal Mohamed som äger trafikskolan, och tillsammans med kollegan och trafiklärare Salem Romdhani ska de driva ”Styrhjul Trafikskola” och hjälpa människor på vägen mot det omtalade körkortet.
– Det är ett roligt jobb som jag verkligen brinner för, säger Salem.
Lokalen bredvid Statoil har under en längre tid ekat tom, ända tills för ett litet tag sedan. Skyltfönstren har pyntats med en 50-skylt, och magnetskyltar som vittnar om att föraren i bilen övningskör. Kikar man ovanför dörren så ser man att här hittas ”Styrhjul Trafikskola”. I slutet av januari stod allt klart och dörrarna låstes upp. Det är ägaren och lindesbergaren Galal Mohammed som ska komma att driva körskolan tillsammans med sin kollega Salem Romdhani. Salem är trafikskollärare sedan fem år tillbaka, och har bedrivit körskola i Laxå och även Kumla, varav den sistnämnda finns kvar men ligger vilande under tiden som Lindesberg får allt hans fokus. Galal Mohamed i sin tur övningskörde och skaffade körkort med hjälp av Salem för ett par år sedan.
– Han är jättebra, intygar Galal som talar av egen erfarenhet.
– Det är ett roligt jobb som jag verkligen brinner för, säger Salem.
Salem bor för nuvarande i Örebro, men tanken på att öppna ännu en körskola där ansåg han vara överflödigt, då han berättar att det redan finns en rejäl uppsjö av sådana.
– Jag brukar skoja och säga att i Örebro finns det lika många körskolor som pizzerior, skrattar Salem.
I Lindesberg däremot tycker Salem att utbudet av körskolor är lite väl snålt och kunde vara större, och riktade därför
Salem Romdhani, skolans trafiklärare. Foto: Ida Lindkvist
istället in sitt sikte på den här staden, framförallt för att kunna erbjuda körskoleelever en valmöjlighet.
– Jag kände att Lindesberg saknar en konkurrent, och att det var dags för dem att få en konkurrent. Jag tror att det är bra att man öppnar en trafikskola till så konsumenten har lite att välja på. Jag tycker att det bästa är att det finns minst två stycken att välja emellan. Jag har redan ett bra kundunderlag, men jag har märkt att många frågar efter en ny trafikskola, berättar Salem som dessutom tycker att platsen och lokalen är väldigt bra och funktionell.
– Det ligger strategiskt och det klickade här, det här är ett perfekt ställe att starta upp sitt företag, tillägger Salem.
Något som Salem tror är en stor fördel som han definitivt kommer kunna dra nytta av här i Lindesberg, är att han talar flera olika språk. Förutom svenska och engelska kan han också arabiska, franska och därtill begränsad somaliska inom kör- och trafikområdet.
– Det finns en stor målgrupp som inte pratar särskilt bra svenska, så jag kände behovet av att öppna här, konstaterar Salem.
Galal och Salem vill att alla ska känna sig välkomna till den nya trafikskolan.
– Alla i Lindesberg är välkomna att komma hit och prova på och lära känna hos här!, avslutar Salem.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Rustas premiär lockade hundratals
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder vä...
JUST NU: Enormt tryck när Rusta öppnade idag
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds ...