Efter förvirringen – åter tillåtet att elda trädgårdsavfall
Förra året skapade förändringarna i avfallsförordningen stor förvirring, särskilt när det handlade om majbrasor och eldning av trädgårdsavfall. Nu har regeringen reviderat lagstiftningen, vilket innebär att fastighetsinnehavare återigen får elda trädgårdsavfall under vissa förutsättningar. Dessutom har kravet på dispens för majbrasor tagits bort, vilket innebär att dessa nu kan hållas utan särskilt tillstånd.
Efter att regeringen fattade beslut om ny lagstiftning i avfallsförordningen uppstod en hel del förvirring. Majbrasornas vara eller icke vara blev en stor snackis, men med dispens från kommunen kunde dessa genomföras som vanligt. Däremot fick inte trädgårdsavfall, som grenar och löv, längre eldas på den egna tomten utan skulle lämnas till återvinningscentralen eller komposteras. Nu har man, drygt ett år senare, ändrat avfallsförordningen på nytt. Från och med 18 februari 2025 kan fastighetsinnehavare, under vissa förutsättningar, få elda avfallet. Dessutom har man ändrat reglerna för majbrasor, och kravet på att söka dispens är borttaget.
Vid offentlig tillställning krävs inte längre dispens från kommunen för en valborgsmässoeld. Arkivfoto: Jennie Einarsson
På Lindesbergs kommuns hemsida står att läsa:
Från och med den 18 februari 2025 ändras avfallsförordningen gällande eldning av park- och trädgårdsavfall.
Ändringarna innebär bland annat att fastighetsinnehavare under vissa förutsättningar kan få elda avfallet, om:
• trädgårdsavfallet har producerats på fastigheten eller på närliggande fastigheter. • eldning är en lämplig hantering, • eldningen sker i mindre omfattning och på ett sätt som medför endast ringa eller helt tillfälliga störningar i närområdet. • det inte strider mot kommunens lokala föreskrifter.
Gällande Påsk- eller valborgsmässoeld
Om eldning sker i samband med en allmän sammankomst eller offentlig tillställning med tillstånd enligt ordningslagen så får utsorterat trädgårds- och parkavfall eldas. Det krävs alltså ingen dispens som tidigare.
Vad behöver du mer tänka på? Du behöver markägarens tillstånd för att anordna en påsk- eller valborgsmässoeld. Du kan även behöva söka tillstånd hos polisen för att anordna en påsk- eller valborgsmässoeld. Kontakta polisen på telefon 114 14 eller fyll i deras blankett på webben. Du får bara elda kvistar, grenar, och löv. Kontrollera att det inte är eldningsförbud innan du tänder på.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.