Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

DEBATT: Misslyckade politiker skall bytas ut

Misslyckanden inom politiken skall ej belönas, menar Carl-Henrik Ling i en debattartikel. En politiker som levererar skall naturligtvis också ha bra betalt – men en som misslyckas med att leverera skall bytas ut, menar han.

DEBATT: Angående arvoden och löner till kommunpolitiker i Lindesberg där kommunfullmäktige nyligen beslutat om höjning av lönen till heltidsanställda politiker.

Som Liberal representant i den av Kommunstyrelsen utsedda arvodesgruppen vill jag anföra följande uppfattning;

En bra ledare ska ha bra betalt men ska också ta ansvar och leverera resultat. I näringslivet byter man ledare som inte tar ansvar och inte levererar resultat. I näringslivet sänker man inte lönen för dåliga ledare, man byter ut dom. Som skattebetalare i Lindesberg har vi den chansen vart fjärde år, att behålla eller byta ut våra politiska ledare och då måste vi nu fråga oss inför den 9 september;

Har KS ordförande och tillika styrelseordförande i Linde Stadshus AB tagit ansvar och levererat under de gångna 4 åren. Nej säger jag. Hon har t ex som KS styrelseordförande misslyckats med att rekrytera och forma en skolledning som kunde vänt den negativa trenden beträffande resultaten i högstadiet, i synnerhet i Storåskolan.

Hon har som styrelseordförande i Linde Stadshus AB, under 4 år, underlåtit att spara en halv miljon kronor om året åt skattebetalarna genom att rensa bort den helt omotiverade lönen för VD i bolaget, tillika högavlönad Kommundirektör.

Hon har beslutsmässigt vacklat i fråga om Vätternvattnet och slopandet av järnvägskorsningen vid Lidl.

Hon har inte kommit ett steg framåt i fråga om en mötesplats/ungdomsgård för ungdomar, ett önskemål som framfördes på demokratidagen redan hösten 2016.

Hon har heller inte kommit ett steg framåt när det gäller en rekonstruktion av Loppholmsbadet trots att förre turistchefen Merit Israelsson ansåg ett nyöppnat Loppholmsbad som högprioriterat för att locka besökare till Linde.

Har kommunalrådet för Barn och Utbildningsnämnden och tillika styrelseledamot i Linde Stadshus AB tagit ansvar och levererat under de gångna 4 åren. Nej säger jag. Hon och förvaltningschefen har inte lyckats ändra den negativa trenden beträffande skolresultat för högstadiet, i synnerhet Storåskolan. Där har hon helt nyligen tillsatt en rektor utan rektorskvalifikationer och många lärare tappar sugen! Detta tycker jag är särskilt oroväckande med tanke på att en människas framtid i hör grad grundläggs i skolan.

Hon har som Styrelseledamot i Linde Stadshus AB, under 4 år, deltagit i att underlåta att spara en halv miljon kronor om året åt skattebetalarna genom att rensa bort den helt omotiverade lönen för VD i bolaget, tillika högavlönad Kommundirektör.

Till sist; arvodesgruppens förslag innehåller stora besparingar på politikerarvodena i kommunens bolag och där har arvodesgruppen också föreslagit ett incitament att politikerna verkligen deltar på bolagens styrelsemöten.

Carl-Henrik Ling, Liberal i Lindesberg

Publicerad 21 juni 2018 klockan 14:28

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad.

Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Utanför Storå vårdcentral lämnades på fredagen den 19 april protestlistor, med 2 300 namnunderskrifter mot nedmonteringen av Storå vårdcentral, över till Jenny Steen, vice ordf. i Hälso- och sjukvårdsnämnden. På plats var även Behcet Barsom (KD), ordf. i Hälso- och sjukvårdsnämnden. Foto: Jennie Einarsson

bildspel 2024 i bilder – en tillbakablick på året

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2024 som präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Hot om nedläggning av gymnasieprogram, skolor och vårdcentraler samt ett massivt missnöje från invånarna. Men det har givetvis funnits en hel del ljusglimtar också. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2024 klockan 13:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Här är 2024 års vinnare av Linde energis pris "Energiklappen". Foto: Linde energi

Fem eldsjälar får pris för deras brinnande engagemang

Linde energi avslöjade på måndagen årets vinnare av deras pris ”Energiklappen”. Totalt 30 000 kronor fördelas nu till fem personer som juryn har valt ut bland totalt 37 nomineringar.
– Vi vet hur viktigt engagemang är för ett levande lokalsamhälle. Därför vill vi uppmärksamma några av de som gjort någonting extra för sina medmänniskor där vi verkar, säger Joakim Johansson, VD på Linde energi, i ett pressmeddelande.

23 december 2024 klockan 11:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons

Granngården firar med kalas – ett år efter återöppnandet

Det har gått ett år sedan Granngården kunde återöppna sin butik, efter månader av ...

bildspel De lämnade storstadspulsen för ett liv på landet

Efter många år i Örebro valde Kristoffer Berg att flytta hem till Hafsta och släktgården, den här gå...

Wajihs julklapp till Barncancerfonden – viger en hel dag åt att samla in pengar

Lördagen den 14 december dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela ...

Pär-Ove Lindqvist, ordförande för FALAB/LIBO, Tomas Klockars (M) och Bengt Storbacka (S). Foto: Camilla Lagerman

Extern utredning av FALAB/LIBO färdig: ”Inga oegentligheter hittades”

Efter flera uppmärksammade granskningar av media beslutade kommunstyrelsen i Lindesberg att tillsätta en extern utredning av bolagets markaffärer. Under måndagseftermiddagen kallade man till en pressträff för att presentera resultatet.
– Nu har rapporten kommit, och till min stora glädje har den inte hittat några oegentligheter alls, säger Tomas Klockars (M).

9 december 2024 klockan 17:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Grillkökets personal står redo att dela ut julmat för femte året. Foto: Camilla Lagerman

Femte året för Grillkökets generösa tradition – skänker 100 jultallrikar till behövande

För femte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Meningen med jultallrik är att de ska ha julmat på bordet under julafton, säger Walat Dino.

6 december 2024 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så mycket samlade laget in till Barncancerfonden Mellansverige: ”Oerhört tacksamma”
Söndagen den 6 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för tredje året, i ett samarbete mellan IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 och ...
3 december 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Kattens Dag firades under första advent
För att uppmärksamma Katten Dag under första advent så arrangerade Kotten & Co sin femte kattutställning i butikens träningslokal. Tio fina ...
1 december 2024 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Första advent firades med välbesökt julmarknad
Decembers allra första dag firades in med en stämningsfull julmarknad på Brasserie All In i Lindesberg. Ett femtontal försäljare dukade fram allt...
1 december 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arkivfoto: LindeNytt

Första advent firas med skyltsöndag och julmarknad

På söndag den 1 december är det dags att låta julstämningen flöda, när Linde City anordnar skyltsöndag med traditionsenlig julmarknad i Lindesberg. Butikerna öppnar klockan 12:00, då flera julpyntade skyltfönster kommer att pryda centrum.

29 november 2024 klockan 15:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sara Lönnström driver Merus Solljusterapi. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Hos Sara i Lövåsen skiner alltid solen: ”Välkommen till Bahamas”

Det är en märkbar kontrast att kliva in hemma hos Sara Lönnström i Lövåsen. Från det mörka och kalla ute i novembermörkret, till självaste Bahamas inomhus. I hennes stämningsfullt inredda solrum kan man nämligen avnjuta solens värmande strålar året runt.
– Varsågod att slå dig ned och känn lugnet infinna sig. Välkommen till Bahamas, säger Sara och visar in LindeNytts reporter i solrummet.

29 november 2024 klockan 11:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindeskolans unga företagare i fokus under inspirationsdag

Under onsdagen hölls en inspirationsdag för Lindeskolans elever som har, eller ska, starta upp sina...

Vårmönstringens vårfest byter plats och gästas av Drängarna

Efter två succéår återvänder Vårmönstringens egen utomhusfestival för ett tredje år. ...

bildspel Gymnasiemässan gav högstadiets elever en inblick i framtiden

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från ...

Arkivfoto: Jennie Einarsson

I helgen går startskottet – dags för årets första julmarknader

I helgen går startskottet för årets julmarknader, när Frövifors pappersbruksmuseum bjuder in till en av de största sådana i regionen. I år har man ett 80-tal försäljare på plats, med ett stort och varierat utbud. Dessutom kommer självaste tomten på besök.
– Vi försöker få en bra variation på utbudet, både hantverk, mat och roliga julklappar som hör julen till, berättar museichef Mikael Tiderman.

21 november 2024 klockan 12:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Positiva vindar för Lindeskolan: ”Vi kan vara stolta”

Efter ett år med besparingskrav och ett överhängande hot om nedläggning av program blickar...

Linde energi lanserar energiapp

Sedan gaskrisen 2022 har intresset för att ha koll på sin energiförbrukning och energipriserna ökat. Linde energi lanserar d...

Vedevågsborna höll protestmöte mot skolutredningen

Om det var positiva tongångar på stormötet i Storå under onsdagen, var det desto dystrare i Vedevåg ...

bildspel Överraskningen: Politisk majoritet för ett bevarande av Storåskolans högstadium

Efter onsdagens medborgardialog i Storå ser det hoppfullt ut för Storå...

Gohar från Lindesberg är Sveriges största bakproffs

Sveriges största bakproffs bor i Lindesberg och heter Gohar Petrosyan. Det står klart efter att ...

Nominera: Vem tycker du ska få en energiklapp i år?

För fem år sedan instiftade Linde energi "Energiklappen" vars syfte är att prisa och lyfta fram lokala ...

Pressbild. Foto: Region Örebro län

Finns det hopp för hälso- och sjukvården i Örebro län?

INSÄNDARE/DEBATT: Regionerna går igenom ett stålbad efter den höga inflationen som kom efter pandemin (och krig). Under pandemiåren ökade de statliga anslagen till regionerna, vilket ledde till utökning av ”kostymen” och nu när statens tillskott minskar blir det ett dråpslag för regionerna. I Region Örebro län (RÖL), och i norra länsdelen i synnerhet, finns förslag på strukturella neddragningar med centralisering som följd. Men är dessa förändringar lösningen på regionens problem?

4 november 2024 klockan 11:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Wajih firar 10 år med stort kalas: ”Jag tackar alla som har stöttat mig”
Det har gått 10 år sedan Wajih Daoud öppnade sin Salong Dièm i Lindesberg. För att fira det slår han till med ett stort kalas som äger rum på ...
24 oktober 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stures firar ett år med jubileumshelg
Den 13 oktober har det gått ett år sedan Stures Restaurang slog upp portarna på Stafettgatan i Lindesberg. Nu planerar man en jubileumshelg för ...
10 oktober 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Benjamins minne hedrades med vinst för hemmalaget
Ett soldränkt Fritidsbyn stod som värd när cupen Benjamins Minne spelades under söndagen. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesbergs pojklag fö...
7 oktober 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2024-10-04

2024-10-01

2024-09-27

2024-09-25

2024-09-17

2024-09-10

2024-09-06

2024-09-03

2024-08-22

2024-08-09

2024-08-05

2024-08-04

2024-08-02

2024-07-25

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-01-14 06:23